Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 89
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско

    Давайте предложения.

    В момента цъфти лавандулата и кориандъра но има два блока със сънчоглед който в момента е около 30 см височина,предполагам,че ще цъфне към 20 юли.Трябва да направя около 60 отводки,давайте мнения как да ги направя и да изкарам мед,че досега никога не е имало сънчоглед при мен.Ще съм благодарен да напишете по едно логично обяснение за метода който препоръчвате.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Така сега сериозно аз бих направил така - преценяваш датата,когато би следвало слънчогледа да прецъфти и пашата да свърши и около 25 дена преди това залагаш маточници /начини много ти си избери/ правиш оплодни сандъчета с малко пчели но достатъчно има клип/ове гледал си ги и хващаш пашите като гледаш да не се ограничава прекалено много майката за да има накрая достатъчно пило и пчели и когато свърши пашата правиш силни сборни отводки не си казал, от колко семейства ще се правят тези 60 отводки.Най лесно е да си поръчаш за 10 август 60 майки и готово решаваш си проблема с майките.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Така сега сериозно аз бих направил така - преценяваш датата,когато би следвало слънчогледа да прецъфти и пашата да свърши и около 25 дена преди това залагаш маточници /начини много ти си избери/ правиш оплодни сандъчета с малко пчели но достатъчно има клип/ове гледал си ги и хващаш пашите като гледаш да не се ограничава прекалено много майката за да има накрая достатъчно пило и пчели и когато свърши пашата правиш силни сборни отводки не си казал, от колко семейства ще се правят тези 60 отводки.Най лесно е да си поръчаш за 10 август 60 майки и готово решаваш си проблема с майките.
    И нещо в климатичните условия се обърква и ти заминава всичко на кино.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Така сега сериозно аз бих направил така - преценяваш датата,когато би следвало слънчогледа да прецъфти и пашата да свърши и около 25 дена преди това залагаш маточници /начини много ти си избери/ правиш оплодни сандъчета с малко пчели но достатъчно има клип/ове гледал си ги и хващаш пашите като гледаш да не се ограничава прекалено много майката за да има накрая достатъчно пило и пчели и когато свърши пашата правиш силни сборни отводки не си казал, от колко семейства ще се правят тези 60 отводки.Най лесно е да си поръчаш за 10 август 60 майки и готово решаваш си проблема с майките.
    Имам към 170-180 бр в момента и искам да си напълня останалите празни кошери.Майките ще ми излязат колкото захарта за зимата :-) :-) :-) :-)

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    И нещо в климатичните условия се обърква и ти заминава всичко на кино.
    Пепел на езика ти.Все лошото мислиш.Дай някакъв съвет,стига си урчасвал :-) :-) :-) :-) :-) :-)

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    И нещо в климатичните условия се обърква и ти заминава всичко на кино.
    Какво например .....Семейството устиска ли до започването на паша вече трудно ще изпадне в роево ,а и сезона за него минава и ако е искала дадена майка да хваща гората вече да го е направила.Важно е винаги да има място за снасяне на майката това си е бая работа и ако се застъпват пашите е чудесно защото прекъсването не е хубаво и трябва да се компенсира.От 180 семейства по една рамка с пчели и пило и готова майка плюс подхранване до края на септември но не с хранилка от 0,8 лит. няма да има проблем като задължително и няколко резервни майки защото приемането няма да е 100 %.Майките са проблем на пчеларя или си ги правиш или купуваш ,а може и да поискаш няколко без пари .

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Пепел на езика ти.Все лошото мислиш.Дай някакъв съвет,стига си урчасвал :-) :-) :-) :-) :-) :-)
    Човек си пати най - много от съвети. Аз съвети мога да му дам - 100, но те ще са валидни за мен тук при мен и с моята мисъл, а при него/тебе и несъобразени с тамошните условията те няма да бъдат валидни и какво ще се получи? Измиране на маса семейства пчели. И кой ще е виновен? Ами този който е дал "лошия" съвет. Защото никой или рядко има човек който да каже - сбърках - онзи човек беше прав. А винаги е - да му .... свързано с майката. Съвета ми е: - всеки да си напрегне акъла и каквото направи - направи. Ако успее - браво, ако ли не, то тогава се учи.

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    при първия прочит си помислих че искаш да изкараш мед от отводките... не че не е невъзможно...

    иначе става лесно и бързо ако вложиш 900-1000 лв. ....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Майките няма какво да им се чудиш проблема е можеш ли да си произведеш 100 -ина маточника за оплодните сандъчета на мен не ми се дават 30-40 лева на бр. така ,че правиш си кутийки с отвор като размера и вида нямат значение и без рамки сега сезона е подходящ и няма проблем с времето като малко сянка няма да е излишна слагаш твърда храна на дъното и един черпак с пчели и маточника/неоплодена майка и на другия пчелин останалото ще го свършат пчелите това е за еднократна употреба.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Какво например .....Семейството устиска ли до започването на паша вече трудно ще изпадне в роево ,а и сезона за него минава и ако е искала дадена майка да хваща гората вече да го е направила.Важно е винаги да има място за снасяне на майката това си е бая работа и ако се застъпват пашите е чудесно защото прекъсването не е хубаво и трябва да се компенсира.От 180 семейства по една рамка с пчели и пило и готова майка плюс подхранване до края на септември но не с хранилка от 0,8 лит. няма да има проблем като задължително и няколко резервни майки защото приемането няма да е 100 %.Майките са проблем на пчеларя или си ги правиш или купуваш ,а може и да поискаш няколко без пари .
    Все хвалят августките майки като най-добрите,грехота ще е да купя.А и тази пролет си поръчах за пръв път от Скутелатора,ще ми дойде много за една година.За подаръци,трудно ще се намери някой освен Дамян.

 

 
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •