Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 19 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 189

Тема: МЕД

  1. #71
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И аз ползвам матуратори и стугнах до извода, че те май са единствения лесен начин да се получи чист мед. Преди това пробвах с цедки, със специални съдове с нагрявания и вертикални цедки, дори и на самата центрофуга си навих подово и стенно отопление. Всичко това обаче се оказа излишно и при последното вадене на слънчогледовия мед директно от центрофугата изсипвах в матураторите. Ползвам хромникелови кофи и матуратори. Матураторите имат отгоре цедки, но не всички. В част от тях директно изсипвах нефилтриран мед и пак от днес за утре боклуците се утаяват идеално или изплуват.

  2. #72
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Дано да е от реколтата, въпреки че хората които си купиха цели тенекии бяха много доволни от миризмата при отваряне на капака/меда в тенекиите не съм го държал в "матуратара"/.
    Все пак колко време държите меда в матуратора?

  3. #73
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами имам запас от матуратори за 1 ден работа на разпечатващата машина и центрофугата. Това са 7-8 съда с различна вместимост от по 150, 200 и 300 кг. Общо около 1.5-2.0 тона - не съм ги смятал точно. В рамките на деня ги пълня. На другата сутрин първо ги изпразвам в тенекии и после отново пълнене в рамките на деня. Следователно престояването на меда в матураторите е поне 14-15 часа. Когато са по-много на брой по-дребни матуратори, човек има възможност да дели меда на партиди - например от всеки един пчелин меда се слага в различен матуратор. Меда от плодникови пити също е в отделен матуратор - той става по-тъмен, но също се избистря без проблеми. Меда от разпечатките и далаците също се слага в отделен матуратор - при него също изплуват боклуците, но този мед никога не се избистря, и после се взахарява много бързо. Въпреки това и него ми го изкупиха без проблеми.

  4. #74
    24 часа в матуратора го държа . Хем се уеднаквява цялата партида хем изплуват отгоре разните примеси и точа във буркани или тенекии чист мед . Разбира се на изхода на центрафугата си ги има дежурните цетки . Но според мен матуратора е задължителен инвентар .
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  5. #75
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    39
    Здравейте,някой може ли да ми каже как да кристализирам няколко буркана мед/кестен и билки/.За обратния вариант информация колкото искаш за моя случай нищо не открих.Благодаря предварително.

  6. #76
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Трябва да има микроцентрове на кристализация. Нещо микроскопично, около което да започне да се формира всяко едно кристалче. Можеш да пробваш с малки дози от някакъв безопасен ситен прах - може би брашно. Другия вариант е да вземеш доза вече кристализирал мед и да го смесиш с основния.

    Другото, което съм го пробвал и работи е меда, излязъл от восъчната преса за разпечатки. В него има микрочастици восък и кристализира буквално за няколко дена.

  7. #77
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    39
    Преди около 2 месеца във всеки буркан сложих по една лъжица кристализирал мед който се е утаил на дъното.Държа го на стайна температура със завити капачки?

  8. #78
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    Постави го на температура около 12-14 градуса за да ускориш процеса на кристализация.

  9. #79
    Потребител
    Регистриран
    14.04.2011
    Мнения
    86
    Пчеларски район
    с.Вълчитрън, общ. Порд
    Най-лесно става в хладилника, другия вариант е във влажни буркани да го насипеш и е готов. Дори само 1 капка вода му е достатъчна.

  10. #80
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    39
    Благодаря за бързите отговори ще пробвам в хладилника с вода.

 

 
Страница 8 от 19 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •