Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 89
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Какво толкова се плашите от тези търтовки. Я се получили, я не.
    Пчелоядите точно тогава се приготвят за по топлите земи и са многооо гладни.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Пчелоядите точно тогава се приготвят за по топлите земи и са многооо гладни.
    Нали трябва да се опита,то от опит глава не боли.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati

    Давайте предложения

    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    В момента цъфти лавандулата и кориандъра но има два блока със сънчоглед който в момента е около 30 см височина,предполагам,че ще цъфне към 20 юли.Трябва да направя около 60 отводки,давайте мнения как да ги направя и да изкарам мед,че досега никога не е имало сънчоглед при мен.Ще съм благодарен да напишете по едно логично обяснение за метода който препоръчвате.
    Ако аз трябваше да правя 60 отводки от 170-180 кошера бих използвал метода на голия рой.
    По-долу ще приложа част от кореспонденцията с един колега.

    ..."Късни отводки образувани веднага след последното вадене на мед



    1. Това деление се прави само на силни семейства
    2. Желателен период за тази операция е непосредствено след изваждането на слънчогледовия мед.
    3. Хубаво е да имаш подготвена оплодена майка.
    4. В един хубав слънчев ден ( следи се прогнозата за времето, следващите три, четири дена трябва също да е слънчево, топло и без валежи на дъжд и сняг) се прави разцепването. С помощник се премества кошера (този който ще се дели) на известно разстояние, някъде в пчелина 3,4,5 или 10, 20 метра, няма особено голямо значение.

    5. На мястото на преместения кошер се поставя новия кошер. Цвета и вида играят роля, но не чак толкова голяма. Важното да е на същото място.

    а) Пчеларя сам трябва да прецени съотношението между млади и стари пчели
    б) По това време на годината обикновено летящите пчели са около 2/3
    в) Прави си сметката, колко са 2/3 от пчелите и се поставят толкова рамки, които плътно да се покрият с пчели – около 7, 8 ДБ рамки

    6. Отива се при преместения кошер, от който искаш ще се дели и се намира майката. Взема се внимателно и се поставя в новия кошер в който вече са поставил 7,8 ДБ рамки.

    Относно избора на рамки също има няколко варианта.

    а) Слагат се 7,8 рамки с голи основи (не изградени)

    б) Слагат се добре изградени пити без мед и търтиеви килийки. Вариант е да поставиш центрофугирани пити.

    Две много важни условия:

    - Не се смесват в ново сформирания кошер изградени с не изградени пити

    - Не се слага никакво пило


    Моето предложение е в новосъздадения кошер да се поставят само голи основи, точно колкото трябва и добре обтелени.

    7. След като се премести старата майка в новия кошер се слага покривната табла и се пълнят хранилките с инвертиран захарен сироп - Колкото повече, толкова повече. Една хранилка от 0.700 L е недостатъчна. След около 2 седмици се предава една запечатана рамка с пило, но без пчели. След това с този ново сформиран кошер повече работа няма.

    8. В стария преместен кошер след седем, осем часа придаваш оплодена майка в клетка..."

    Това е пробвано и работи много-добре.

    Надявам се да съм ти бил полезен

    Поздрави

  4. #24
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Гол рой в началото на Август означава гол кошер в началото на Март. Повярвай ми - тази игра съм я играл много пъти с много кошери.

    Зимните пчели се раждат през август, което означава, че яйцата трябва да са снесени най-късно до 10-15-ти юли. Това е и абсолютната крайна дата за правене на нови отводки или голи роеве. След тази дата оцеляването през зимата е игра на Тото 2.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Гол рой в началото на Август означава гол кошер в началото на Март. Повярвай ми - тази игра съм я играл много пъти с много кошери.

    Зимните пчели се раждат през август, което означава, че яйцата трябва да са снесени най-късно до 10-15-ти юли. Това е и абсолютната крайна дата за правене на нови отводки или голи роеве. След тази дата оцеляването през зимата е игра на Тото 2.
    Тук аз съм пък точно на обратното мнение. Този номер го правя редовно и до сега неудачи не съм имал. Двете семейства се изравняват по сила и напролет са ОК. Тази година пак ще го правя и в момента наблюдавам кошерите които ще играят главната роля. Все пак трябва де се подходи внимателно. Нали така?

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Гол рой в началото на Август означава гол кошер в началото на Март. Повярвай ми - тази игра съм я играл много пъти с много кошери.

    Зимните пчели се раждат през август, което означава, че яйцата трябва да са снесени най-късно до 10-15-ти юли. Това е и абсолютната крайна дата за правене на нови отводки или голи роеве. След тази дата оцеляването през зимата е игра на Тото 2.
    Навярно пчеларите Ви са сбъркали нещо, когато са правили тази гимнастика.

    Да поразсърдваме

    Майката на ден снася около 1500-2000 яйца на денонощие.
    За 10 дни това прави 15 000 - 20 000 снесени яйца, който до края на август ще се излюпят - нали августовските пчели живеят най-дълго

    С правилна храна ще успеят да изградят добро мастно тяло и ако всичко по "рецептата" е направено както трябва не би трябвало да има проблем с презимуването на ново сформираните семейства.

    Това го правя не от година две а от много, много години.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Ако аз трябваше да правя 60 отводки от 170-180 кошера бих използвал метода на голия рой.
    Важно е правилната преценка колко са изтощени летящите пчели, колко дълга е била пашата и подсилването с рамка с люпещо пило е задължително старите пчели трябва да оцелеят докато се излюпят нови млади пчели .Зимните пчели са тези снесени през август и не преработвали сироп ,а тези снесени юли ще загинат до зимата.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Явно ще има различни проби.Замислих се дали да не направя в началото на юли 5 бр на гол рой,в старите семейства ще заложат маточници и новите майки ще пронесат началото на август,а 1 бр след 10 дена по късно,за резервни маточници.След 15 дена взимам по 3 рамки от различни кошери и предавам маточник.Това май ще е най отдачно.

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Важно е правилната преценка колко са изтощени летящите пчели, колко дълга е била пашата и подсилването с рамка с люпещо пило е задължително старите пчели трябва да оцелеят докато се излюпят нови млади пчели .Зимните пчели са тези снесени през август и не преработвали сироп ,а тези снесени юли ще загинат до зимата.
    Exactly.......

  10. #30
    Потребител
    Регистриран
    15.01.2015
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    Като новобранец .. аз сега пак не разбрах .. .
    Мисля си да ги направя като на рапицата.Вземам майката с три рамки запечатано пило и в друг кошер.Старото семейство да пълни с мед и да си произведе нова майка.
    И после търтовки за оправяне добре ,че вече я разисквахме тази тема пък и ще добиеш опит.
    Има ли такова нещо и как се прави ако има? обединяване на търтовка с отводка ?

 

 
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •