Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 4 от общо 4
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2012
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    Димитровград

    слаб кошер с маточници

    Вчера 18.04.се натъкнах на проблем :отварям един от Дадан -Блатовите кошери и какво да видя - пчелите са неспокойни и са малко .има изградени - на 6-та рамка от ляво на дясно има един маточник , /запечатан и много дребен / на 5 и 4 няма, на 3 са два ,на втора са пет-два са запечатани останалите не са .Пилото е под формата на полумесец ,малко е и е на три рамки .Засега махнах празните пити 3 броя ,сложих преградна дъска .Прегледах за майка ,но не видях ,вярно е че имам "лек"проблем със зрението ,но факта ,че пчелите са неспокойни ми говори ,за това ,че нещо се е случило с майката .Моля за помощ
    Митаче

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Щом има маточници, не се притеснявай. При колега имаше същия проблем и той реши да раздели семейството две.
    Този пост е редактиран от evgeni.filimonov; 20.04.2015 в 15:04.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    20.03.2015
    Мнения
    1
    щом има пило значи има майка .премахни всички маточници смачкай ги и следи дали има прясно пило и маточничи след 4-5 дни Ако има това значи самосмяна на майката оттърване няма трябва да разделяш.Аз така бих постъпил не си налагам мнението

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Митаче Виж публикацията
    Вчера 18.04.се натъкнах на проблем :отварям един от Дадан -Блатовите кошери и какво да видя - пчелите са неспокойни и са малко .има изградени - на 6-та рамка от ляво на дясно има един маточник , /запечатан и много дребен / на 5 и 4 няма, на 3 са два ,на втора са пет-два са запечатани останалите не са .Пилото е под формата на полумесец ,малко е и е на три рамки .Засега махнах празните пити 3 броя ,сложих преградна дъска .Прегледах за майка ,но не видях ,вярно е че имам "лек"проблем със зрението ,но факта ,че пчелите са неспокойни ми говори ,за това ,че нещо се е случило с майката .Моля за помощ
    Моя съвет е да не правиш нищо за сега. Изчакай да се излюпи нова майка. Стара няма. Ако целиш да увеличаваш кошерите може и да го разделиш, но ще се получат две мижави отводки с които да се занимаваш цяло лято.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •