Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 22 от 41 ПърваПърва ... 12202122232432 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 211 до 220 от общо 404
  1. #211
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Според мен вариантите са ти поне два. Имаш майка която са й свършили оплодените яйца и снася само неоплодени /търтей/ или има една или няколко пчели, които се мислят за майки /търтовка/. Както ти казват колегите виж по колко яйца има в килийките, а освен това и къде са снесени. Това в голяма степен може да те ориентира поради каква причина имаш само търтиево пило. Майката снася по едно яйце на дъното, докато пчелата търтовка по две и повече обикновено по стените или близко до дъното /не им е толкова дълга задницата, за да стигнат дъното/. И двата случая ако не предприемеш действия си загубил семейството. Ще го загубиш дори да очакваш сега да заложат или вече са заложили истински маточници. Дори да се излюпи, вероятността да се оплоди новата майка е почти нулева. ако това не стане до към 40-я ден остава безплодна. При положение, че имаш майка снасяща неоплодени яйца пчелите ще продължат да си я гледат докато не намалеят и измрат. Във втория случай дори да заложат маточници не след дълго разбират грешката си и ги унищожават и така отново докато не измрат. За да го спасиш семейството вариант ти е да го обединиш с друго чрез уеднаквяване на миризмите. Преди това според мен е задължително да го прегледаш и да се убедиш, че има/няма майка. Ако има я прати да пасе трева, след което обединявай. Ако е търтовка преди обединение поне аз махам всички рамки с каквото и да е пило и оставям само медови. Тръскам надалеч пчелите и каквото се върне обединявам. Надявам се макар ранното, но топло време повечето от пчелите да са се облетели, за да знаят къде да се върнат. Каквото от тях се върне -обединявай. Повечето от тях имат още около два месеца живот през които ще са полезни на другото семейство.
    Keep Walking...

  2. #212
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Как са търтовките колеги. Даянят ли. По това време на годината, при мен не са търтовки, а просто семейства без майки.Първите две са оправени на 100%-майките приети и си снасят.Изкочиха още 4 бр.Резервните майки свършиха, даже използвах две от слаби семейства.Проверката ще е на следващото затопляне.

  3. #213
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Моите търтовки които осиротих и предадох майки са приели майките и и вече бачкат.
    4 от десетте майки които не снасяха са пронесли. Ще изчакам още няколко дни и ще взимам мерки за тези които не снасят.

  4. #214
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    враца
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Според мен вариантите са ти поне два. Имаш майка която са й свършили оплодените яйца и снася само неоплодени /търтей/ или има една или няколко пчели, които се мислят за майки /търтовка/. Както ти казват колегите виж по колко яйца има в килийките, а освен това и къде са снесени. Това в голяма степен може да те ориентира поради каква причина имаш само търтиево пило. Майката снася по едно яйце на дъното, докато пчелата търтовка по две и повече обикновено по стените или близко до дъното /не им е толкова дълга задницата, за да стигнат дъното/. И двата случая ако не предприемеш действия си загубил семейството. Ще го загубиш дори да очакваш сега да заложат или вече са заложили истински маточници. Дори да се излюпи, вероятността да се оплоди новата майка е почти нулева. ако това не стане до към 40-я ден остава безплодна. При положение, че имаш майка снасяща неоплодени яйца пчелите ще продължат да си я гледат докато не намалеят и измрат. Във втория случай дори да заложат маточници не след дълго разбират грешката си и ги унищожават и така отново докато не измрат. За да го спасиш семейството вариант ти е да го обединиш с друго чрез уеднаквяване на миризмите. Преди това според мен е задължително да го прегледаш и да се убедиш, че има/няма майка. Ако има я прати да пасе трева, след което обединявай. Ако е търтовка преди обединение поне аз махам всички рамки с каквото и да е пило и оставям само медови. Тръскам надалеч пчелите и каквото се върне обединявам. Надявам се макар ранното, но топло време повечето от пчелите да са се облетели, за да знаят къде да се върнат. Каквото от тях се върне -обединявай. Повечето от тях имат още около два месеца живот през които ще са полезни на другото семейство.
    Привет
    И при мен се получи същият проблем с кошер без майка вчера го открих но кошера е доста жизнен явно скоро е загубил майката и реших да не го обединявам с по слаб и му сложех една пита с прясно пило да си направят майка знаейки че ще има проблем с търтеите .
    Та въпроса ми е следният кога се излюпват първите търтеи.

  5. #215
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zrsk Виж публикацията
    Та въпроса ми е следният кога се излюпват първите търтеи.
    Три дни след излюпването на първите пчели.

  6. #216
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    zrsk, бъзикат те. Ама и ти може ли да задаваш такива въпроси ? Толкова информация има във форума , а и не само тук. Има и книги.

  7. #217
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от zrsk Виж публикацията
    Привет
    И при мен се получи същият проблем с кошер без майка вчера го открих но кошера е доста жизнен явно скоро е загубил майката и реших да не го обединявам с по слаб и му сложех една пита с прясно пило да си направят майка знаейки че ще има проблем с търтеите .
    Та въпроса ми е следният кога се излюпват първите търтеи.
    Губиш си времето, пък и най- вероятно ще загубиш и семейството. Извади тази рамка заради маточниците които ще заложат и придай майка или обединявай. Лично мнение.
    Keep Walking...

  8. #218
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    враца
    Много си хитър като Петър професоре.

  9. #219
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Миналата седмица правих първи пролетен преглед http://pchelari.com/forum/showthread...ll=1#post88992 и подготвих 2-та семейства без майки за присъединяване (стесних до един корпус) Днеска сутринта, при +4+5 гр, преди да започне летеж, затворих прелки на без майчини семейства (едно изобщо без пило, второ само с търтиево затворено) и присъединих на по силни семействата с 3-я корпус :


  10. #220
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    Здравейте,имам проблем със единия си кошер.станал е търтовка.Моя грешка е защото по време на слънчогледа не съм го проверявал 30 дена примерно,и резултата е търтовка.Питах колега за мнение и ето какво сътворих.Кошера е на 10 рамки ДБ-доста силен.

    1.изтръсках в кошера всички пчели,и ги оставих без рамките.
    2.рамките без пчелите ги поставих на корпус върху друг кошер и сложих отдолу ханеманова решетка,просто да пазят рамките.
    3.Кошера ми е мрежесто дъно изцяло и пчелите си стоят засега в кошера.
    4.Измих със студена вода всички рамки,имаше яйца по 2-3-4 във килийка.
    5.изчистих търтеевото запечатано пило.

    Дали това е правилно не знам за първи път имам търтовка и не знам какво да правя
    Това което съм направил правилно ли е или ако не дайте съвет,как да я оправя и какво да направя.
    Този пост е редактиран от Rado76; 28.08.2016 в 08:03. Причина: допълнение

 

 
Страница 22 от 41 ПърваПърва ... 12202122232432 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •