Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 29 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 286
  1. #71
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    В календарния справочник пише до кога се подхранват пчелите/до 15 септември/.Но това е много относително.Справочника не е година за година.Климата се изменя и всеки пчелар взема самостоятелно решение до кога ще ги храни и с какви количества.Ако е за запасяване, вече почва да е късно,но ако е за поддържане на запасите и е в минимални количества,само като дневна дажба,тогава пчелите не се амортизират в отработването му и директно отива за консумация.По принцип при силните кошери това почти не влияе върху пчелите,но при по слаби се чувства.За това всеки има право сам да реши до кога ще храни и с какви количества.Не без значение е и с какво.Най добре според мен е инвертиран сироп.Но е рисковано и трябва да е в късните следобеди за да няма кражба.Именно за това колегата Бонев пита каква е целта на подхранването.Ако кошера е силен,с млада майка и има прясно пило,дори само на 1 пита,то според мен може да се храни със стотина до двеста грама сироп.Но все пак сме зависими и от температурите.При температура над 13 градуса и наличие на прясно пило може да се храни.Хранилката трябва да точно над прясното пило,но и това е относително,защото пък става охлаждане на пилото нощем и отвора трябва да се притвори на 2 или 3 см.Всичко зависи от временното състояние на семейството и заковани дати няма за подхранването.Това ми е мнението и не желая да го вменявам в практиката на по младите колеги.

  2. #72
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Неинвертирал захарен сироп се дава август.Пчелите в момента са "зимни", те ще отгледат първите пчели напролет.Ако ги натовариш сега с преработка на такъв сироп, трудно ще оцелеят.
    Ако семейството няма хранителни запаси, трябва да се попълнят със запечатани пити с мед.Ако няма такива, по малкото зло е да им се дава меден сироп, но вече няма време да го запечатат.

  3. #73
    Наблюдател
    Регистриран
    23.09.2012
    Мнения
    7
    Благодаря ви ако някои нещо се сети да пише ще видя и в справочника а и ще се пита пчеларят които ми е дал рояка

  4. #74
    дай им сироп, 2 към 1 захар и вода.Прибави и половин кафена лъжичка оцет, за да не вкисва сиропа дори и да не го запечатат.Не е добре да се храни сега, но при липсата на мед да им дадеш, и на запаси в кошера, избери по малкото зло.А именно да храниш, отколкото да загинат от глад зимата.Дай им два пъти, такъв сироп и ги остави.След това края на Декември почваш с питки.Това е моето скромно мнение.

  5. #75
    Аз никъде не видях колегата pesho1501 да споменава какъв запас има това семейство. Ако има добър запас не виждам смисъл да продължава да му налива сироп
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  6. #76

    Re: ПОДХРАНВАНЕ СЪС ЗАХАРЕН СИРОП

    Зачетох се от скука в тази брадата тема и още встъпителното мнение ме подсети да споделя 2 неща дето отдавна ми се въртят в главата.


    .....

    ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ СЪС ЗАХАРЕН СИРОП от И. Лонин
    .....
    Установено е: КОЛКОТО ПОВЕЧЕ Е ЗАХАРОЗАТА В НЕКТАРА, ТОЛКОВА ПО-ОХОТНО ПЧЕЛИТЕ ПОСЕЩАВАТ ЦВЕТОВЕТЕ С ТАКЪВ НЕКТАР, КАТО С ТОВА ПОТВЪРЖДАВАТ, ЧЕ ПРЕДПОЧИТАТ ЗАХАРТА ПРЕД МЕДА (в меда глюкозата и фруктозата са около 80%, а захарозата в захарта е 99.97%). .....
    1то е че Лонин е любимец на издателите на периодика поради високата си продуктивност. Може бързо и лесно да "компилира" статия или студия "по поръчка". Има доста пчелари кото "го следват" с различн успех, като той отдава неуспехите на не стриктното спазване на неговите указания?!


    2то е, че не можем (в частност аз) да се съгласим с извода на автора в цитата. Поне не въз основа на показаните наблюдения. Пример за съвсем обратния извод който може да се направи : Ако имате да изкопаете с кирка шанец в скала и в по-лесна за обработка почва е нормално да струпате повече работници на скалистия терен. За хипотетичен извънземен пасивен наблюдател ще изглежда че хората предпочитат да копаят с кирка шанци в скалист терен, където се струпват на много по-големи групи, пречейки си един на друг, докато на по-меките терени се наблюдават единични бройки, които вяло махайки с кирките "едва" свършват работа за същото време.
    Та по аналоигия с горния пример можем да заключим че захарозата е много по-трудна за усвояване и вземане поради което се нуждае от много повече пчели, които да положат много повече усилия. ..

    Аз лично давам захар на пчелите си, без да се обвързвам с канони - като точно толкова и толкова и точно тогава и тогава и т.н. Гледам да е съобразено със семейството и нуждите му според това как аз ги виждам и разбирам и разбира се според мойте възможности. Ако съм командировка август, не се притеснявам да дам до 1.5 (3 хранения) литра сирп през септември и дори началото на октомври. Т.е. не съм "заклет противник" нито "заклет почитател" на храненето със захар. Но Лонин още не ме е спечелил.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  7. #77
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Според мен, голямото количество пчели, посещаващи определени видове растения, може би не означава по-трудно или по-лесно преработване на нектара, а по-обилното му отделяне, или пък означава, че тези растения са на много големи площи, което също би означавало изобилие от нектар, дори и ако става въпрос за не чак толкова медоносни растения, като слънчогледа например.
    Може би по-подходящ пример би бил слдният: Имаме две лозя - едното е родило много грозде, а другото малко. На кое лозе бихме изпратили повече работници - гроздоберачи?

    Впрочем по-нататък в статията пише:
    Така при 17%-ова концентрация на захарозата пчелите набирали в стомахчето си средно 42 мг. храна, при 34%-ова концентрация – 55 мг., а при 68%-ова концентрация – 61 мг. храна.
    Мисля, че за да можем да коментираме тези резултати, трябва да имаме повече данни за проведеното изследване - какви растения са наблюдавани, по едно и също време ли цъфтят, или по различно, на какви площи са били, какви са били атмосферните условия в периода на цъфтеж (слънчево, облачно, дъждовно, студено, горещо, сухо, влажно, ветровито), по кое време на годината цъфтят (пролет, лято, есен), на какво растояние са растенията от кошерите, какъв е съставът на нектара на всяко от тези растения и т. н.
    При така подхвърлената оскъдна информация не можем да коментираме направените изводи, а само да се доверим на автора, или да не му се доверим.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  8. #78
    Колега не раваляй полушеговит пост с "дълбокомислени" съждения. Ако исках да опонирам наистина на Лонин, нямше да прибягвам към кирки и окопи (шанци) а щях да се сетя например че реакцията към % захароза в нектара е обусловена и от породата. Има породи пчели приспособени към извличане на максимума от бедни паши които реагират и на 8%захарност. Има други които неглежират дори по-висок процент захарност, заделяйки енергия за последващи КРАТКИ бурни паши - точно средно-руската е такава. Ако се проведе изселдване с такива породи е съвсем естествено да се получат цитираните от Лонин резултати. И разни други аргументи.
    Не мисля че има какво толкова да избистрим по темата, затова я и нарекох "брадата" - много е стара. Много по-стара от форума.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  9. #79
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Поставих две обикновени хранилки(0,7л)директно в/у рамките едната със захарен сироп+стартовит,а в другата суха захар.Констатацията е ,че в хранилката със сухата захар пчелите са повече.

  10. #80
    Защо ли?Сигурно са отишли да я изхвърлят wink;

 

 
Страница 8 от 29 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •