Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 19 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 189

Тема: МЕД

  1. #81
    Наблюдател
    Регистриран
    08.07.2013
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    Срацимир
    днес останах много изненадан от вкуса на меда които центруфугирах.Беше кисъл !!!Тябваше да освободя от мед 5 пити.Центрофугата ми е малка.Първите 4 ги центруфугирах две по две.За петата за да не бие центруфугата изкарах една с мед от есента,която беше съхранявана в една стара ракла ,с купичка с мравчена киселина против молци.За моя пълна изненада се оказа че мравчената киселина се просмуква в медът, и му предава кисъл вкус!!!!И едната стара пита е развалила меда от другите пити!!!

  2. #82
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Цитат Първоначално публикувано от lz2str Виж публикацията
    днес останах много изненадан от вкуса на меда които центруфугирах.Беше кисъл !!!Тябваше да освободя от мед 5 пити.Центрофугата ми е малка.Първите 4 ги центруфугирах две по две.За петата за да не бие центруфугата изкарах една с мед от есента,която беше съхранявана в една стара ракла ,с купичка с мравчена киселина против молци.За моя пълна изненада се оказа че мравчената киселина се просмуква в медът, и му предава кисъл вкус!!!!И едната стара пита е развалила меда от другите пити!!!

    На доста места се среща информацията, че медът е хигроскопичен и лесно поема влага и миризми.
    Затова тимол не се слага по време на медосбор, както и има препоръки да се работи по-внимателно с пушилката при вадене на рамки с незапечатан мед.

  3. #83
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Колеги с какво може да се обясни кристализацията на половината буркан (долната) а горната половина остава течна?
    Винаги може по-добре.

  4. #84
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    РАЗСЛОЯВАНЕ - в буркана има два вида мед с различно специфично тегло. Виждал съм такива буркани с два цвята мед - единия е по-тежък и е паднал на дъното, а другия е изплувал. Явно меда при смесване има свойството да се разслоява с времето, ако не е хомогенизиран добре. И след това ако единия е акациев, а другия - от слънчоглед например, естествено е че ще кристализира само едната половинка. По принцип ако вадиш смесен мед - например от акация и от липа, и после го изцентрофужиш, и после го сипеш в буркани и ги оставиш на топло, за да се разреди меда - тогава това разслояване ще протече много бързо, и после ще има и кристализация само на едната половинка на буркана.

    Един приятел на сина ми му дължеше пари и вместо тях му върна две тенекии стар мед, останал в наследство от починалия му дядо. След разтопяването му вътре в тези тенекии видяхме точно това същото разслояване - меда във вертикала се беше разделил на две части - светла и тъмна.

  5. #85
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен


    Състаряване за производство на кремообразен мед.
    Последна финална филтрация на входа на матуратора.

    Пролетният мед има естественна тенденция финно да кристализира, но много често ферментира.
    За да се запази меда течен,кремообразен и траен.
    Трябва да се бърка/миксира да кристализират веригите на захарта.
    Това се прави няколко пъти на ден по няколко минути.

    Съдът от от инокс.

    Разбъркването трябва да продължи докато меда си промени цвета и се сгъсти.
    Това може да продължи няколко часа или няколко дни.

    Температурата влияе на скоростта на кристализация.
    14 градуса е оптималната температура на кристализация.
    Има риск да се превърне в блок в матуратора.
    20-22 градуса позволява известна гъвкавост.

    Трябва да се избегне вкарването на много въздух в матуратора и да не се докосват стените.


    Превеждаха ми го и може да има грешки.

  6. #86
    Наблюдател
    Регистриран
    05.10.2014
    Мнения
    1
    Здравейте, аз съм потребител на продуктите създавани от вас, и имам един въпрос за качеството на меда, които купих наскоро. Нещото, което ме озадачава е, че когато разтворя лъжица мед в чая, чаят придобива синкаво сив цвят. Някой от вас дали му се е случвала подобна реакция и дали имате обяснение за нея?! На вкус меда няма някакви странности, също така е и почти захаросан. Полски мед е, реколта 2014. Благодаря предварително за каквато и да е информация.

  7. #87
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Един нашенец в Бритиш Колумбия си купува мед от тамошен пчелар. В кофи 4.5 и 15 кг, не знае от какво е, не е кристализирал, производителят му казва, че го съхранява в хладилник. Я кажете, това последното, законово изискване ли е, местна приумица някаква или продавача нещо се застрахова?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #88
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    До колкото знам европейското изискване за съхранение на меда е 17 (или 18, не помня точно) градуса по Целзий.
    Колкото са по-ниски температурите на съхранение, толкова по-бързо кристализира меда. Хладилника не е най-подходящото място за целта. Някои видове нектарен мед кристализират по-бавно от други, като до колкото знам има само един единствен мед ( от растение намиращо се само в Бразилия) в света, който не кристализира въобще.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #89
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Имам няколко буркана акация от 2012 год.(тогава рапицата нещо се скапа зимата и пролетта я разораха и никъде наоколо нямаше рапица), които не са така течни както като го вадих, но немога да го нарека кристализирал...

  10. #90
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    До колкото знам европейското изискване за съхранение на меда е 17 (или 18, не помня точно) градуса по Целзий.
    Колкото са по-ниски температурите на съхранение, толкова по-бързо кристализира меда. Хладилника не е най-подходящото място за целта. Някои видове нектарен мед кристализират по-бавно от други, като до колкото знам има само един единствен мед ( от растение намиращо се само в Бразилия) в света, който не кристализира въобще.
    Скоро четох накъде че оптималната температура за кристализаця е положителна. Май някъде около 10 градуса. И наистина, при една партида мед в буркани това лято, тези които бяха на по- топло кристализираха по-бързо. Не знам дали това е някакъв локален "екстремум" /съжалавам не намерих по-подходяща терминология/.

 

 
Страница 9 от 19 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •