Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 28 от 29 ПърваПърва ... 1826272829 ПоследнаПоследна
Резултати от 271 до 280 от общо 286
  1. #271
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Пчелите на комшията не са проблем, ако са на растояние 2-3 километра - докато летят насам-натам близките пчели бързо-бързо ще изпразнят варелите. 1-2% загуби са нищо. Колкото до това с кражбите - дали наистина е вредно? Ами ако го погледнем от другата му страна - това е естествен подбор, унищожаващ най-слабите семейства.....

    Както и да е - въпросът е дали някой от вас наистина е правил експерименти с такова хранене, или отново сме в сферата на "дядо каза, и аз му вярвам"?

    По какво се различава една много силна паша (рапица, акация, слънчоглед) от едно такова масово хранене с варели?
    Хранил съм по този начин - линк
    Има борби между пчелите, но умрели само няколко.
    Сложих няколко такива кофи, но само към една имаше интерес, а след това имаше паша и сиропа си стоеше така.
    Осите стояха на 10-20см и гледаха, ако се опитат да стигнат до сиропа пчелите ги гонеха.
    Престанах да храня така, защото се светнах, че може да разнасям болести между семействата, но иначе си е доста по-лесно от отваряне на кошери и пълнене на хранилки.
    С две ръце съм за естествения подбор - за какво ми са слаби семейства дето ще ми създават грижи после.

    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Интаресно дали ще има разлика в количеството на пилото при подхранване с едно и сьщо количество сироп за ден, но слагано наведньж и слагано капково в продьлжение на целия ден. Ако никой не е пробвал живот и здраве на пролет ще разберем.
    Колеги казват, че малките дози ги използват за пило, а голямото количество го складират, а като го запечатат после трудно(нямат желание) го отварят.

  2. #272
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Интаресно дали ще има разлика в количеството на пилото при подхранване с едно и сьщо количество сироп за ден, но слагано наведньж и слагано капково в продьлжение на целия ден. Ако никой не е пробвал живот и здраве на пролет ще разберем.
    Мислейки за хранилка на всеки кошер си зададох същия въпрос. Дано някой даде компетентен отговор от личен опит или с позоваване на сериозен източник.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #273
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Аз не смея да ползвам това при моите местни пчели. Кражбата между семействата е гарантирана! Може тези да са селекционирани да не се крадат. Scutellator пише, че можело чрез селекция да се направи да не са агресивни например. Ако чрез селекция се постигне да не се крадат е много хубаво. Може да са го направили.
    Крадливостта е обвързана със бързото намиране на храна и складирането на големи количества запаси. Най-крадливите пчели обикновенно са и най-продуктивни.
    Италианките например, са най-крадливите възможни копелета, но ако имаш само италианки кражбите не са чак такъв проблем, защото си охраняват семейството добре. Голям проблем става ако в пчелина имаш само едно такова семейство, най-вече ако останалите ти са български мелези и/или доцентски или пък Карника/Мацедоника. Цялото село може да пропищи от такова единствено семейство.
    Кръстосани в първо поколение, останалите пчели ще станат също толкова крадливи, но обикновенно пак толкова безпомощни да си охраняват входа.

    Единственото решение за предотватяването на ограбванията е пчелите да могат да формират ефективна отбрана на семейството. Очевидно че семейство което не може само да се справя с осите и стършелите, е лесна плячка и за пчелите-крадци
    http://beeman.se/cyprus/cyprus-nf.htm



    Джон плута е най-големия МЪРЛЯЧ сред пчеларите в публичното пространство. Подхранване със отворени бидони става и без да се налага да удавиш цяло семейство пчели в сиропа.
    Кофите са добра алтернатива, лесно се транспортират и носят. В домашни условия една кофа лесно може да се превърне в хранилка, като от вътрешната страна с дрелка внимателно се пробият дупки близо до върха й.


    (Половинтонните бидони също лесно се превръщат в поилка/външна хранилка в периоди когато няма паша)


    За да не се предизвикват нападения и борби между отделните пчели и семейства, външните хранилки трябва да са на 100-200 м от пчелина. Така пчелите възприемат източника като естествена паша.
    Обменът на болестотворни патогени е съображение което трябва да се вземе под внимание, НО такъв обмен има и при наличието на естествена паша, където нектарника на едно цвете (и тичинките) се използва също от много пчели.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 100_6514.jpg‎  
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #274
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Интаресно дали ще има разлика в количеството на пилото при подхранване с едно и сьщо количество сироп за ден, но слагано наведньж и слагано капково в продьлжение на целия ден. Ако никой не е пробвал живот и здраве на пролет ще разберем.
    За капково не знам, но ударната доза - веднъж седмично, веднъж на две седмици или веднъж на месеца (според нуждата) дава по-добри резултати отколкото подаването на малки дози през ден. Първата "мисъл" на пчелите когато се появи приток е да складират (временно) нектара в плодника. Често ми се случва да открия че след подхранване голяма част от яйцата (понякога всичко което майката е наслесла през предходните 2-3 дни) са били изчистени за да могат пчелите да сложат на тяхно място нектар/сироп.

    С питката няма такива проблеми.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #275
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    ...български мелези и/или доцентски или пък Карника/Мацедоника
    Моя мелез много ми харесва!!!
    Прави точно това, което искам и точно така както го искам.
    По-добре сам да си направя селекцията спрямо моя начин на работа, при моя климат, при моята паша и т.н
    Знам, че обичаш да четеш американска литература...
    Има много интересни изследвания в страницата.

    Dr. Keith S. Delaplane


  6. #276
    Наблюдател
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Враца, Оряхово
    Следя темата от доста време и от прочетеното ми хрумна следното, понеже мисля другата година магазините да зимуват под плодника, дали най-удачния вариант не е да се похранва септември месец с големи количества сироп, примерно докато напълнят цял магазин. С магазин над плодника няма да задръстват майката, дори и да го направят ще е за минимално време, след това ще качат всичко в магазина. Към края на октомври, когато майката е спряла да снася и рамките са се освободили от пилото, със слагането на магазина отдолу би трябвало всичко да качат в плодника?

  7. #277
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Края на октомври? Да слагаш пълен магазин отдолу на ДБ? Ти бъзикаш ли се?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #278
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Oregon Виж публикацията
    магазин над плодника няма да задръстват майката,.............................. . Към края на октомври, когато майката е спряла да снася и рамките са се освободили от пилото, със слагането на магазина отдолу би трябвало всичко да качат в плодника?
    Това зависи от майката,а магазина ако пълен и е над плодника е по добре да си стои там,и ако си мислиш ,че ще има празно място между магазина и плодника не ,те ще са свързани .
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  9. #279
    Наблюдател
    Регистриран
    13.10.2014
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    гр.Шумен
    Колега vanHanegem, Може ли да споделиш как мога да се сдобия с книгата на Иван Сергеевич Лонин .Или как и е заглавието?

  10. #280
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Аз вече няколко години ги зазимявам с един магазин отдоло в края на август началото на септември.В магазина поставям по старите пити и тези който имат мед.Пчелите го вземат и качват в плодника и по този начин се стимулира и майката да сняся повече.

 

 
Страница 28 от 29 ПърваПърва ... 1826272829 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •