Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 29 ПърваПърва ... 8910111220 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 286
  1. #91
    Слагай лимонтузу, по принцип ако пчелите са ти силни няма как да вкисне 1 хранилка е дигат за час-два. Особено сега както пашата е към своя край
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  2. #92
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Пашата стана оскъдна и се налага хранене за да не спре развитието на семействата и да има млади пчели за презимуването.Времето е сухо и спря нектароотделянето през августовските жеги.Започнах подхранването,но за да няма кражба храня само със сироп като слагам на литър и таблетка бирена мая която придава лош мирис и пчелите не се възбуждат докато не минат минимум 4 до 5 часа,а вече тогава се стъмва.Знам,че подхранването трябва да се извършва късно следобяд,но понякога не разполагаме тогава със свободно време и това е идеален случай за подхранване и по рано през деня.А така и осите не са активни.Пък оси тази година колкото искаш,като кучета са.Направих капани,но те пак идват отнякъде.А сега вече и гроздето допълнително ги възбужда и са много нахални.

  3. #93
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Гледам ги моите летят още и носят. Има много пило, значи майките снасят добре. Има много запаси мед. Чудя се дали изобщо да ги подхранвам. Да не вземат да запълват празните килийки и да пречат на майката.

  4. #94
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    м. Да не вземат да запълват празните килийки и да пречат на майката.


    Ако се страхуваш от блокаж има решение-просто махаш водата от сиропа.

  5. #95
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    След като има добър летеж и носят нектар и прашец - не е нужно да се похранва. Подхранват се само слабите семейства и отводките.
    Вчера бях при колега на пчелина му и забелязах, че почти нямаше никакъв летеж, на всякъде всичко е изгоряло. По летежа най добре се разбира , кога свършва пашата - кога свършва старата пчеларска година и кога започва новата пчеларска година.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #96
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Гена и при мен всичко изгоря само останаха туфи от челядник,но и него слабо го посещават.Порося леко,колкото да се каже че вали.Не зная къде е валяло като уж всеки ден гледам прогнозата за времето.Струва ми се,че повсеместно удари сушата,може да вали по високите места по планините.А колкото до летежа си прав,все пак пчелите като няма паша си пестят силите и рядко излизат.Но като усетят пълните хранилки тръгват да търсят от къде идва храната.Други години пълниха здраво от чубрицата,ама явно и тя прегоря от сушата и вятъра.Май,че пчеларската година наистина свърши и трябва да третираме за акара.Аз вече го направих с отводките,ама силните са с магазини и си мисля да ги обработя с ОК.Знам,че трябва всички наведнъж да се третират,ама няма как.Май ще им слагам дамските превръзки като миналата година.

  7. #97
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    По летежа най добре се разбира , кога свършва пашата - кога свършва старата пчеларска година и кога започва новата пчеларска година.
    А пък аз си мислех, че белег за края на годината е изгонването на търтеите.

  8. #98
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Това засушаване последните години, Август всичко е изгоряло.
    Доста от пчеларите с който общувам започнаха стимулиращо подхранване за това и аз така правя.
    А това което evgeni.filimonov казва да се подхранват само отводките, точно това си говорихме ония ден.
    Един приятел така храни само отводките миналата година и изпролетя само с отводките.
    Точно това се чуди как така всичките ги гледа еднакво и са му загинали само силните семейства и после каза че разликата е била само похранването септември.

  9. #99
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Ако се страхуваш от блокаж има решение-просто махаш водата от сиропа.
    Какво имаш в предвид?
    Ако е по рядък сиропа няма ли да качват по малко?

  10. #100
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Имах в предвид само захар.

 

 
Страница 10 от 29 ПърваПърва ... 8910111220 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •