Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 23 от 29 ПърваПърва ... 132122232425 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 221 до 230 от общо 286
  1. #221
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    За цялата тази система може да се използва и нещо от домашните перални: програматор, клапан, помпа.... Много е важно, когато се прави преливник, така да се изчисли диаметърът на тръбичката за "канализацията", че да не се запуши от едно обикновено мехурче.... Ако цялата система е затворена, няма да има грижи - една помпа прави налягане и потича сироп към кошерите и в следствие на повишеното налягане, сиропът си продължава през преливниците. Ако системата е отворена, нещата стават по-лесни за изработка, но има риск от евентуално преливане.

  2. #222
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Аз съм върл почитател на подобни ''щуротии'' но за съжаление в момента единственото ми време което мога да отделя за такива мисли е когато спя и ако сънувам нещо друго хич не остава време за щуротиите.
    Идеята ми допада, поздравления.
    Но и аз заразсъждавах. В повечето случаи хранилката е в горната част на кошера и на всичкото отгоре се сваля при манипулациите в кошера което за мен е проблем при свързана система. Най-малко подвижната част на кошера е дъното. Логично е и хранилката да е там ама така пък вече се налага модифициране и на кошера... Та как стои този въпрос.
    Галин Койчев www.dogo-hunting.alle.bg

  3. #223
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Революционери Преставете си, че някой намери начин да отглежда пчели почти без наливане на сиропи...
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  4. #224
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    http://olx.bg/kletki-za-zaytsi-i34804651 Тук за поена на зайци. Ако ви дойде нещо да вземете.

  5. #225
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Добре създадете подобна щуротия, автоматично хранене! Не се ли замисляте, че ще трябва на определено време, да почиствате: бидона, варела, тубата, тръбопроводите, хранилките. Колкото едни неща, работят по-просто, толкова вероятността да се поредят е по- малка. Взимането на сиропа, от всеки един кошер е и индикация, за състоянието на семеиството. Да, с това наливане на сироп в цистерната, съкращаваме времето за даване на сироп, но не знаем кой кошер как изсмуква сиропа. Пак дачици, електроника и т.н. Най добре да се купуват и да се засаждат или разхвърлят семената на медоносни растения, за да не спира пашата!

  6. #226
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от jojonov Виж публикацията
    Революционери Преставете си, че някой намери начин да отглежда пчели почти без наливане на сиропи...
    Системите за подаване на силаж са по-лесни. Имаше ги по-рано по кооперативните краварници в ТКЗС-тата.
    Виж, автоматична доилка за пчелно млечице е вече сложна конструкторска задача.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #227
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2014
    Мнения
    37
    Пчеларски район
    Ботевград

    Cool

    Така, да се включа малко и аз.
    Тази идея силно ме вълнува и от няколко месеца размишлявам и проектирам разни щуротии. И сега като прочетох искам да изложа идеята си за пълна система.
    Централен "храно-провод" със съд с налягане (взимам за пример 10KPa, или 0.1 atm), който поддържа постоянно налягане с тръба до всеки кошер в пчелина. Освен него кабел с четири проводника (виж по-долу) и 12V от солар или какъвто и да е друг енерго-източник.
    Във всеки кошер мини-модулче (цената идва около 6$ на дребно) със следната схема:
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	hranilka.jpg
Прегледи:      256
Размер:	29.3 KB
ID:	1744
    Начинът му на работа е следният:
    0. Имаме нужда от подхранване (планово или с натискане на бутон).
    1.ЦПУ (локално или централно) подава синьо/зелено 12V и отваря вентила (нормално-затворен).
    2. Потича храна в хранилката.
    3. ЦПУ следи дебитомера (жълто) и ако спре потокът (поплавъкът се е качил), затваря вентила.
    При протичане на над 800мл, ЦПУ затваря вентила и сигнализира за повреда.
    При бавен поток на храната ЦПУ затваря и сигнализира за повреда - или запушен маркуч, или повреден поплавък.

    Поплавъкът е идеален индикатор, че се е напълнила хранилката. С тази система на два изключвателя получаваме висока надеждност и възможности за диагностика. Може централно или локално ЦПУ (atmega328 или нещо подобно за $2-3). При централното можем да извлечем данни кой кошер колко храна консумира, една много ценна статистика.

    Частите, както следва:
    Water Coffee Flow Sensor Switch Meter Flowmeter Counter 0.3-6L/min

    DC 12V Electric Solenoid Valve N/C Water Inlet Flow Switch Normally Closed

    Atmega 328

    Коментирайте моля, споделете.
    Дано помогне на някой и да го видим в движение скоро
    Аз току-що правих сродна система за не-пчелни цели и резултатите бяха силно задоволителни. Мога да помогна и със софтуера.
    Но съм твърде назад с пчеларството за да реализирам сега това... пчелите ми имат нужда от по-добро гледане повече, отколкото от храно-провода...

  8. #228
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2014
    Мнения
    37
    Пчеларски район
    Ботевград
    Ето как биха изглеждали системите с локално и централно ЦПУ:
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	hranilka_shema.jpg
Прегледи:      253
Размер:	42.6 KB
ID:	1745

    Редакт:
    Вариант "локално" е почти същото, като идеята на tsc1 и Матеев, но с повече контрол.

  9. #229
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Схемата е добра, щом ще има захранване и контролер на всеки кошер. Аз бих пуснал 8 жилен (4 усукани двойки) FTP кабел, за да имам резерв за по-нататъшна автоматизация и контрол.
    За голям брой кошери обаче ще възникнат проблеми - значително оскъпяване, необходимост от специалицирана поддъжка, сериозно захранване.
    Радващо е обаче, че поддръжниците на автоматизацията и електронизацията на пчелините се увеличаваме. И си мисля, че наред с новите идеи и избистрянето на концепциите трябва и да сме като апостоли - да разясняваме ползата от това и да печелим нови съмишленици сред пчеларите.

    PS Виждам от втория ти пост, че и ти си стигнал до идеята за соларно захранване на всеки кошер. Обсъждахме идеята с Матеев и стигнахме до извода, че може би има хляб в тази идея, ако се унифицира и произвежда масово.
    PS2 Изобщо се оформят две концепции:
    - пчелин, "бетониран" за терена с подземни и жични комуникации и тръбопроводи;
    - пчелин с възможности за преместване и пренареждане с индивидуално захранване и автоматика и управление с безжична мрежа от контролери.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #230
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2014
    Мнения
    37
    Пчеларски район
    Ботевград
    За захранването на един кошер с подобна схема мощността е от порядъка на 1W, и то само когато е отворен вентилът. Вентилите трябва да се отварят не-едновременно(по-целесъобразно). Ако се разчита на гравитачно налягане в храно-провода, не е нужно солидно захранване и придружаващите дебели кабели.
    Ти ме наведе на една друга мисъл. UTP кабел с PoE (Power-Over-Ethernet). Пускаме интернет на пчелина и всяко едно ЦПУ става управляемо онлайн. И никакви други кабели. Това съвсем сериозно.
    Да си помагаме!

 

 
Страница 23 от 29 ПърваПърва ... 132122232425 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •