Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 41
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2015
    Мнения
    9
    Бях при един пчелар, но не е много приказлив. А аз съм от хората дето мразят да се молят. Затова реших да попитам във форума. В момента съм безработен и мисля да припечелвам от това хоби, но явно сметките няма да излязат. Мислех, че дърветата и площите около мен ще са достатъчни, за да се получи мнооогоо мед. Оказва се, че тези 20-30 липи са недостатъчни. Полето с рапица- също. Колкото повече чета, толкова объркването е по-голямо. Тъй като нямам никакъв опит няма как да разбера коя система е по-добра от другата и с какво. Надявам се пчеларите тук да ми помогнат, за да не откривам топлата вода отново. В смисъл да ме предпазят от техните грешки, когато са били неопитни пчелари.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от asenov69 Виж публикацията
    Бях при един пчелар, но не е много приказлив. А аз съм от хората дето мразят да се молят. Затова реших да попитам във форума. В момента съм безработен и мисля да припечелвам от това хоби, но явно сметките няма да излязат. Мислех, че дърветата и площите около мен ще са достатъчни, за да се получи мнооогоо мед. Оказва се, че тези 20-30 липи са недостатъчни. Полето с рапица- също. Колкото повече чета, толкова объркването е по-голямо. Тъй като нямам никакъв опит няма как да разбера коя система е по-добра от другата и с какво. Надявам се пчеларите тук да ми помогнат, за да не откривам топлата вода отново. В смисъл да ме предпазят от техните грешки, когато са били неопитни пчелари.
    От полето с рапица можеш да извадиш много мед, но вероятно ще се наложи сам да си го ядеш. Повечето хора, като чуят за мед от рапица, губят интерес. Освен това, ако тази година са засяли рапица, догодина ще засеят жито, после слънчоглед и едва след него - пак рапица. Пчелите събират ефективно мед в радиус от около 2 км. На тази площ е вероятно да има и други цъфтящи растения. На по-голяма надморска височина и при по-слаба паша са за предпочитане по-малки по обем кошери, т.е. ДБ, а не ЛР.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2015
    Мнения
    9
    Пише, че медът от рапица бил много полезен, но и има особеност при добиването му, защото бързо кристализирал. Освен рапицата друга паша около мен няма засега.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Колко полезен ?
    Мед като мед , но площи третирани незнайно с какво .

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от asenov69 Виж публикацията
    Пише, че медът от рапица бил много полезен, но и има особеност при добиването му, защото бързо кристализирал.
    Особеност при добиването на мед от рапица садена за семена е, че рапицата се пръска във фаза цъфтеж.Цялото растение по това време съдържа от препарата за борба с вредителите.За нектара и меда получен от него сам може да съдиш.Това многократно е предъвквано във форума и всеки си има собствено мнение и интереси.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от asenov69 Виж публикацията
    Привет на всички пчелари! Мисля да отглеждам пчели(3-5 кошера) в район с надморска височина 500- 600 метра в близост до София. Около мен има малък парк с овощни дръвчета, много диви кестени, около 20 големи липи.Земеделска земя, която сега е засята с рапица. Коя от двете системи за отглеждане препоръчвате? Благодаря!
    Каквато и система да избереш, ако имаш желание ще стане. Всеки си има предпочитания и си дърпа към своето а дали е прав е друг въпрос. Аз съм комбинирал двете системи, а има и още много други, но първо започни и сам ще си избереш преливната система за теб. В началото са много разходи и малко приходи.

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2015
    Мнения
    9
    А не може ли в началото разходите да са сведени до минимум, а приходите да са повече т.е. да не съм на червено и да имам печалба?

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Може , но за да вземеш трябва да дадеш .

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2015
    Мнения
    9
    С това съм съгласен, че трябва да дам, за да взема. Преди месец разговарях с опитен пчелар. Та и той ми беше казал, че първите няколко години трябва да имам готови пари, за да ги инвестирам в пчелите. Мислех, че при пчелите възвращаемостта е по-бърза, но май не е така. Въпросът ми е с колко кошера трябва да се започне, за да не е човек на загуба през първата година?

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Аз на първата год.си избих разходите,но годината даде много мед.Разбери колко е средния добив при теб,сметни,че си новобранец и ако изкараш на половина,за колко време ще си избиеш парите.

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •