Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 15
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2015
    Мнения
    9

    Помощ за семейство

    Здравейте!
    Имам семейство, което есента свалихме от едно дърво - заедно с далаците и парче от ствола на борчето. Така по принуда се зпознах с пчелите.
    Зимуваха под навес на ствола.
    Миналата седмица ги пренесохме в кошер. Но пчелите са две шепи. Иначе има пило, макар и малко, и мисля, че се е увеличило за една седмица. Има и майка (видяхме я при местенето).
    Доколкото разбрах, за да имат шанс да се развият изобщо (ства дума за оцеляване, не за някакви дивиденти да вадим от тях), е нужно да им се придадат две пити с яйца, пило и пчели.
    Мед почти нямат - сложила съм на дъното на кошера мед, а в хранилката сипвам сироп от мед и вода. Носят прашец, летят, изглеждат спокойни.
    Имам нужда от помощ с намирането на допълнителните пити с пчели.
    Опита ми е нулев, научила съм някакви неща от четене, но те определено не са достатъчни, за да се справя човек с такива проблеми съвсем в началото.

    Тук може да видите как изглеждаха когато ги местихме преди седмица: https://www.youtube.com/user/bushkata939322/videos - клиповече с име Moving bees in hive.
    А това са те от вчера: https://www.youtube.com/watch?v=tOUQxJusEAc
    На две рамки са само, с преградна дъска.

    Ако могат да се възстановят и оцелеят и сами, макар и бавно - няма да се намесвам изобщо. Ще ги подхранвам и ще чакам.



    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 05.05.2015 в 11:38. Причина: снимки

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Виждам , че и кошера и всичко в него е ново.Не си вкарвай с външни пити болести и паразити.Сложи им основи за градеж.Ограничи обема на гнездото.И хранилката да не съхне.Не чети за вадене на мед сега и да се стресираш , че пчелите ти са малко.Във Витоша току що дойде пролетта.До есента ще имаш нормално развито семейство.Само не пъхай нищо от чужд пчелин.Имаш шанс да отглеждаш здрави пчели.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2015
    Мнения
    9
    Това звучи много успокоително.
    Благодаря!

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Радвам се, че повече жени започват да се занимават с пчеларство

    По темата: Трябва да питате хора могат да спасят такова семейство, а не такива които казват, че не може.
    Аз ще Ви посъветвам така:
    1. Махнете тази преградна дъска. Ако искате да отнемете от обема, можете да го направите със стиропор 2 листа с 10см дебелина в другия край на кошера. Тази преградна дъска е била на друг кошер, а това може да Ви донесе много неприятности.
    2. Спрете да пушите! Пушалката я забравете в близките 4-5 месеца, че може и изобщо да не Ви трябва тази година. Много лошо учат, че трябва да се опушва. Това не е вярно и се налага САМО когато Ви нападнат и жилят. Това, че някоя пчела Ви обикаля не е нападение. Кошера се отваря БАВНО и се работи леко, бавно и внимателно.
    3. Спрете да отваряте кошера. Не е нужно и повече вредите отколкото помагате. В това състояние можете да го отворите след 1 месец.
    4. Хранилката не трябва да пресъхва. Правите сироп 1:1 и за всеки КГ слагате по 2 таблетки Витамин B комплекс и 2 таблетки витамин C. Стривате на прах и ги разтваряте предварително във вода и чак след това ги слагате в сиропа.
    Вижте дали я посещават, ако не я намират намажете леко със сироп около нея.
    5. Сложете още рамки в кошера.
    6. Питите са поставени неправилно, но вече е късно и по-добре не пипайте.
    7. Махнете тази пита дето се търкаля по дъното на кошера и не слагайте никакви питки и/или сироп по дъното. Нищо ядливо да няма по дъното на кошера.
    8. Ако имате пчелин в близост - отвора на кошера трябва да е 2см. Ако видите пчели да вентилират - тогава го отворете.
    9. Ако сложите пити с пило, то семейството има вероятност да се зарази с нещо, а в това крехко състояние...само това му трябва.

    Пчелите имат много голям шанс да оцелеят! Просто спрете да пипате и само давайте сироп както съм го описал. Ще се изумите какво могат пчелите и какво не знаят пчеларите.
    Успех и да кажете какво е станало
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Пчелите изграждат килийките с наклон нагоре и когато се изрязват далаците,за да се монтират на рамка се следи за наклона.Струва ми се,че в случая наклона не е както трябва.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2015
    Мнения
    9
    Благодаря ви!
    За наклона - гледахме го, но е възможно да сме объркали.
    Преградна дъска нова си направих вчера и я смених.
    Факт е, че ме беше страх от пчелите. Но с всяка манипулация все повече ги опознавам,свиквам с тях и съм все по-смела. Преди малко бях при тях - да надникна. Забравих си пушалката и реших, че мога и без нея. Те са изключително спокойни. Та ще се науча и на това
    Колко рамки да сложа още - една или две?
    С какво да смаля отвора на кошера? Около цъфтящите храсти от другата страна на къщата е пълно с пчели и не мисля, че са от моите.
    Освен прелката има и втори отвор по-високо - предполагам, че и той трябва да се смали?
    Ще отеля рамки днес и утре ще го отворя за последно, за да ги сложа. И няма да ги човъркам повече.
    Ще взема и витамини за сиропа. И ще почистя дъното от храна.

    Още едно питане - ако се наложи да отсъствам за по-дълго (2 седмици или повече) има ли начин да оставя храна, която ще изкара повече време?

    Отново много ви благодаря!

    п.п. Трябва ли да се притеснявам от белите "неща" в килийките - те какво са?
    Първоначално реших, че са яйца и че са станали търтовки пчелите - толкова ми разбира главата

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от bushkata Виж публикацията
    Благодаря ви!
    За наклона - гледахме го, но е възможно да сме объркали.
    Преградна дъска нова си направих вчера и я смених.
    Факт е, че ме беше страх от пчелите. Но с всяка манипулация все повече ги опознавам,свиквам с тях и съм все по-смела. Преди малко бях при тях - да надникна. Забравих си пушалката и реших, че мога и без нея. Те са изключително спокойни. Та ще се науча и на това
    Колко рамки да сложа още - една или две?
    С какво да смаля отвора на кошера? Около цъфтящите храсти от другата страна на къщата е пълно с пчели и не мисля, че са от моите.
    Освен прелката има и втори отвор по-високо - предполагам, че и той трябва да се смали?
    Ще отеля рамки днес и утре ще го отворя за последно, за да ги сложа. И няма да ги човъркам повече.
    Ще взема и витамини за сиропа. И ще почистя дъното от храна.

    Още едно питане - ако се наложи да отсъствам за по-дълго (2 седмици или повече) има ли начин да оставя храна, която ще изкара повече време?

    Отново много ви благодаря!
    Въй...не сме се разбрали. Не мажете външно кошера и отворите.
    Ако няма пчели в хранилката и само тогава можете да намажите около хранилката със сироп, много внимателно. Не трябва да има захар и/или мед по дъното на кошера.
    Преградната дъска я сложете в другия край на кошера и зад нея можете да пъхнете 1-2 парчета стиропор. Можете да сложите 2 преградни и пчелите в центъра, но по-добре да не пипате повече.
    Ако можете да направите всичко с едно отваряне е най-добре - пчелите имат нужда само от спокойствие и малко храна.
    Сложете още 2 рамки, те няма да пречат.
    Направете няколко снимки отвън на кошера, че да се ориентираме по-добре

    P.S Дописали сте и не съм го видял.
    Малко ми е трудно да видя какво е това в килийките, но според мен това са разпечатки и парченца восък или други боклуци. Не са яйца на восъчен молец.
    Пчелите няма да умрат без вас за 1 седмица, но е добре да поддържате хранилката цяла година. Просто сега са в много труден период и трябва малко повече грижи.
    Не мога да видя майката, но щом казвате, че е вътре и има яйца
    Майката снася идеално в килийката на дъното и само едно яйце. Търтовката има по 2-3-5 яйца и са из цялата килийка - няма начин да я объркате.

    Това семейство след месец няма да можете да го познаете
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2015
    Мнения
    9
    Утре ще свърша нужните неща с едно отваряне.
    Ще снимам и ще пиша отново.
    Благодаря!

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Дребни допълнения:
    Чужд мед от магазин или от пазар не слагай за подхранване.
    Не мажи нищо, никъде , защото ако не докараш чужди пчели, мравки гарантирано ще си доведеш.Мравките за толкова "голямо" семейство са си проблем. За мравките рано или късно ще се запиташ.Но по-късно.
    Затвори горния вход, за който пишеш.
    За да не вкисне сиропа, захарен или инвертиран 1г. тимол на 5л. сироп.Сиропа да е без други "подправки". Действа и профилактично за "разни" заболявания.Какви? По-късно. Две хранилки 0,8л. ще стигнат за две седмици, при това състояние ,което е в момента.
    Продължавай да четеш "форума". Сред "плявата" ще се научиш да откриваш и зърното.Успех!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #10
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Това бялото в килийките може да е кристализирал мед. При мен имаше подобен бял кристализирал мед. Опитай го, и ако е сладко е мед.


 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •