Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 52
  1. #21
    Потребител
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    85
    Здравейте,за да не отварям нова тема искам да попитам.Колко е максималното време което майката може да остане в това мини сандъче?Идеята ми е следната,понеже имам маточници от самосмяна в едно сандъче да стръскам една рамка с пчели и да сложа един маточник и там майката да се оплоди и да имам резервна.а цяла отводка не искам да правя в момента за да не отслабя оснонвите семейства.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    21.03.2014
    Мнения
    1
    Във тази тема след мнение 19 Scutellator доста подробно е описал заселването на всякакъв вид нуклеуси.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Скутелаторче, във втория клип им слага нещо като гранули. Така ми се видя. Преди да им налее сиропа. Я кажи нещо, ако знаеш.
    В клипът се казва, че на младите пчелички им се дава за храна захарен сироп и плуващи в него камъчета, които предпазват пчеличките в хранилката да не се издавят...
    Бърз превод по слух

  4. #24
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от distedi Виж публикацията
    В клипът се казва, че на младите пчелички им се дава за храна захарен сироп и плуващи в него камъчета, които предпазват пчеличките в хранилката да не се издавят...
    Бърз превод по слух
    Точно! Тези топчета плават във вода, а в сироп би трябвало да е невъзможно да потънат дори и да седят няколко седмици.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #25
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от petrov_ Виж публикацията
    Здравейте,за да не отварям нова тема искам да попитам.Колко е максималното време което майката може да остане в това мини сандъче?Идеята ми е следната,понеже имам маточници от самосмяна в едно сандъче да стръскам една рамка с пчели и да сложа един маточник и там майката да се оплоди и да имам резервна.а цяла отводка не искам да правя в момента за да не отслабя оснонвите семейства.
    Една рамка пило, няколко маточника и 1-2-3 рамки мед и прашец(другите рамки в кошера са празни за градеж). Клипа го снимах вчера, значи около месец е минало. -> https://www.youtube.com/watch?v=6hDVafwqx-E
    Не само, че ще оцелее, но и мед може да се изкара от такова семейство. Няма нужда от малки кошерчета(оплодно и нуклеус), ако нямаш намерение да го продаваш и ако имаш празни кошери.
    Каква е разликата между загубата на стръскани пчели и една рамка с пило? Ако майката е добра, в момента няма да могат да и насмогнат.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #26
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2014
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Mariazell
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Скутелаторче, във втория клип им слага нещо като гранули. Така ми се видя. Преди да им налее сиропа. Я кажи нещо, ако знаеш.
    Това e керамзит и се слага, за да не се давят пчелите в сиропа. Пчелите са Карника. Клипа е от едно от австрийските училища по пчеловодство http://www.lfs-warth.ac.at/de/imkerschule/, а младата руса дама, която асистира се казва Ясмин Цвинц и е най-младата жена, която е завършила двегодишното обучение за майстор пчелар и остава там като преподавател по теория на курсовете за начинаещи пчелари. Всъщност това филмче е от три части и е посветено именно на нея.

    Опс изпреварили сте ме. Извинявам се за което. Още сутринта исках, да отговоря, но трябваше да гоня график и не съм видял отговорите.

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    85
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Една рамка пило, няколко маточника и 1-2-3 рамки мед и прашец(другите рамки в кошера са празни за градеж). Клипа го снимах вчера, значи около месец е минало. -> https://www.youtube.com/watch?v=6hDVafwqx-E
    Не само, че ще оцелее, но и мед може да се изкара от такова семейство. Няма нужда от малки кошерчета(оплодно и нуклеус), ако нямаш намерение да го продаваш и ако имаш празни кошери.
    Каква е разликата между загубата на стръскани пчели и една рамка с пило? Ако майката е добра, в момента няма да могат да и насмогнат.
    Преди седмица от четерите по силни кошера направих по една отводка с маточник и все още не знам дали са се оплодили всички майки и изобщо дали са приели маточниците,а тази седмица имам още един кошер който си прави самосмяна но е слаб и не ми се иска от него да правя отводка.Та идеята ми е да стръскам една рамка пчели и един маточник,и ако нещо е станало с отводките да имам резервна майка.Но нямам и празен кошер,мисля да ползвам някакво импровизирано съндъче.Все още съм начинаещ и за вас може да изглежда елементарно но за мен не е и затова търся помощ от вас напредналите пчелари.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Това са глинени топчета. Има ги в магазините за домашни любимци и в цветарските. Преди са използвани за изолация, но скоро не съм виждал и явно е отхвърлена технология или скъпа.
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Точно! Тези топчета плават във вода, а в сироп би трябвало да е невъзможно да потънат дори и да седят няколко седмици.
    Кое е вярното?

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Имаше един момент когато подобни топчета се използваха при направата на бетона. Но технологията нещо не излезе качествена Може би са от тях?

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от petrov_ Виж публикацията
    Преди седмица от четерите по силни кошера направих по една отводка с маточник и все още не знам дали са се оплодили всички майки и изобщо дали са приели маточниците,а тази седмица имам още един кошер който си прави самосмяна но е слаб и не ми се иска от него да правя отводка.Та идеята ми е да стръскам една рамка пчели и един маточник,и ако нещо е станало с отводките да имам резервна майка.Но нямам и празен кошер,мисля да ползвам някакво импровизирано съндъче.Все още съм начинаещ и за вас може да изглежда елементарно но за мен не е и затова търся помощ от вас напредналите пчелари.
    Ако броим за нулев ден деня, в който се прави отводка с маточник, то тогава оплождането на майките обикновенно се извършва в 8-мия или в 9-тия ден. Това по мои лични статистически наблюдения върху голям брой отводки.

    В ден 3 или 4 се прави преглед дали майката се е излюпила и дори може да се маркира, защото нейното търсене все още е лесно (пчелите все още са малко).

    В ден 11 може да се провери дали майката се е оплодила. Ако да - то тогава се наблюдават еднодневни, двудневни и тридневни яйца.

 

 
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •