Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 57
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865

    Проблемно семейство

    От всичките ми 12 пчелни семейства, едно изостава в развитието си. През периода на пролетното подхранване с питки, това семейство ядеше питката около 3-4 пъти по-бавно от останалите. При него, пилото изглежда по много по-различен начин. На една и съща пита има запечатано и открито пило в безпорядък по нея. Снимал съм една от питите с най-много запечатано пило по нея. Между запечатаните килийки има открито пило в различни стадии на развитие. При другите пити, запечатаното пило е по-малко и с повече незапечатани килийки между запечатаните. Дайте съвет, на какво се дължи това? Стара майка или нещо друго?
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG_20150503_155440_510.jpg‎  

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Според мен е от майката. Дали стара или повредена... Ако някога е била качествена, бих предизвикал самосмяна, а маточниците бих използвал за отводки.

    Ще трябва да подмениш и питите ми се струва, с тези търтееви килийки...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    А възможно ли е пчелите по някаква причина да изчистват част от пилото?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Майката е най-очебийното заключение. Само че ми се въртят и други мисли в главата. От снимката ми се струва, че останалите килийки са пълни с прашец, а и пчелите по питата са малко. Има ли вариант семейството да е толкова слабо, че да не успява да освободи килийки и майката да няма къде да снесе? И да снася във всяка освободена килийка. За мен има два варианта.
    1.Драсваш чертата на семейството и рестартираш с отводка.
    2.Пренасяш 2 хубаво осеменени пити с люпещо се пило, до 1-2 дни, и стесняваш силно, но не в единия край, а срещу прелката. Едновремено с това сипваш по 200мл рядко сиропче 1 към 2. Ако до свалят доливаш нови 200мл. Като се излюпят пчелите ще почистят килийките си изчакваш още 2-3 дни и гледаш. Ако майката е осеменила правилно и доволно всичко и е в ред. Ако ли не - главата се отделя от тяло и нататък знаеш .

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    А възможно ли е пчелите по някаква причина да изчистват част от пилото?
    При силен медосбор съм забелязвал,че изхвърлят прясно пило и пълнят с мед.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Майката.Преди две години млада роева майка наблъска на ново изградена пита само търтеево пило, плътно отгоре до долу.На другите пити снасяше като на снимката.Дойде есента и всичко като , че се нормализира.Презимува успешно на 5 пити пчели. Тая пролет изостава.Другите напълниха кошерите , а тая държи 5-те пити.Пилото е плътно, работническо, но малко. За смяна. Нямам представа дали е болест на майката или е генетично обусловено.Ще я сменя.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Килийките и пилото на снимката са работнически. Ако бяха само търтееви, отдавна щях да съм приключил с това семейство. Майката има къде да снася. Свободни килийки има достатъчно. В незапечатаните килийки, намиращи се в съседство със запечатаните, има открито пило в най-различна фаза на развитие. То не се вижда на снимката. Другата аномалия е, че пилото се намира от задната страна на питите.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Килийките и пилото на снимката са работнически.
    Именно в работнически килийки наблъска търтеево пило и при мене.Все едно не се е оплодила , но това само на новоизградената пита. Бракувах питата.На другите пити - шарения, запечатано, открито, работническо, търтеево.А сега пролетта, компактно работническо , но малко, малко-о...Сменяй майката.Аз към това съм се насочил.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    И аз гласувам да и резнеш главата. Щом има свободно, но тя не снася, няма какво да я бавиш.

    Интересно ми е дали пчелите не са започнали сами да правят самосмяна? Аз имам подобен случай. Майката пронесе след зимата едва в края на април (преди това нито едно яйце). Аз им местих няколко пъти пити с пило, но така и не направиха маточници. Чудих се защо и хоп. Отварям гледам 2 пити с пило наредени като за снимка пълни на 99.9% и майката се разхожда доволна...викам си - нещо й е станало от зимата. Вчера отварям пак едно прошарено пило и пчелите едва са дочакали да започнат самосмяна. Заложили са 3-4 маточника тамън и са започнали да ги пълнят с млечице. Предполагам са чакали затолянето на времето и съответно търтеевата популация.
    Пчелите имат безпогрешен инстинкт за това кога майката бави развитието им и обикновено сами и резват главата. Понеже видях на снимката един започнат маточник се чудех дали е някакъв изостанал или и при теб ще се случи същото.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Здравейте,колеги!
    Имах подобен проблем с една отводка(която все още е най-слабото ми семейство).Беше само на 4 пити около 20 април и по същия начин майката едвам беше осеменила на 2 пити по малко от двете страни.Но около тази дата сложих една пита с пило преди излюпване и пчели от съседния кошер,който ми е най-силния.После сложих и празна пита за да има място за снасяне на майката.Вчера отворих и видях пило на 4 пити и доста пчели.Майката се поразвила и наедряла и хвърчи из питите и снася.Всички празни килийки от питите осеменени.Оказа се,че майката е искала повече пчели за да се активизира.Така,че пробвай ако са малко пчелите да сложиш една пита с кафяво пило и пчели,може пък да се засили и да се оправи.Другото е ясно ,ако майката е за смяна.

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •