Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 9 ПърваПърва ... 789
Резултати от 81 до 89 от общо 89
  1. #81
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Отводките които направих на 01.08.2015 на голи основи (само с оплодени майки), в момента покриват 8-10 рамки с пчели (зимни), 14-16 кг мед и на контролите показаха, че нямат акари...
    Аз лично не вярвам в това, защото голия рой изисква минимум 4 поколения (84 дена) за достигане до максимална сила на семейството. Една добре направена силна отводка може да го постигне и за 3 поколения (63 дена), но това означава, че майката през цялото време е снасяла на 100% от капацитета си, което не е много вярно за месеците август и септември.

    Иначе и аз правих силни отводки в началото на август, и ги храних изобилно всеки божи ден със сироп и стартовит, но чак пък толкова силни семейства не можах да постигна.

  2. #82
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Тук по скоро се проявява роевия ефект, много летящи пчели(ако едно силно семейство има 60000 то при 2/3 летящи). При положение че са оставени на основи следва яка мобилизация и храна като има.

  3. #83
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Матеев, много бързо си променяш постовете и не успявам да те цитирам, но както и да е.

    Не съм направил нищо сложно, трудоемко или пък да съм приложил извънземна технология, просто практика.

    Цялата кондика, която съм приложил се намира в пост 23. Ако се осмисли бавно и внимателно, ще се види, че всичко е вследствие на биологията на развитието на пчелата и семейството. Като казвам по някой път, нещата трябва да се свеждат до прости елементарни действия, без много гимнастики и сложни мероприятия.

  4. #84
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    На преместените рамки с пило,оплодена майка ли даде или си направиха маточници?
    Не премествам рамки с пило а цялото семейство с кошера и предавам, според обстоятелствата, веднага или малко по-късно (6-7 часа) от резервните семейства оплодена майка с доказани качества.

  5. #85
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Матеев, много бързо си променяш постовете и не успявам да те цитирам, но както и да е.

    Не съм направил нищо сложно, трудоемко или пък да съм приложил извънземна технология, просто практика.

    Цялата кондика, която съм приложил се намира в пост 23. Ако се осмисли бавно и внимателно, ще се види, че всичко е вследствие на биологията на развитието на пчелата и семейството. Като казвам по някой път, нещата трябва да се свеждат до прости елементарни действия, без много гимнастики и сложни мероприятия.
    Написах постинг, но после го изтрих, защото осъзнах че не е верен. Иначе наистина една отводка е в състояние за 63 дена (3 поколения) да стане пълноценно семейство, така че съм съгласен, че при тебе това може и да се е получило. Интересното е, че се е получило през есенни месеци, когато майките по принцип снасят по-малко, но пък от друга страна защо не, ако си имал хубава паша и топло време.

  6. #86
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Написах постинг, но после го изтрих, защото осъзнах че не е верен. Иначе наистина една отводка е в състояние за 63 дена (3 поколения) да стане пълноценно семейство, така че съм съгласен, че при тебе това може и да се е получило. Интересното е, че се е получило през есенни месеци, когато майките по принцип снасят по-малко, но пък от друга страна защо не, ако си имал хубава паша и топло време.
    Разликата е, че отводките нямат много летящи пчели. Семейството с майката има много стари летящи пчели а другото семейство има 8 пити пило. Тази идея ми се струва работеща и трябва да се пробва.

  7. #87
    Идеята си работи отлично, но има едно условие. Трябва да има прашец в природата. Тази година през Август и даже Септември имаше доста и резултатите на Ники не са учудващи. Ако обаче времето беше горещо и сухо и всичко е изгоряло, то сценария на Матеев щеше да е почти сигурен. Казвам го от опит.

  8. #88
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Другото, което ми харесва в тази идея е, че така или иначе биологичната крива на това силно семейство е спадаща надолу и така или иначе до момента на зазимяване то ще отслабне. При тази "стресова" в положителен смисъл ситуация разделянето на семейството, кривата и на двете се вдига нагоре.

  9. #89
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз лично не вярвам в това, защото голия рой изисква минимум 4 поколения (84 дена) за достигане до максимална сила на семейството. Една добре направена силна отводка може да го постигне и за 3 поколения (63 дена), но това означава, че майката през цялото време е снасяла на 100% от капацитета си, което не е много вярно за месеците август и септември.

    Иначе и аз правих силни отводки в началото на август, и ги храних изобилно всеки божи ден със сироп и стартовит, но чак пък толкова силни семейства не можах да постигна.
    Голите роеве имат предимство пред отводките с по-ниски нива на патогени. Пчелите живеят по-дълго, по-жизнени са и са по-едри. През първата година семействата стартирани като гол рой винаги се представят по-добре (забележимо) от тези стартирани като отводки.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 9 от 9 ПърваПърва ... 789

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •