Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 41 ПърваПърва ... 17252627282937 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 404
  1. #261
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    ... Пчела бол, не ми се ще да се отказвам от кошера. Давайте акъл да го правя ли и как?
    Ще го оправиш, по-лесно от това няма. От моя опит, по-лесно приемат отворен ( незапечатан ) маточник . Търтовката приема и отглежда личинки в изкуствени маточи чашки или личинки принесени в някоя естествена маточна килийка по питите. Начини много, най- тъпо е да ходиш да ги изтърсваш по двора.

  2. #262
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Агро, Делта беше писъл много лесен начин за справяне с търтовката. Изпитах го няколко пъти с придаване на майка или маточник. И двата варианта бяха 100% ....
    Вземаш две пити с пчели и пило от други кошери и ги слагаш през една в търтовката. Разкъсваш търтиевото пило. След 2 часа придаваш каквото душа ти сака...
    Само трябва да внимаваш да не е в период на безпрашие и липса на паша, но сега сезона не е такъв...

  3. #263
    Наблюдател
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    с. Добромирка общ. Сев
    Дай им пак пита с пило.Все някога ще направят маточник.

  4. #264
    Наблюдател
    Регистриран
    09.03.2015
    Мнения
    9
    Здравейте пчелари! Имам следното питане: на едно от силните ми семейства забелязах следния проблем:
    кошерът представлява корпус+магазин + 2 корпуса и магазин отгоре. Сложена е ханеманова решетка в момента между
    корпуса и магазина отдолу, майката е миналогодишна и в момента е в корпуса под ханемановата решетка. Преди седмица
    решетката беше над магазина и майката се беше качила в него и съответно почти наполовина осеменила. За съжаление забелязвам
    поява на гърбато пило в най-горния корпус. През месец май след акацията бях изваждал от плодника на 2-3 пъти по 2 рамки зряло пило към
    по горните корпуси. За по добра вентилация бях отворил отворите на корпусите. Въпросът е как може дасе оправи най-бързо това състояние, така че пчелите да работят? Съзнавам,че вече съм пропуснал въвеждането на втора майка най-горния корпус. Сега според мен вече е късно за това. Благодаря прдварително!

  5. #265
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Каква ти е била въобще идеята при такова подреждане на кошера? Всяка седмица това всичкото да го прехвърляш, нещо от Венер ли си гледал, а па вадиш най-отдолу пити че да ги слагаш нагоре... ХР отдолу и отворени прелки нагоре е коментирано многократно тук какво може да се очаква.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #266
    Наблюдател
    Регистриран
    09.03.2015
    Мнения
    9
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Каква ти е била въобще идеята при такова подреждане на кошера? Всяка седмица това всичкото да го прехвърляш, нещо от Венер ли си гледал, а па вадиш най-отдолу пити че да ги слагаш нагоре... ХР отдолу и отворени прелки нагоре е коментирано многократно тук какво може да се очаква.
    Ами идеята ми беше да не допусна роево състояние и да не се качва майката нагоре, но ето че се получиха търтовки. Въпросът сега е как най-бързо да опрая тази каша, че от моето престараване вече ме е срам. Липата, доколкото я има, не може да чака. За момента поне затворих всички отвори и остана сам долната прелка... Едва ли само това ще помогне....Благодаря много!

  7. #267
    Колега, защо ми се струва, че въобще не ти е ясно какво е търтовка?

    Наличието на търтеево пило по това време от годината е най-нормалното нещо. По скоро отсъствието му е притеснително.

  8. #268
    Наблюдател
    Регистриран
    09.03.2015
    Мнения
    9
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Колега, защо ми се струва, че въобще не ти е ясно какво е търтовка?

    Наличието на търтеево пило по това време от годината е най-нормалното нещо. По скоро отсъствието му е притеснително.
    Може и да сте прав, все пак не съм слагал пити с гърбато пило в горните корпуси, а майката на 100 процента е долу - лично се убедих в това последния път, когато преместих ханемановата решетка под магазина. Освен това тя снася нормални яйца все още, а не само неоплодени. Забравих да спомена, че в началото на май бях сложил 2 пити със запечатано пило и пчели от ройливо семейство в корпуса над ханеманвата решетка. Възможно ли е това да е повлияло нещо? Благодаря много!

  9. #269
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Прочетох темата два пъти. Искам да пробвам придаване на пита със запечатан маточник на търтовка. Защо маточник - защото с това разполагам в момента. Има по-горе писано по въпроса, но никой не се е похвалил после, че му се е получило. Предварително миналата седмица съм придавал пило на търтовката, маточник не направиха, в момента пилото е запечатано или излюпено. Пчела бол, не ми се ще да се отказвам от кошера. Давайте акъл да го правя ли и как?
    Благодаря на всички, опитали се да помогнат със съвет. За мой късмет в този случай пчелите сами са си сменили майката, снасяща неподредено търтеево пило,което ме подведе да мисля, че е търтовка. На отварянето преди три дни в неделя всичко се беше наредило както трябва. Съветите обаче остават и ще са от полза следващия път, така че не са били напразни. Още веднъж благодаря!

  10. #270
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Агро, Делта беше писъл много лесен начин за справяне с търтовката. Изпитах го няколко пъти с придаване на майка или маточник. И двата варианта бяха 100% ....
    Вземаш две пити с пчели и пило от други кошери и ги слагаш през една в търтовката. Разкъсваш търтиевото пило. След 2 часа придаваш каквото душа ти сака...
    Само трябва да внимаваш да не е в период на безпрашие и липса на паша, но сега сезона не е такъв...
    Има ли значение,какво ще е пилото?

 

 
Страница 27 от 41 ПърваПърва ... 17252627282937 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •