Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 18
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    13.07.2014
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    община Добрич

    Question Ще пръскат с самолет какво да правя ?

    Здравейте колеги !

    Имам един въпрос към по опитните колеги.
    Казаха ми че след няколко дни ще ми се обадят да ми кажат точна дата на която ще пръскат с самолет(до колкото разбрах за насекоми ще пръскат).
    Въпроса ми е колко време мога да държа кошерите затворени и дали ще навредя или ще им помогна ако ги затворя ?
    Мисля ако ще ги затварям да им сложа мрежичка от пред за да влиза въздух но да не могат да излизат също така съм си приготвил и проветрение от хранилките като малките капачета съм приготвел да ги заменя с такива с отвори за въздух но не знам дали ще има ефект от това или пчелите ще се струпат там и пак няма да има вентилация.
    Ще съм много благодарен ако хората които са се сблъсквали с подобен проблем дадат съвет как да постъпя !

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Съгласно закона за растителна защита авиационното пръскане е със строг разрешителен режим и то само ако е доказано че е крайно наложително.
    Иначе за това е добре да имаш мрежести дъна.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от encho123 Виж публикацията
    Здравейте колеги !

    Имам един въпрос към по опитните колеги.
    Казаха ми че след няколко дни ще ми се обадят да ми кажат точна дата на която ще пръскат с самолет(до колкото разбрах за насекоми ще пръскат).
    Въпроса ми е колко време мога да държа кошерите затворени и дали ще навредя или ще им помогна ако ги затворя ?
    Мисля ако ще ги затварям да им сложа мрежичка от пред за да влиза въздух но да не могат да излизат също така съм си приготвил и проветрение от хранилките като малките капачета съм приготвел да ги заменя с такива с отвори за въздух но не знам дали ще има ефект от това или пчелите ще се струпат там и пак няма да има вентилация.
    Ще съм много благодарен ако хората които са се сблъсквали с подобен проблем дадат съвет как да постъпя !
    Питай до колко часа ще пръскат, за да знаеш кога да ги отвориш. А иначе не се притеснявай напъхваш в прелките предварително подготвени парцалчета, а може и с домакинска хартия. При хартията недостатъка е, че започват да я прояждат и след 2 часа пчелите си освобождават място. Не се притеснявай, че ще се задушат, ако имаш и си отворил отдолу отворите за проветрение. Аз ги затварям към пет часа сутринта и към десет часа ги освобождавам, когато се налага.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    По добре забий някой мрежичка на прелката или ги запоши с парченца дунапрен.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Миналата година заради едно пръскане ми умряха няколко от най-силните семейства. Пчелите се бяха натрупали на мрежестото дъно и така сами си бяха запушили достъпа до кислород, въпреки че мрежата е на голяма площ (80% от цялото дъно). Оцеляха само слабите и средните семейства.

    Мисля си че донякъде вината е моя, защото затворихме прелките още предната вечер (не ни се ставаше сутрин рано по тъмно). Отворихме прелките чак на следващата вечер и така се събраха почти цели 24 часа със затворена прелка. За мене лично си извадих следните поуки:

    1. Когато се затваря прелка заради пръскане, това трябва да става сутрин рано, докато старите пчели все още не са излетели.
    2. Обратното отваряне трябва да става веднага след пръскането. Идеята е да са затворени за колкото се може за по-малко време.
    3. Всички отвори за вентилация навсякъде по кошера трябва да са отворени.

    При мене капака може да се обръща на обратно, и в това състояние остава двусантиметров отвор по цялата му предна дължина. Ако обърна капака и под него сложа прополисова решетка, така на практика ще мога да осигуря силна вентилация и в подпокривното пространство. Тази година ако има пръскане при мене и ако е топло, мисля да пробвам този вариант за най-силните семейства. По-добре леко простудено пило, отколкото загинало семейство.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    58
    как със самолет ?нали е забранено.ако си от добричко обади се на г-жавасилева -шеф на растителна защита .а най добре за пчелите при такава ситуация е пола -фуста за кошера.и цялден да я държиш никакъв проблем .но се иска да инвестираш някой лев.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Попитай отговорните лица с какъв препарат ще пръскат. Проучи го , ако не можеш сам използвай помощта на местната БАБХ, отдел РЗ. Има инсектициди, които са безопасни за пчелите, има такива, които са опасни само в момента на третиране- при пряко опръскване на пчелите. Затваряй ако се наложи рано сутринта към 6- 6.30 часа, докато не летят. Щом можеш с мрежички, значи имаш малък брой кошери - сложи и рядък сироп в хранилката / стотина милилитра 1:3 /. Ако имаш възможност присъствай на третирането и веднага след него отваряй, като естествено се съобразиш с вида на препарата. Успех и дано деня, в който третират да е хладен.
    Апропо, целият този шум може да се окаже излишен - все пак не си уточнил каква култура ще се третира и на какво разстояние е тя от твоят пчелин.
    Този пост е редактиран от христо; 22.04.2015 в 18:38. Причина: допълнение
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Повторение на поста.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    2. Обратното отваряне трябва да става веднага след пръскането.
    Я помисли пак.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    13.07.2014
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    община Добрич
    Цитат Първоначално публикувано от ivan5555 Виж публикацията
    как със самолет ?нали е забранено.ако си от добричко обади се на г-жавасилева -шеф на растителна защита .а най добре за пчелите при такава ситуация е пола -фуста за кошера.и цялден да я държиш никакъв проблем .но се иска да инвестираш някой лев.

    какво представлява тази пола -фуста за кошера ?
    кошерите не са много мога да си позволя да инвестирам някои лев за това няма да ми е проблем просто не знам какво представлява ако можеш да ми го опишеш или снимка да дадеш ще съм много благодарен !
    кошерите са на 5-6 км от добрич !

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •