Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 39
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Да не забравяме, че при този начин на пчеларстване инвентара (кошерите) трябва да са по три!
    Иначе ми харесва, ако имам възможност ще се опитам да приложа технологията.

    Поздрави, Г. Георгиев

  2. #22
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами аз съм модифицирал технологията и ще се опитам да я прилагам с по 2 фибранени нуклеуса, прикачени към всеки един кошер. Така разходите за допълнителен инвентар ще са минимални. Иначе в тази технология силно ме блазни справянето с роенето и лесното подменяне на майката, без да се налага да я търся. Харесва ми и гъвкавостта - пчеларя има отводки в изобилие - кеф ти да продаваш, кеф ти да обединяваш, кеф ти да подсилваш преди пашата, кеф ти да притежаваш резервни майки във всеки един момент от време, кеф ти да вземаш пити с пило. Абе въобще всичко - майки, пило, пчели и всичкото това под ръка в произволен момент от време, когато ти дотрябва. Отводка се гледа лесно - храниш и си свиркаш, без да се притесняваш, че меда ще стане захарен. Пило в изобилие - мести пити накъдето си искаш. Гради рамки колкото си искаш - все пак през активния сезон имаш тройно количество пчели - млади и стари. Есента и зимуването е лесно - семействата са 3 пъти по-малко, което означава 3 пъти по-малко третиране есен и пролет. Зимата въобще не се ходи да се хранят семействата.

    Въобще чудо - като цяло аз виждам в този метод огромна икономия на труд и огромна гъвкавост през активния сезон.

  3. #23
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз загубих 3 години от живота си да се ровя в грешни пчеларски практики, докато постепенно не осъзнах, че всичко може да се прави много по-лесно и с по-малко загуби на личен труд. Ако някой ми ги беше синтезирал тези най-важни моменти преди време, нямаше да се налага да разбивам стената с голи ръце.

    1. Третирането за вароатоза и нозематоза. Ако не се прави (особенно за вароатоза) семейството просто ще умре.
    Това е доста нелепо. Още в началото на пчеларската ти "кариера", с много от колегите, съвсем добронамерено се опитахме да ти кажем всички тези неща. Но ти не искаше и да чуеш. Имаше си собствена концепция. Щеше да строиш парници, да рисуваш цветчета по стените и други подобни глупости. А когато се опитвахме да ти кажем нещо, отговаряше нещо от рода на : "Парите са си мой и аз решавам как да си ги харча". Е при тези "железни" аргументи, нямаше как да не се съгласим с теб и да те оставвим да разбиваш стената с "голи ръце". Няма какво да се жалваш сега.

    А точка 1 е направо смешна.

  4. #24
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Питай Манол от Странджа дали е смешна точка 1. Да смешна е, но смеха е на сеирджиите от форума, а сълзите са за този, който не третира, или третира неправилно. Питай и Scutellator-а, който наскоро изказа едно още по-силно твърдение - че дивата популация на пчелите в гората масово е измряла 2-3 години след навлизането на акара в България.

  5. #25
    Манол от Странджа, като някакъв пример за професионализъм или познания по пчеларство го даваш?
    А твърдението на Scutellator-а, си е само негово твърдение и нищо повече. Диви пчели и сега има и то не само в горите. Може би са долетели от Австралия, знам ли!
    Дали третираш или не, винаги е възможно след време семейството да загине, но това е вероятност, а не правило. Пчелите не са толкова хилави, колкото ги изкарваш. Личен опит от дългогодишно не ефективно пчеларстване. В момента моите не третирани семейства в остарели дървени кошери са усвоили напълно по 3 корпуса и в петък ще получат и магазини. Твоите с отличен здравен статус, на колко са?

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Питай и Scutellator-а, който наскоро изказа едно още по-силно твърдение - че дивата популация на пчелите в гората масово е измряла 2-3 години след навлизането на акара в България.
    Само Господ е непогрешим.
    Ако Scutellator-а представи реални доказателства от проведени от него преброявания на "дивите зайци" ,грешка пчели съм готов да се съглася.И дори да го почерпя за труда.А иначе във форума става голямо надлъгване само трябва и някой безпрекословно да вярва. Няма лошо.
    По тоя случай обещавам един виц в подходящия раздел.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #27
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Американците спорят по този въпрос вече над век. Не могат да се разберат имало ли е пчели преди да колонизират континента или те са ги докарали.
    И да е имало някакви пчели, отдавна вече ги няма. И там се заиграват с термините Native и Feral.
    Това, че има пчели в гората изобщо не означава, че това са пчелите които преди 2000 години са били там.
    Но както и да е...под вола теле търсим отново.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Дони може и да е прав за "горските"пчели,но намаляването им най-вероятно се дължи на изсичането да по "апетитните" дървета......
    Относно парниците и рисунките на Матеев,тогава щях да му предлагам "коледарчета"(цъфтят по коледа за 1месец).........

  9. #29
    В допълнение към горния си пост искам да напиша още нещо.
    Матеев говори за не третирани семейства. А дава за пример Манол който каза че е третирал 7 пъти !
    За коя Марийка става въпрос ?

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Манол каза, че отглежда пчели от над 40 години - може за това време да му се съберат 7 третирания...между фестивалите,панаирите, екскурзиите и популяризирането на странджанската амброзия е "откъснал" време от сериозните си, обществено полезни ангажименти!
    Working....

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •