Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 31 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 304
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    При мен са 5 с еднакви симптоми..акар и нозематоза..

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    88
    Да за съжаление и при мен най силният ми кошер го няма вътре има около 15кг мед и шепа умряли пчели.Когато вадих лентите и зазимих бяха много силни имаше 8-9 рамки покрити със пчели.Но моето обеснение можеби е умряла майката и за това се е стигнало до тук.Абе дасме живи и здрави ния пък ще си правим отводки и ще оправим положението.ВЕСЕЛО ПОСРЕЩАНЕ НА НОВА ГОДИНА !!!

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колеги за мен това е типичен пример за нозематоза цирана,болните пчели са изтощени и при облитане не се връщат в кошера, в него след определено време остават много малко пчели около една шепа, които немогат да сформират зимно кълбо и умират.Това засяга най-силните кошери и при мен преди 2 години от 70 кошера ми бяха умрели 20 и то най- силните независимо ,че бяха пълни с мед и прашец,а от по-слабите и отводките не ми беше умрял нито един.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2011
    Мнения
    31
    Колеги имате ли обяснение защо по слабите семейства са по устойчиви и не се разпадат по този начин. Че то август вместо да ги обединяваме за зимата да почнем да ги разделяме.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    07.02.2011
    Мнения
    11
    Ако е нозематоза какво ще ме посъветвате, как да постъпя с питите, с празните и с пълните с мед.Предполагам трябва да направя това което пише по книгите.Тези с мед да се стопят във вода, да ври 30 мин, да изцедя восъка, а медената вода на пчелите

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Проблема е че при тези случаи няма останала достатъчно пчела за анализ. Аз също имах едно такова семейство но с 10-20 останали пчели няма как да се направи анализ. Това което пише по книгите за нозема церана, много наподобява начина по който чезнат пчелните семейства. Този кошер ще го унищожа. Имам предвид съдържанието му, а корпусите ще дизефецирам. Не мога да си позволя заради 20-тина рамки да предам болест(ако причината е в това)на другите семейства. Освен това смятам на пролет да третирам профилактично за нозематоза. Ще се консултирам със специалист как е най-удачно да го сторя.
    Другия вариант е да е избягало от акара. Това семейство беше едно от малкото, които са на плътно дъно. Там където има мрежа нямам проблеми. И си мисля, че може точно от него да е рояка дето ми излезна през октомври. Варостопа ми беше от пролетта и беше в годност, но знае ли човек?

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от bobmastar
    Колеги имате ли обяснение защо по слабите семейства са по устойчиви и не се разпадат по този начин. Че то август вместо да ги обединяваме за зимата да почнем да ги разделяме.

    Честита нова година.

    Обяснение - не, такова никой не може да ти даде. Просто е факт че слабите на пръв поглед семейства като цяло са по-устойчиви на всякакъв вид болести.
    Моето предположение е че се разболяват предимно семейства с по-плодовити и стари майки (намалена жизненост на пчелите) - което по правило си е така, независимо за коя болест.
    Или може би по-слабите семейства имат по-ниски нива на патогените (събрали са по-малко мед и са посещавали по-малко цветчета, по-малко е участието им в грабежа на други кошери и т.н. - внасянето на пестициди, инсектицити и патогени, в кошера е сведено до минимум)
    Натрупването на огромни количества запаси (мед) винаги е било против законите на Природата.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    07.02.2011
    Мнения
    11
    По принцип няма никакво зацапване на кошера с умрялото семейство както и прелката е чиста.Но ще се взимат явно мерки, за всеки случай.И при мен толкова са останали, 20-30 умрели пчели, като само тези 10-на загинали по питите са с подути коремчета, другите по дъното са с нормална големина

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Цитат Първоначално публикувано от bobmastar
    Колеги имате ли обяснение защо по слабите семейства са по устойчиви и не се разпадат по този начин. Че то август вместо да ги обединяваме за зимата да почнем да ги разделяме.

    Моето предположение е че се разболяват предимно семейства с по-плодовити и стари майки (намалена жизненост на пчелите) - което по правило си е така, независимо за коя болест.
    сведено до минимум)
    Натрупването на огромни количества запаси (мед) винаги е било против законите на Природата.
    Плодовитоста на майката предполага обемна кърмаческа работа,което изтущава пчелите.Можем да добавим и засушаването в края на лятото,което намалява прашеца в природата.Отделянето на инвертаза от пчелите при преработката на нектар или сироп,също затормозява пчелите.Като цяло това води до силна амортизация,която не позволява на пчелите да се подготвят за зимата.
    Може би системата на кошера,пренаселеноста на района и липсата на достатъчно цъфтяща растителност(прашец)са големия проблем.
    За системата на кошера имах в предвид,че в ЛР се развиват по силни семейства,което само по себеси определя по обемна кърмаческа дейност и по голяма нужда от прашец.
    Нека колегите да споделят системата на загиналия кошер и дали района е пренаселен с пч.семейства.

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    07.02.2011
    Мнения
    11
    Аз съм на ДБ-12, в района кошерите са много малко,обща бройка не повече от 20, полупланински район с много диви треви цъфтящи и никакви културни посеви на които може да се разчита

 

 
Страница 2 от 31 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •