Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 29 ПърваПърва ... 172526272829 ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 286
  1. #261
    Наблюдател
    Регистриран
    12.08.2013
    Мнения
    7
    Пчеларски район
    Роман
    аз не съм много умен, т.е. познавам много по-умни хора от мене и въпреки това не виждам никакъв смисъл от всичките главоблъскания и замеряне със факти, които нямат нищо общо с темата? Като във вица с краставицата и водата. Предварително се извинявам ако някой ще се почувства обиден, нямам тази цел, но работя по разни проекти и ежедневно наблюдавам явлението да утрепем мухата с топ? Колко ще излезе системата за 1 кошер - маркучета, соленоид, контролер, захранване - да кажем няколко лева. Колко части, които могат да дефектират имаме? Ами ако сложим фактори като увреждане от работници и транспорт, запушване поради дължина на линиите, демонтиране за миене?? Тогава колко излиза себестойността на автоматичното ни подхранване? Дали верно циганина не е по-изгоден? По-вашата логика канализационните системи няма как да работят ако всеки дом няма контролер, дебитомер, соленоид и не подава до ВиК колко вода точно пуска в системата всяка минута. Нали затова има науки като физика и по-конкретно хидравлика и там разни формули за скорости, дебити, съпротивления и най-важно всичките са свързани с параметъра време..
    Ако приемем ограничението да ползваме стандартните хранилки, колегата М-пчелари е дал точното решение. Възможни са всякакви интерпретации, но идеята е важна. Аз бих използвал от правоълълните/квадратни туби с кранче за източване, Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	4735.jpg
Прегледи:      441
Размер:	20.6 KB
ID:	1992тъй като най-пълно заемат обема при транспорт и оттук по-ниски разходи. От друга страна имат удобна дръжка, лесно се поставят върху капака и ако в кранчето предварително има набит редуктор за да капе напр. 20 капки на минута, просто слагаш врътваш крана и забравяш. Още по-хубаво е да подхраваш по тъмно защото като светнеш по редицата и веднага ще видиш коя туба трябва да се смени.
    Ако обаче излезем от ограничаващото условие защо да не ползваме уголемен размер на стандартните хранилки - да кажем 10 пъти по-големи. Т.е. Милерова хранилка 10литра. В други теми всеки твърди, че храни с инвертиран сироп, пък доколкото знам той не вкисва? Или обикновен с тимол? Какъв е проблема тогава и защо ни е нужда автоматизация? Наливаме един път седмицата и ако другата има -доливаме. Понеже се цитираха нагоре изобретения - това е избретение и затова Милър е велик.. Хората покориха морето и планините без нито едно електронно устройство и стигнаха до космоса с електронна мощ, колкото вие още малко ще приложите за подхранване на кошери? Нещо май не е наред? Както казваше прадядо, всеки може да ушие дреха ако има топ плат и торба конци. Но той шиеше панталони от които оставаха една шепа отпадъци. Затова и само дядо беше шивач..

    Само да допълня, че от химията имам спомен, че всичко което не произлиза от минерал е въглеводород. Кетоните и захарина също. Захарина няма енергия просто защото човешкия организъм не може да го разгради. Като целуозата.

  2. #262
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Въпроса за въвеждането на автоматизация в пчелините не е еднозначен! Ако имаш пчелин с 10 кошера не трябва нито автоматизация, нито механизация за да го обслужваш. Ако имаш обаче 50 кошера се налага да ползваш механизация за намаляване на ръчния труд. Ако имаш пчелин със 100 и повече кошера, автоматизацията води до рязко намаляване на ръчния труд, до оптимизация на процесите и от там - намаляване на себестойността. Личното ми мнение е, че пчеларството е може би най-изостаналия в механизацията и автоматизацията под отрасъл на селското стопанство и за това - един от най-нерентабилните. А търсенето на постоянно нарастващи цени за сметка на запазване на преобладаващо ръчния труд е път, водещ в задънена улица.
    Време е да се излезе от ограниченото мислене в стил "Ама той дядо ми... " и да се разбере, че има три вида пчелари:
    - занимаващи се с пчели като едно хубаво хоби;
    - занимаващи се с пчели в свободното време за подпомагане на семейния бюджет;
    - занимаващи се пчели като печеливш бизнес.
    Този пост е редактиран от tsc1; 14.09.2014 в 16:29.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #263
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Някой ползвал ли е такъв вид подхранване: http://www.youtube.com/watch?v=imAaBcm5INI

  4. #264
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от distedi Виж публикацията
    Някой ползвал ли е такъв вид подхранване: http://www.youtube.com/watch?v=imAaBcm5INI
    Аз не смея да ползвам това при моите местни пчели. Кражбата между семействата е гарантирана! Може тези да са селекционирани да не се крадат. Scutellator пише, че можело чрез селекция да се направи да не са агресивни например. Ако чрез селекция се постигне да не се крадат е много хубаво. Може да са го направили.

  5. #265
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Цитат Първоначално публикувано от distedi Виж публикацията
    Някой ползвал ли е такъв вид подхранване: http://www.youtube.com/watch?v=imAaBcm5INI
    Резултат много удавени пчели но пък доста спестено време.

  6. #266
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Да, на този клип наистина има много удавени пчели, но гледах и други подобни варианти, където технологията е малко изменена. Там жертви почти няма.
    Мен ме притеснява друго - ако сиропът го надушат оси или стършели....дали ще има проблем за пчелите или просто всички заедно ще си похапват? А ако има достатъчно храна за всички пчели - пак ли шансовете за кражба са големи?

  7. #267
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Идеален начин да пренасяш болести между семействата.

  8. #268
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Идеален начин да пренасяш болести между семействата.
    И да се хранят на комшията пчелите.

  9. #269
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Пчелите на комшията не са проблем, ако са на растояние 2-3 километра - докато летят насам-натам близките пчели бързо-бързо ще изпразнят варелите. 1-2% загуби са нищо. Колкото до това с кражбите - дали наистина е вредно? Ами ако го погледнем от другата му страна - това е естествен подбор, унищожаващ най-слабите семейства.....

    Както и да е - въпросът е дали някой от вас наистина е правил експерименти с такова хранене, или отново сме в сферата на "дядо каза, и аз му вярвам"?

    По какво се различава една много силна паша (рапица, акация, слънчоглед) от едно такова масово хранене с варели?

  10. #270
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Интаресно дали ще има разлика в количеството на пилото при подхранване с едно и сьщо количество сироп за ден, но слагано наведньж и слагано капково в продьлжение на целия ден. Ако никой не е пробвал живот и здраве на пролет ще разберем.
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 27 от 29 ПърваПърва ... 172526272829 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •