Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 30 от 41 ПърваПърва ... 20282930313240 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 291 до 300 от общо 404
  1. #291
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Пробвай, тъкмо и ние ще разберем.
    Благодаря!Много ми помогна.

  2. #292
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Здравейте!Моля за съвет.Ако тръсна пита млади пчели в друг кошер-търтовка,ще има ли бой между тях?
    Сега да ти отговоря с това което съм направил аз само преди няколко дни, защото аз се уча като експериментирам без да чакам. Та - при направата на един нук му сложих много повече от един черпак пчели, но тъй като явно не им е било комфортно са си хванали пътя. Взех пита с прясно снесено пило и всичките пчели и ги поставих в нука, без да затварям майката в клетка. Масов бой, макар, че пуснах две капки масло от мента. Предполагам новопоставините избиха по - малкото на брой от нука. Майката обаче запазиха. Та така процедирам. Действам и каквото стане, материал дал Господ. А и така получините знания са много ценни. Помнят се.

  3. #293
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    И това няма да е на халост.Ще го запомня!

  4. #294
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Няколко пъти съм правил експеримента на Дончев. За съжаление майките почти не оцеляват. Боят при придаване на пита с пчели директно от друг кошер с майка е сигурен. Позволявам си да го правя в голямо пространство и възможност свободно старите пчели да се върнат свободно в кошера си и феромоните на на местната майка да надделея. Имал съм и неприятния опит да стръсквам пчели от пита пред слабо семейство и те навлизат веднага масово и избиват всичко. Препоръчвам на младия колега да придава само пита с пило без пчели.

  5. #295
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    При мен въпроса беше,тръскане на пчели в кошер без майка,станал търтовка.

  6. #296
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    При мен въпроса беше,тръскане на пчели в кошер без майка,станал търтовка.
    Не виждам смисъл да правиш така. Дори да няма бой между тях, например чрез предварително уеднаквяване на миризмите им, след време и те ще станат търтовки.

  7. #297
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от srg Виж публикацията
    Няколко пъти съм правил експеримента на Дончев. За съжаление майките почти не оцеляват. Боят при придаване на пита с пчели директно от друг кошер с майка е сигурен. Позволявам си да го правя в голямо пространство и възможност свободно старите пчели да се върнат свободно в кошера си и феромоните на на местната майка да надделея. Имал съм и неприятния опит да стръсквам пчели от пита пред слабо семейство и те навлизат веднага масово и избиват всичко. Препоръчвам на младия колега да придава само пита с пило без пчели.


    Той Жорката 74 писа някъде за правилото на обединяване.Никога силно на слабо.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #298
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Не виждам смисъл да правиш така. Дори да няма бой между тях, например чрез предварително уеднаквяване на миризмите им, след време и те ще станат търтовки.
    Защото,бях добавил прясно пило,а и ще трябват пчели,да го обслужват.Пък има отворени 2 маточника на 7-8дни,но колко са качествени?Ще почакам ,но май ще иде под земята.

  9. #299
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Търтовъчното семейство се опитва да си отгледа майка и залага маточници на търтееви яйца. От тях не се получават майки.

  10. #300
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Търтовъчното семейство се опитва да си отгледа майка и залага маточници на търтееви яйца. От тях не се получават майки.
    Бях им сложил 1 пита спило на 1-2дни от редовни снасяща майка яйца.

 

 
Страница 30 от 41 ПърваПърва ... 20282930313240 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •