Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 26 от 41 ПърваПърва ... 16242526272836 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 251 до 260 от общо 404
  1. #251
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от munteanu Виж публикацията
    Как разбрах - като вместо майка видях около 15 маточника. Ако е самосмяна - да са един два. Ама толкова много със сигурност няма майка. Защо са загинали остава мистерия. А дали майките ще се оплодят също


    Тая година доста пчелари ги подведоха пчелите 4-5 маточника като за самосмяна и хоп изненада рой.

  2. #252
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Познай, защо се случи така?


    Ако бях пчелар с опит бих казал,че майката при оплождане е увлякла пчели със себе си,но по не съм млад и зелен още бих казал климатичните промени тая пролет.А твоята теория каква е Ачка?

  3. #253
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Тая година доста пчелари ги подведоха пчелите 4-5 маточника като за самосмяна и хоп изненада рой.
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Познай, защо се случи така?


    Казват че има ген на самосмяната също така има ген на роенето (в литературата се препоръчва да правим селекция от тези който не се роят) ама има ли такъв ген който се предава на майката да не се рой ( а и не тя казва кой ще кара влака).
    Та тия маточници ако са за смосмяна с какъв ген са и ако ги сложим в кошер който е тръгнал да се рой какво ще стане и ако вземем маточниците на роевия кошер и ги върнем на този за смосмяна какво ще стане.

  4. #254
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Ако бях пчелар с опит бих казал,че майката при оплождане е увлякла пчели със себе си,но по не съм млад и зелен още бих казал климатичните промени тая пролет.А твоята теория каква е Ачка?
    Не при оплождане, а при ориентационно облитане поради недостатъчна натовареност на семейството с работа.

  5. #255
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И на мен тази година ми изчезнаха няколко 5-6 млади тамън пронесли майки и след това като проверих писанията се оказа че всички са дъщери на една майка.

    А при тръскане на търтовка, първо пренасям кошера на друго място за ден - два да налети летящата пчела по другите кошери и после тръскам на етапи ако е бил много силен кошера, ако е отводка на 2-3 рамки направо ги стръскавам. Никога не са ми убивали майка така.

  6. #256
    Автор
    Регистриран
    14.04.2013
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Троян
    Не споменавате, че е нужно яко опушване на търтовката- така убитите ще бъдат по-малко.
    ...when a man lies,he kills a small part of the world

  7. #257
    Наблюдател
    Регистриран
    20.04.2016
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    с. Градец, общ. Костинброд, обл.София
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Шансът не е голям, но може и да останеш приятно изненадан. От практиката знам, че ако имаш на пчелина майки на два сезона и догодина ще им е трети, почти 100% ще има и 20-тина търтеи със зимните пчели, които ще зимуват заедно с кълбото и ще оцелеят до пролетта. Друг е въпросът, че ако са поставени мишепредпазителите няма как да излетят и дали в това студено време правят сборища. Дните са хладни, но слънчеви, което може да увеличи шанса. Ще стискам палци експериментът да е успешен.
    Вчера ги прегледах, в единия не видях майката, но и не му отделих много време, а в другият майката беше толкова едра, че нямаше как да остане незабелязана. Изглежда като оплодена. За пило е рано, но ако съдя по размерите беше оплодена. Надявам се и в другият нещата да са се развили благоприятно...

  8. #258
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Прочетох темата два пъти. Искам да пробвам придаване на пита със запечатан маточник на търтовка. Защо маточник - защото с това разполагам в момента. Има по-горе писано по въпроса, но никой не се е похвалил после, че му се е получило. Предварително миналата седмица съм придавал пило на търтовката, маточник не направиха, в момента пилото е запечатано или излюпено. Пчела бол, не ми се ще да се отказвам от кошера. Давайте акъл да го правя ли и как?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #259
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Бих му сложил една отводка с майка върху него с някаква преграда, колкото да минава една две пчели, а отдолу ги оставяш без рамки.
    Семейството откъдето си взел отводката може да приеме маточник по лесно..

  10. #260
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Прочетох темата два пъти. Искам да пробвам придаване на пита със запечатан маточник на търтовка. Защо маточник - защото с това разполагам в момента. Има по-горе писано по въпроса, но никой не се е похвалил после, че му се е получило. Предварително миналата седмица съм придавал пило на търтовката, маточник не направиха, в момента пилото е запечатано или излюпено. Пчела бол, не ми се ще да се отказвам от кошера. Давайте акъл да го правя ли и как?
    Направи ги „на кома“ и им придавай каквото имаш.

 

 
Страница 26 от 41 ПърваПърва ... 16242526272836 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •