Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 29 ПърваПърва ... 111920212223 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 286
  1. #201
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз точно това предлагам - магистрала с отклонения. Освен това аз не си представям маркучета във въздуха, а тръби под земята. Ако са от черните PVC водопроводни тръби, цената на линеен метър е под 50 стотинки (за половин или четвърт цол). Бидона е вдигнат на 2 метра само за да се създаде налягане, но такова налягане може да се създаде и с едно малко фотоволтаично панелче и една малка помпичка за аквариум. И никаква централизирана електроника. Нещо като водопроводната система на един град. Ти знаеш че, до у вас пристига една тръба с вода, и въобще не се интересуваш какви тръби има закопани, къде са, колко са, по каква схема са свързани и т.н. Важното е какво ще правиш с тази твоя вода. Най-простото - в тоалетната слагаш казанче с баеркас система, и то винаги е пълно с вода, без да прелива. И ако речеш да си гребнеш една чаша вода от казанчето, то автоматично ще се донапълни. И както виждаш до момента няма никаква електроника. Ей за това си мисля и аз - какво ни пречи подобна система да направим и на пчелина - нищо. Остана само да решим проблема с дозирането - да са само 300 грама в денонощие.
    Това вече е друг въпрос! Идеята с поплавъците ще работи по следния начин:
    - предполагаме че хранилките са празни и подаваме налягане в системата;
    - след изтичане на 0.300L във всяка хранилка, поплавъка затваря клапанчето и пълненето и спира, поплавъците позволяват регулиране на количеството според нуждата;
    - след определено време спираме нагнетателната помпа и включваме друга, която да създаде подналягане в системата и да не се допусне ново пълнене.
    Цялата система се управлява от една електроника по програма. Системата те известява, когато остане сироп за едно пълнене, за да я заредиш отново.
    //добавено
    Системата ще работи добре и за поилка!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #202
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да, така мисля че ще работи. Системата се пуска само веднъж на ден и държи налягане например за около 1 час. След това налягането спира и се пуска чак на другия ден. Единичния кошер си има хранилка с настроен поплавък на 200 до 800 грама. Хранилката се донапълва до това количество и спира. Изглежда много добре, само дето не знам как ще измислим такива свръхнадеждни поплавъци, защото ако само един се повреди, ще удавим този кошер с един тон сироп. Може би по трасето на единичния кошер трябва да има някакво стеснение, щото дори и хранилката да прелее, да не започва да шурти сироп с огромна скорост. Също така все пак трябва да има дебитомер на изхода на бидона, и ако нещо се обърка и всички кошери взети заедно глътнат повече сироп от очакваното, налягането да се прекъсне преждевременно и системата да спре до намесата на човек.

  3. #203
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Представяте ли си какво мькнене на бидони и кофи с вода е падало по тоалетните преди някой гений да е измислил баеркаса =D

    И човека като го е измислил всички са си викали: Абе този е луд я аз да си мькна кофата и да не си усложнявам живота.

  4. #204
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има такъв момент. Понякога е необходимо да се смени цяло едно ново поколение хора, за да бъде възприета от всички някоя добра идея....... Сам виждаш, че дори и до ден днешен все още някои стари пчелари работят с тръвни. По селата и до ден днешен има хора, запазили здрав плуг, и си го закачат на кон и си орат двора.

  5. #205
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Май дебитомера плюс някакви прости преливници на хранилката ще решат този проблем. Трябват мерки поплавъците и клапаните да не запичат от изсъхнал сироп.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #206
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Това с преливниците е добра идея, но освен водопроводна инсталация на пчелина ще се наложи да правим и мръсна канализация - ха-ха. И после да помпим от канализацията отново в бидона.

    Иначе идеята започна да ми харесва, защото освен за захарен сироп тази система може да се използва и за напояване на пчелите с вода. Тоест бидоните стават два - с вода и със сироп, като двата използват обща водопроводна мрежа и обща канализация. По време на паша работи само системата с вода, а между пашите - системата със сироп. Биха могли да работят и двете едновременно, като така всъщност ще разреждаме сиропа с вода - това също е полезно в определени случаи. Също така третирането на пчелите с витамини или с лекарства ще става групово.

    Знаеш ли - мозъчния ни щурм доведе до РАБОТОСПОСОБНА ИДЕЯ. Много съм доволен......Между другото без да искаме направихме демонстрация на останалите как два мозъка могат да мислят по-добре от един. Не знам дали щях да достигна до края без твоята помощ. Същото важи и за тебе.

    Сега остава да обмислим детайлите в подробности и да видим дали ще можем да сведем инвестицията в един кошер до ниво под 10 лева.

    За водопроводната и канализационната мрежа не се безпокоя - прави се със стандартни компоненти. Нещо повече - всичко ще се направи с едно единствено копане, като в каналите едновременно ще се положи водопровод (сиропопровод), канализация и кабели за задранване на кошерите с електроенергия. С един куршум - 3 заяка.

  7. #207
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Представяте ли си какво мькнене на бидони и кофи с вода е падало по тоалетните преди някой гений да е измислил баеркаса =D

    И човека като го е измислил всички са си викали: Абе този е луд я аз да си мькна кофата и да не си усложнявам живота.
    Откриването на тоалетното казанче не е било необходимост по времето когато е имало само нужници и външни тоалетни. Измислянето на DOS би било трудно и безсмислено преди появата на компютъра.

    В този ред на мисли, нужна е някоя също толкова революционна промяна, щото една такава напоителна система от екстра за гъзари, да се превърне в необходимост. Остава само да създадете причината тази инсталация да се превърне в необходимост. На мен въображението ми стига дотук.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #208
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Причината нима не е ясна за всички - с по-малко пчелари и с по-малко труд се гледат по-много кошери. Във формулата за печалба намаляваме разходите и увеличаваме приходите. Резултата е повече от ясен - пчеларството от ГУБЕЩО се превръща в ПЕЧЕЛИВШО. Нима това не е достатъчен стимул да го направят колкото се може повече пчелари. Който пчелар се стреми към печалба, ще се замисли по въпроса. Който гледа пчели само за собствено удоволствие, и си изкарва хляба от друго място - за него няма значение. В случая просто се опитваме да разделим ХОБИТО от БИЗНЕСА. Ако ще е хоби, не четете тази тема. Ако ще е бизнес - ами че той процеса по усъвършенствуване на бизнеса никога не спира.

  9. #209
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ....
    Знаеш ли - мозъчния ни щурм доведе до РАБОТОСПОСОБНА ИДЕЯ. Много съм доволен......Между другото без да искаме направихме демонстрация на останалите как два мозъка могат да мислят по-добре от един. Не знам дали щях да достигна до края без твоята помощ. Същото важи и за тебе.
    .....
    Да, и аз съм доволен от резултата, защото бях стигнал до задънена улица - много идеи без нито една цялостно завършена. И бях я сложил вече в папката "Безумни идеи". Остава конструкцията на поилката с клапана.
    Доразвивам идеята с водата. Двете цистерни работят успорено в следния цикъл:
    1. Подава се налягане в цистерната със сиропа и се помпа сироп. Спира се помпата за налягане и се пуска вакуум помпа за създаване на подналягане. Постепенно с консумирането на сиропа от пчелите поплавъците падат и отварят клапите. Системата се изпразва от сиропа в нея.
    2. След няколко часа се отваря клапана на цистерната с вода и се пуска за кратко вода в системата да промие клапаните. Поплавъците отново я затварят. Сиропа в хранилките леко се разрежда, но не мисля, че това е проблем. Създава се подналягане и в тази цистерна и системата се изпразва от водата.
    3. Следващия ден цикъла се повтаря.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #210
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Имах впредвид друго. Явно и твоето въображение не е дотам развито че да си представи следващата стъпка в еволюцията на пчеларството (ако такава въобще има).

    Например, никой не би си купил кошер с въртящи рамки за 1 000лв., ако не предлагаше нещо революционно - примерно че на вароатозния акар му се завивало свят, ставало му лошо и губел апетит. Естествено, в случая рекламираните качества са пълна измислица, но съм сигурен че сам може да се сетиш за изобретения които някога са били не особено ползезни, до момента в който не е било измислено някакво друго изобретение и първото се превръща в необходимост.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 21 от 29 ПърваПърва ... 111920212223 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •