Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2015
    Мнения
    20

    Въпроси относно ЛР кошер

    Здравейте. От 2 години гледам 2 кошера ДБ. Тази година закупих един ЛР и сега очаквам към средата или края на май отвотка с оплодена майка. В момента си приготвям рамките да са готови за поставяне на основите. Отвотката ще бъде с 5 рамки. Извинявам се но от тук ми тръгва и въпросът как трябва да процедирам като ги поставя. Като за начало прелката на дъното и корпусите трябва ли да са отворени. Като поставя отвотката да може ли да сложа освен 5те пити и 4 рамки с основи. И от тук до края на сезона как трябва да процедирам. Сигурно ще ми се сърдят особено по опитните пчелари, но искам да чуя мнения и наистина ще бъда много благодарен, а трепета расте със всеки изминал ден....

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2015
    Мнения
    20
    Някой няма ли да сподели какво да правя след като взема отвотката с 5 пити и останалите 30 от 3 те корпуса са само основи. Поне кажете дали да ги поставя само на един корпус. Благодаря все пак, нали това е форум за да може да си помагаме едни на други

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Поставяш ги в един корпус,само отвора на прелката да е отворен.Рамките ги нареждаш по този начин-мед,пило,пило,пило,основа,м д или пило,основа,основа.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Гледал съм и вариант отводката в средата и допълваш с основи от двете страни на пилото и храниш постоянно. Отвора в началото намален, заради опасност от кражба и като се поразвие отводката разширяваш и входа. Другия вариант, първата седмица една основа между рамката с пило и рамката с мед от към по-топлата страна - там където огрява следобедното слънце. След 4-5 дни новоизградената основа вкарваш през една рамка навътре и на нейно място слагаш нова основа, след няколко дни и нея слагаш навътре и добавяш две основи от двете страни на пилото и така докато градят и докато се изпълни корпуса с рамки и пчели. Този сезон не разчитай на стоков мед, използвай да ти поизградят рамки. Като напълниш корпуса с рамки , питай пак за по-нататъшни инструкции. Зависи от пашата и от силата на семейството и от това кое време на сезона е. Успех.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Отводка на 5 рамки е достатъчно силна за да се охранява така, че прелката се отваря изцяло сега докато чакаш отводката може да сложиш рамки на 2 ДБ за два дена при силно семейство и паша ще ти ги изградят и ги махаш, и когато пристигне отводката вече ще имаш 3-4 изградени рамки ще дадеш и на нея да си изгради няколко рамки и ако имаш слънчоглед със сигурност ще го хванеш .

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2015
    Мнения
    20
    Благодаря за отговорите. Ще споделям какво се случва за напред

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2015
    Мнения
    20
    Здравейте отново. Искам да споделя,че двата корпуса вече са почти изградени. След като изградиха първия корпус, сложих върху него и втория. Сега в него има доста пило и само 2 рамки които не са ги изградили. Трябва ли да сложа вече и 3 корпус с основи между двата или да изчакам още малко да изградят всички основи. В момента дъската на дъното съм я оставил на горно ниво а мрежата съм я свалил, прелките са отворени и на корпусите и на дъното. Въпроса ми е ако юли има мед от кои корпуси се центрофугира и кои остават за семейството или по точно колко рамки с мед трябва да има в кошета

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Обл.Монтана; общ. Лом
    Цитат Първоначално публикувано от swatt_v Виж публикацията
    Здравейте отново. Искам да споделя,че двата корпуса вече са почти изградени. След като изградиха първия корпус, сложих върху него и втория. Сега в него има доста пило и само 2 рамки които не са ги изградили. Трябва ли да сложа вече и 3 корпус с основи между двата или да изчакам още малко да изградят всички основи. В момента дъската на дъното съм я оставил на горно ниво а мрежата съм я свалил, прелките са отворени и на корпусите и на дъното. Въпроса ми е ако юли има мед от кои корпуси се центрофугира и кои остават за семейството или по точно колко рамки с мед трябва да има в кошета
    Когато се появи паша, ще почнат да изграждат основите и това ще е знак за поставяне на третия корпус.Причината за слаб градеж, може и да е роево настроние,провери.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •