Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 31 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 304
  1. #101
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Днес отворих последният оцелял. Бяха изпапали всичко от 5 пити, хванах ги точно на време. Преместих им медна пита, поразпечатах малки останали кръгчета и понеже е ДБ обърнах питите та остатъците мед да дойдат отпред. Семейството едва оцеля единствено от нозематоза. По дъното имаше 4-5 мистрии с пчели, бяха задзидали входа. Почистих, оставих ги на 5 черни пити като една с доста мед. Сложих питка, покрих ги с найлон и това е дано оцелеят. 10 мин по-късно видях че не съм затворил добре капака, и ми направи впечатление че не обръщат внимание на питката ами се радват на разпечатания мед. Шокира ме факта че открих локва в задната част на плодника. Медените крайни пити буквално течеше вода от тях.

  2. #102
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Вода и при мен имаше,която е била на лед тези дни ,коремите им пълни до горе и при натиск излиза рядка течност .но при мен се бяха преместили зад преградната и не са могли да се върнат обратно на медените пити,повече празни пити в кошер не оставям ,да ми е за урок .Но нали казват ,че докато не уморим някои кошер ,не се става пчелар ...дано само с 1 се размина.

  3. #103
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Акари не намирам за сега ,900 грама тежи загиналото семеиство,не мога да му намеря майката.

  4. #104
    От ненормалния студ по стените на плодниците кондензираната влага е станала на лед...направо да се чуди човек как оцеляват пчелите в тая обстановка....При мен днес на обяд се показа малко слънце но не се вдигна температурата над минус 8....катастрофа....в някои семейства има диарични петна по рамките...

  5. #105
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    С ДБ е така...А вие сте противници на храненето по това време, но с тази диария ще ти се наложи - кърмова маса и 5% йодова тинктура....Санирането също го отричате, а съвсем не е маловажно, особено в този момент! При нас не вдига вече 10 дни над /-/ 10, снегът е над 50 см., но....всичко е наред.

  6. #106
    Ами аз имам скреж и лед не само в ДБ, а и в ЛР...Миналата пролет давах профилактично през март в сиропа НОЗЕСТАТ.....който е смес от Йод и Мравчена киселина....Диарични петна имам на 3-4 семейства по малко, но една ЛР отводка зазимена върху основно семейство е яко насрана....интересното при нея е че тя беше с прелка на самия корпус обърната в обратна посока....през ноември затворих тая прелка и отворих от противоположния край входя на снелгровата табла....днес като се вгледах видях че навътре отвора на таблата е почти напълно запушен с клей....излиза че все едно съм ги затворил принудително....може от липса на достатъчно въздух и понеже отгоре са с найлон да се е получило нещо което да е провокирало по-активно хренене и при невъзможност да се облитат през топлия декември да се е стигнало до това препълване на червата и диария...но от хубавата отводка която заемаше 7 междурамия с пчели сега са останали 2 междурамия....почти съм убеден че ще загине....сега отворих стария вход на корпуса ама кел файда...

  7. #107
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    С ДБ е така...А вие сте противници на храненето по това време, но с тази диария ще ти се наложи - кърмова маса и 5% йодова тинктура....Санирането също го отричате, а съвсем не е маловажно, особено в този момент! При нас не вдига вече 10 дни над /-/ 10, снегът е над 50 см., но....всичко е наред.
    Лежак, ДБ, ЛР, мешано (долу ДБ горе ЛР ), основни семейства и отводки на по 4 рамки, сняг над метър със сигурност, щото затъвах над кръста в събота, всички хранени последно началото на септември - alles OK.

    Хватката е проста. На амортизираните семейства е придадена пчела или цяла отводка (в два случая роеве), другите са зазимени с мед (нищо че ставал на буца лед - аз сега при минус 15 съм доволен от леда, той е 0 градуса).
    Имам и възглавници отгоре, отстрани зад преградата, където е стеснявано, не оставям празни или маломедени пити ?????!!!! а запълвам с каквото имам дъска, възглавница, сламена възглавница.

    Не гледам стотици кошери, но така да беше, пак така щях да ги зазимявам. Никога няма да гледам повече отколкото мога да се грижа както смятам че е правилно за тях.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  8. #108
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    И на мен вчера ми направи впечатление, че пчелите, които излетяха след като отворих таблите, масово се изходиха. Явно след месец необлитане, бая зор имат вече. Но върху рамките не забелязах петна. Все пак пчелите имат един ензим, казва се каталаза, който им помага да издържат до 3 месеца без да изпразват дебелото си черво. Но, това е при положение, че са запасени с подходящ за зимуване мед.

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Колеги, дайте информация, къде, в кой регион каква е зимната смъртност. Необходимо ми е за да направим моментна картинка на загубите. Имам нещо в предвид.

  10. #110
    Наблюдател
    Регистриран
    14.04.2011
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    Колеги, дайте информация, къде, в кой регион каква е зимната смъртност. Необходимо ми е за да направим моментна картинка на загубите. Имам нещо в предвид.
    Нали имаше анкета някъде из форума? Какво стана с нея?

 

 
Страница 11 от 31 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •