Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 99
  1. #31
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Е с тия 30 кг от 50 дръвчета няма да ни стигне гората да напълниме един кошер само Ако имаш 100 кошера, ти трябват 5000 дръвчета. Просто ми се струва нереално много.
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Напълно реално си е. Дръвчетата не са дойни крави. Всяко цветче отделя нектар докато получи поленовото зрънце. След това няма. Освен това цветчето ня излива нектар. Количествата са толкова малки, че за да напълни пчелата медовото си коремче посещава стотици цветчета.А представете си за 1кг.
    Само за сравнение считания за голям медонос -слънчогледа, добивността му от декар е едва четири кг. Така че няма нищо чудно. С50-100 дръвчета паша няма да създадеш, но ще помогнеш на пчелите. За добиви трябва гора. Голяма гора.

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Mind_Control
    Е с тия 30 кг от 50 дръвчета няма да ни стигне гората да напълниме един кошер само Ако имаш 100 кошера, ти трябват 5000 дръвчета. Просто ми се струва нереално много.
    И въз основа на какво ти се струва нереално много?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  4. #34
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    Напълно реално си е. Дръвчетата не са дойни крави. Всяко цветче отделя нектар докато получи поленовото зрънце. След това няма. Освен това цветчето ня излива нектар. Количествата са толкова малки, че за да напълни пчелата медовото си коремче посещава стотици цветчета.А представете си за 1кг.
    Само за сравнение считания за голям медонос -слънчогледа, добивността му от декар е едва четири кг. Така че няма нищо чудно. С50-100 дръвчета паша няма да създадеш, но ще помогнеш на пчелите. За добиви трябва гора. Голяма гора.
    По книгите го дават от 60 до 200 кг от декар за слънчогледа..
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  5. #35
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR Виж публикацията
    И въз основа на какво ти се струва нереално много?
    Ами при положение, че едно пчелно семейство изразходва 100-120 кг мед годишно, от които едва 20-30 събираме ние, то не си представям, каква трябва да е тази гора, че да се събере толкова мед, при положение, че пчелите не са ефективни след 3 км полет.
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  6. #36
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Цитат Първоначално публикувано от Mind_Control Виж публикацията
    По книгите го дават от 60 до 200 кг от декар за слънчогледа..
    Колега,
    Не знам коя книга си чел, но добива на мед от слънчоглед за различните сортове е от 3,5 до 6,3 килограма от декар. По отночение на горите в декари и дървесните видове в тях мога да ти кажа, че примерно по норматив на 1 декар се засаждат 10 (десет) броя ореха за да може дърветата нормално да се развият. Друго което мога да спомена по отношение на декарите така, че да си го представиш по-лесно квадрат със страни 100 на 100 метра това са 10 (десет) декара, от тук можеш да си представиш каква площ обикалят твоите пчели. Упех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  7. #37
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Б. Бижев изчислява добивите от декар за дървесните видове на база 50 дървета, но съм срещал при други автори (не си спомням кои) база 40 дървета. Явно зависи от автора. Иначе Бижев препоръчва овощните видове например да са ок. 20-30 дръвчета в един дка. Предполагам, че при това положение реално трябва да се добива по-малко мед от дка овощни дървета, отколкото е посочено в таблиците.

    Цитат Първоначално публикувано от Mind_Control
    По книгите го дават от 60 до 200 кг от декар за слънчогледа..
    От слънчогледа се добива не само мед, а и семе.
    Добивът на слънчогледови семки може и да достигне 200 кг от дка.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  8. #38
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2012
    Мнения
    2
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Цитат Първоначално публикувано от Sandokan
    Не пропускайте най- медоносното растение...Beta vulgaris L.
    Направо си го бях пропуснала.
    За сефте чувам, че чукундурът е най-медоносното растение.
    Щях да си умра без да го знам, ако не бяхте ми обърнали внимание, колега.

    Сигурно цъфти и медодава на втората година?

    Представете си, някой иска да ни обиди на чукундури!
    Не, за нас това е прекрасен комплимент.
    Не се обиждаме ний на чукундур, най-медоносното растение! tongueout;
    може ли някой да каже дали леща е медоносно растение?

  9. #39
    Наблюдател
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    Бургас
    Какво представлява меда от АМОРФА/черна акация/.Местихме пчелина на ново място и се оказа це има няколко декара аморфа. Пчелите са полудяли по нея.Садили са я за укрепване на ЖП линията едно време.

  10. #40
    Наблюдател
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    40

    НАЙ-ВАЖНИТЕ МЕДОНОСНИ РАСТЕНИЯ

    Има ли запознати,дали житните култури,като пшеница,ечемик,ръж и др.дали дават някакъв нектар,прашец....Имам пчелин в община Сунгурларе и всичко наоколо са сели тази година житни култури пшеница и ечемик.До колкото съм запознат тези култури май нищо не дават,но....?

 

 
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •