Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 29 от 41 ПърваПърва ... 19272829303139 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 281 до 290 от общо 404
  1. #281
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Моля за съвет!На 18.05 имах излюпена майка,отгледана от отводка на 5 рамки.На 28 05,на площ една длан имаше пресни яйца на 1-2 дни,като бяхаснесен по 1 в средата,но имаше и 3-4килийки с по 2.Днес са на цяла рамка.Нямам резервна майка,нито маточник и прехвърлих тук 1рамка с редовно снесени яйца от друго семейство.Мога ли,да се надявам,че ще заложат маточник на новата рамка или ще ме посъветвате да направя нещо друго.Благодаря,предварите лно за съвета!
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Днес отново имах такъв случай. Имаше поне 50 килийки с по 2 яйца. Майката беше на съседната пита.
    Дайте им пространство.

  2. #282
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Добре.Ще ги оставя на спокойствие.

  3. #283
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Искам да попитам по-опитни пчелари или по-наблюдателни.След колко време,пчели работнички започват да снасят неоплодени яйца?В някои книги пише (след продължително време без майка и яйца.В други-не след дълго време)Надявам се някой,да може да посочи по-конкретен период.Благодаря!

  4. #284
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Времето е различно според сезона. Най-бързо стават търтовки май и юни (около 20 дни по-някога и по-бързо).

  5. #285
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Искам да попитам по-опитни пчелари или по-наблюдателни.След колко време,пчели работнички започват да снасят неоплодени яйца?В някои книги пише (след продължително време без майка и яйца.В други-не след дълго време)Надявам се някой,да може да посочи по-конкретен период.Благодаря!
    За по опитен не мога да се класирам ще пробвам за другото, според мен зависи от силата на семейството и разните му там ген, мен и други колкото е по силно толкова по бавно става търтовка, колкото до конкретен период между 20 и 40 дни при мен

  6. #286
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    След излюпване на пилото и липса на каквото и да е пило след колко дни става търтовка.

  7. #287
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    След излюпване на пилото и липса на каквото и да е пило след колко дни става търтовка.
    По това време на годината за десетина дни.

  8. #288
    Наблюдател
    Регистриран
    09.03.2015
    Мнения
    9
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Може да си пренесъл пити с неоплодени яйца които не си видял. Не знам какво и как се е случило, но щом има работеща майка, всичко е наред.
    Здравейте г-н Цветков, в събота дойде опитен пчелар, огледахме питите, нормално търтеево пило е в крайна сметка...предния път нещо съм се заблудил, че е търтовка. Той бодна с вилицата малко от търтеевото пило и се оказа, че има доста акар... Третирал съм с мравчена киселина 4 пъти през август, тази пролет бях сложил и магазинна рамка в корпус и веднъж изрязах и търтеевото пило. Явно още в средата на юли трябва здраво да се третира за акар!!! В корпуса, в който последно бях изваждал зряло пило, открихме и два маточника, не са много хубави на вид, но реших да пробвам за майка и сложих този корпус най-отгоре над ханеманова решетка с вход обърнат назад. Така дали ще убият евентуалната втора майка? Кошерът сега е 3 корпуса и 2 магазина, като най-отдолу е майката. Навлязох в друга тема, но моля за извинение. Благодаря!

  9. #289
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Здравейте!Моля за съвет.Ако тръсна пита млади пчели в друг кошер-търтовка,ще има ли бой между тях?

  10. #290
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Здравейте!Моля за съвет.Ако тръсна пита млади пчели в друг кошер-търтовка,ще има ли бой между тях?
    Пробвай, тъкмо и ние ще разберем.

 

 
Страница 29 от 41 ПърваПърва ... 19272829303139 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •