Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 89
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от h_kirilov Виж публикацията
    Като новобранец .. аз сега пак не разбрах .. .



    Има ли такова нещо и как се прави ако има? обединяване на търтовка с отводка ?
    Търтовката я опрявам с неоплодена майка,а и винаги можеш да я разхвърлиш по другите кошери.

  2. #32
    Потребител
    Регистриран
    15.01.2015
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Търтовката я опрявам с неоплодена майка,а и винаги можеш да я разхвърлиш по другите кошери.
    То разхвърлянето по другите кошери добре като имаш 170-180 . А аз като новобранец с 3 основни + 3 отводки? Днес на първаия осиротен видях излюпена майка и от нея взех все още непрегризан маточник и го придадох на новосвормирана отводка? Извинвам се, че отмествам темата, но си го позволявам, защото мисля, че вече си решил как да процедираш. Та ще съм благодарен за съвети ако стане гаф с майките.

  3. #33
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Тук аз съм пък точно на обратното мнение. Този номер го правя редовно и до сега неудачи не съм имал. Двете семейства се изравняват по сила и напролет са ОК. Тази година пак ще го правя и в момента наблюдавам кошерите които ще играят главната роля. Все пак трябва де се подходи внимателно. Нали така?
    Гол рой с майка в началото на август изисква 63 дена до пълното си развитие (натрупване на максимален брой стари пчели). Тоест това ще се случи чак на 1-ви октомври. Не че е невъзможно, но годината трябва да е с топла есен.

    Гол рой с маточник изисква допълнителни 16 дена - тоест ще е готов за зимата в средата на октомври. Такава година, която ще го позволи това, се случва веднъж на 1000 години.

    Съгласен съм, че ако се правят експерименти с няколко кошера, може да се получи, може и да не се получи. Когато обаче експеримента е масов със стотици кошери, резултата вече се нарича СТАТИСТИКА, а тя е безжалостна.

    Да, семейства на 3-4 рамки са успявали да презимуват и при мене, но не съм ви казвал колко от тях са измрели. Кризата се появява някъде през април, когато семейството достига до ниво, в което няма достатъчно пчели, които да изхранват многото пило, което майката има желание да снесе. Ефекта - семейството си стои като отводка на 3 рамки чак до средата на май месец. В същото време други силни семейства пращят по шевовете още в средата на април. Иначе съм ги хранил по един и същи начин. Всичките семейства започват бързо развитие, но някои от тях го правят още през април, а други стоят на границата на оцеляването чак до средата на май. Някакъв процент от вторите (20-30%) се изхитрявва да умре през март, април и дори през май.

    Та късните отводки не са табу - аз самия си позволявам да ги правя, но те изискват специално отношение и допълнителни грижи. И смъртноста сред тях е доста по-висока.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Гол рой с майка в началото на август изисква 63 дена до пълното си развитие (натрупване на максимален брой стари пчели). Тоест това ще се случи чак на 1-ви октомври. Не че е невъзможно, но годината трябва да е с топла есен.

    Гол рой с маточник изисква допълнителни 16 дена - тоест ще е готов за зимата в средата на октомври. Такава година, която ще го позволи това, се случва веднъж на 1000 години.

    Съгласен съм, че ако се правят експерименти с няколко кошера, може да се получи, може и да не се получи. Когато обаче експеримента е масов със стотици кошери, резултата вече се нарича СТАТИСТИКА, а тя е безжалостна.

    Да, семейства на 3-4 рамки са успявали да презимуват и при мене, но не съм ви казвал колко от тях са измрели. Кризата се появява някъде през април, когато семейството достига до ниво, в което няма достатъчно пчели, които да изхранват многото пило, което майката има желание да снесе. Ефекта - семейството си стои като отводка на 3 рамки чак до средата на май месец. В същото време други силни семейства пращят по шевовете още в средата на април. Иначе съм ги хранил по един и същи начин. Всичките семейства започват бързо развитие, но някои от тях го правят още през април, а други стоят на границата на оцеляването чак до средата на май. Някакъв процент от вторите (20-30%) се изхитрявва да умре през март, април и дори през май.

    Та късните отводки не са табу - аз самия си позволявам да ги правя, но те изискват специално отношение и допълнителни грижи. И смъртноста сред тях е доста по-висока.
    Със Стратовит на пролет не може ли да по оправим нещата?Да позасилим семейството.

  5. #35
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Слагах масово стартовит, но проблема изглежда е някъде другаде. Склонен съм да си мисля, че проблема е в малкото на брой пчели и в ниските нощни температури. Малкото пчели не могат да отглеждат много пило и не могат да го топлят през нощта.

    По всичко изглежда, че проблемът е в броя на презимувалите пчели, а не във възможностите на майката. Същите слаби семейства в един момент (през май) разцъфват и майката започва да се изявява в пълна сила. По време на пролетното развитие обаче майката не може да разгърне пълния си капацитет просто защото няма достатъчно пчели да го поемат.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Слагах масово стартовит, но проблема изглежда е някъде другаде. Склонен съм да си мисля, че проблема е в малкото на брой пчели и в ниските нощни температури. Малкото пчели не могат да отглеждат много пило и не могат да го топлят през нощта.

    По всичко изглежда, че проблемът е в броя на презимувалите пчели, а не във възможностите на майката. Същите слаби семейства в един момент (през май) разцъфват и майката започва да се изявява в пълна сила. По време на пролетното развитие обаче майката не може да разгърне пълния си капацитет просто защото няма достатъчно пчели да го поемат.
    `При мен имаше същия проблем.Семейства, които бях хванал миналата година като малки ройчета не се развиваха правилно. Помагах с пило само ,но нямаше ефект пак .След като пробвах пило с пчели заложиха маточници и майка нямаше вече сега вече нещата са добре.Но може и да си прав за промяната на температурата рязко.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Да, семейства на 3-4 рамки са успявали да презимуват и при мене, но не съм ви казвал колко от тях са измрели. Кризата се появява някъде през април, когато семейството достига до ниво, в което няма достатъчно пчели, които да изхранват многото пило, което майката има желание да снесе.
    Ето това очаквах някога да се каже разбира се не се уточнява бройката но това е ефекта от изтощените пчели след храненето през есента след 15 септември на тях им се съкращава живота и те умират по рано да не забравя и третирането нали се чудихте с какво да третирате напролет.Ако се спазва правилото да се подхранва до 15 септември най късно до 30 септември и то при наличие на прашец в природата пчелите ще оцелеят по дълго и ще отгледат повече пчели напролет,семейство оцеляло до февруари не бива да се допуска да загине ако загине това е грешка на пчеларя.Мога да кажа ,че тази зима за първи път подхраних по коледа, за което си имаше причини и съм много доволен от резултата като не съм прекъсвал с подхранването всичко, което бе оцеляло до коледа оцеля и до сега.

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Ето това очаквах някога да се каже разбира се не се уточнява бройката но това е ефекта от изтощените пчели след храненето през есента след 15 септември на тях им се съкращава живота и те умират по рано да не забравя и третирането нали се чудихте с какво да третирате напролет.Ако се спазва правилото да се подхранва до 15 септември най късно до 30 септември и то при наличие на прашец в природата пчелите ще оцелеят по дълго и ще отгледат повече пчели напролет,семейство оцеляло до февруари не бива да се допуска да загине ако загине това е грешка на пчеларя.Мога да кажа ,че тази зима за първи път подхраних по коледа, за което си имаше причини и съм много доволен от резултата като не съм прекъсвал с подхранването всичко, което бе оцеляло до коледа оцеля и до сега.
    А,бе Радо,използвай тия препинателни знаци в тоя пусти български език,че такива неграмотници ,като мен, трудно схващаме какво искаш да ни кажеш.А от там ,не можем да използваме положителното от твоя пчеларски опит.Нищо лично,просто ни помогни.А иначе съм съгласен с теб–умряло пч. с–во е резултат на грешки на пчеларя.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Ето това очаквах някога да се каже разбира се не се уточнява бройката но това е ефекта от изтощените пчели след храненето през есента след 15 септември на тях им се съкращава живота и те умират по рано да не забравя и третирането нали се чудихте с какво да третирате напролет.Ако се спазва правилото да се подхранва до 15 септември най късно до 30 септември и то при наличие на прашец в природата пчелите ще оцелеят по дълго и ще отгледат повече пчели напролет,семейство оцеляло до февруари не бива да се допуска да загине ако загине това е грешка на пчеларя.Мога да кажа ,че тази зима за първи път подхраних по коледа, за което си имаше причини и съм много доволен от резултата като не съм прекъсвал с подхранването всичко, което бе оцеляло до коледа оцеля и до сега.
    Аз съм в горта и прашец има до късна есен.Даже в момента знам един блок със сънчоглед който още не е поникнал,и не съм сигурен ако ги закарам там дашли няма да си навлека бела на главата.

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    И нещо в климатичните условия се обърква и ти заминава всичко на кино.
    Ако не настъпи ледников период нещата се оправят с някой и друг килограм захар.
    Keep Walking...

 

 
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •