Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 14
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2015
    Мнения
    10

    Хванат рояк от начинаещ ентусиаст

    Здравйте, започвам с това, че съм нов както във форума така и в пчеларството. :-) Имам място, на което от много време има пчели, кога по-малко, кога повече. Но тази година реших се захвана, аз със тях. По същество сега. И 1 кошер ДБ силен, от който миналата седмица излетя рояк, който хванахме и заселихме в друг кошер. Та за рояк- на 4 пити е в момента и една основа за градене, едната пита е с пило, една от другите с по-малко. При първото отваряне след хващането голяма част от пчелите лазеха по стените на кошера, това исках да знам какво означава, може би е знак за нещо. Това за въпроса. Иначе съм поръчал 4 отводки на по 3 рамки( Знам, че е малко рисковано, с 3 рамки, но се надявам че ще си съберат храна до края на сезона) след 3, 4 дни ще ги взема и стартирвам малко по сериозно :-) след последния преглед малко се отчаях че ме поодраскаха подух си ръцете и принудително приключих с прегледа и не можах да видя майките нито на нормалния кошер нито на рояка. Ноо се надъхвам и мотивирвам да се захвана сериозно. Това е за сега от мен. ПОЗДРАВИ:-)

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2015
    Мнения
    10
    Извинявам се, май сбъках мястото на темата, надявам се да не бъде изтрита а само преместена, пиша от телефона и това малко ме обърка :-)

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Лазят по стените защото няма място по рамките, явно рояка е голям. Слагай рамки за градене все пак това е рой и той гради по бързо от нормално семейство, възползвай се от това за да си изградиш повече рамки.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2015
    Мнения
    10
    Супер, дано е така. Сега сам сложил една преградна дъска, мога ли да я махна и да им сложа още няколко Основи, и другото, което мисля, е след 3 дни като си взема отводките едната да я сложа в кошера с рояка пак с преградната дъска и с 2 входа нали така се прави? И удачно ли е в моя случай отводката ще е на 3 рамки.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от milenivanov Виж публикацията
    Супер, дано е така. Сега сам сложил една преградна дъска, мога ли да я махна и да им сложа още няколко Основи, и другото, което мисля, е след 3 дни като си взема отводките едната да я сложа в кошера с рояка пак с преградната дъска и с 2 входа нали така се прави? И удачно ли е в моя случай отводката ще е на 3 рамки.
    Ако сложиш обикновена преградна дъска, която не уплътнява хубаво, ще има екшън между двете семейства. Ако мислиш да обединяваш ройчето с отводката - тогава се правят други неща.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2015
    Мнения
    10
    Цитат Първоначално публикувано от distedi Виж публикацията
    Ако сложиш обикновена преградна дъска, която не уплътнява хубаво, ще има екшън между двете семейства. Ако мислиш да обединяваш ройчето с отводката - тогава се правят други неща.
    ами да обикновенна е преградната не уплатнява хубаво, но мисля да ги обединя, какво се прави : )

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от milenivanov Виж публикацията
    ... но мисля да ги обединя...
    И целта ти е...?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2015
    Мнения
    10
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    И целта ти е...?
    Ами мислех си, че така отводката ще се Развие по- лесно или бъркам?

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Ми не знам дали бъркаш... Опит нямаш, инвентара също не ти го знаем какъв е, какви сандъци, какви рамки, изградени или ВО само... Имаш няква паша и искаш да извадиш мед от нея или искаш да зазимиш прилични семейства за догодина да вършат работа и всякакви такива... По принцип сега е по-добре да работят две майки, па в каква конфигурация като за теб, не знам. Варианти има десетки.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от milenivanov Виж публикацията
    Супер, дано е така. Сега сам сложил една преградна дъска, мога ли да я махна и да им сложа още няколко Основи, и другото, което мисля, е след 3 дни като си взема отводките едната да я сложа в кошера с рояка пак с преградната дъска и с 2 входа нали така се прави? И удачно ли е в моя случай отводката ще е на 3 рамки.
    Явно си решил да останеш с едно семейство по - малко. Оставяш ги всички отделно и което е слабо помагаш, което е добре - магазин, ако позволява пашата и така.....

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •