Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 27
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол

    Сборни отводки

    Колеги кога е удачно да се направят сборните отводки ? Около 1км от кошерите има рапица,която до една седмица ще цъфне.В близост има друга рапица,която е започнала да цъфти вече.Дали да не изчакам рапицата да отмине силните ми кошери ще имат заложени маточници предполагам и да си направя отводките от тях или по време на рапицата да ги направя виждам,че вече има търтей.И в този ред на мисли мисля да пробвам"оконтузване" на някой майки да изчакам ли май месец или да ги почвам с ножичката?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Колеги кога е удачно да се направят сборните отводки ? Около 1км от кошерите има рапица,която до една седмица ще цъфне.В близост има друга рапица,която е започнала да цъфти вече.Дали да не изчакам рапицата да отмине силните ми кошери ще имат заложени маточници предполагам и да си направя отводките от тях или по време на рапицата да ги направя виждам,че вече има търтей.И в този ред на мисли мисля да пробвам"оконтузване" на някой майки да изчакам ли май месец или да ги почвам с ножичката?
    100 пчелари - 100 мнения. Всичките тези въпроси които задаваш, ако им направиш собствена проба ще разбереш кое е най - удачно, а и през това време ще натрупаш толкова знания за които няма единица, за да ти я напиша.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Колеги кога е удачно да се направят сборните отводки ? Около 1км от кошерите има рапица,която до една седмица ще цъфне.В близост има друга рапица,която е започнала да цъфти вече.Дали да не изчакам рапицата да отмине силните ми кошери ще имат заложени маточници предполагам и да си направя отводките от тях или по време на рапицата да ги направя виждам,че вече има търтей.И в този ред на мисли мисля да пробвам"оконтузване" на някой майки да изчакам ли май месец или да ги почвам с ножичката?
    Твоят въпрос ми прилича на въпроса: Каква кола да си купя - зелена или комби или 4х4 или с лети джанти? И в резултат на това да получиш отговор "не, купи си кола с централно заключване".

    Какъвто въпроса, такъв и отговора.

    Мое лично мение е, че докато не си изясниш всички възможни противороеви методи (а те са стотици), никога няма да си наясно кой от всичките най-добре ще подхожда на твоите лични предпочитания, възможности, свободно време и т.н. Мога да ти разкажа моя метод, някой друг ще ти разкаже неговия метод и така нататък - ако ти отговорят 100 човека, ще получиш 100 различни метода и най-вероятно никой няма да ти пасне на твоите лични изисквания и предпочитания. Всъщност ти задаваш въпрос, на който никой в пчеларството все още не е дал еднозначен, точен и надежден отговор.

    ПС: Гледам че Solaris60 ме е изпреварил в отговора и с по-малко думи ти е казал същото като мене.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    100 пчелари - 100 мнения. Всичките тези въпроси които задаваш, ако им направиш собствена проба ще разбереш кое е най - удачно, а и през това време ще натрупаш толкова знания за които няма единица, за да ти я напиша.
    Абсолютно съгласен , само бих допълнил - записвай какво правиш и си пази записките !

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ПС: Гледам че Solaris60 ме е изпреварил в отговора и с по-малко думи ти е казал същото като мене.
    Аз съм по - умен.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Абсолютно съгласен , само бих допълнил - записвай какво правиш и си пази записките !
    Записките не са знания.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Колеги кога е удачно да се направят сборните отводки ?
    Всеки пчелар още преди да е започнал сезона си планува работата и се съобразява с наличните паши.Ако целта ти е да хванеш рапица или акация и да получиш добив от мед тогава отводките се правят след акацията като семействата решили да рояват директно се правят на отводки за да не се губи пчелата като те ще са готови за слънчогледа.Ако обаче целта ти е да хванеш само късна паша /липа,слънчоглед и мана/ тогава изчакваш първата седмица на масовия цъфтеж на рапицата за да наберат достатъчно сила семействата и ги разделяш ,а по повод осакатяването на майките спестете си труда единственото, което трябва да направите е да оставите семейството на един корпус - останалото ще го свърши рапицата .

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В общия случай има ли рапица - има проблем. Поне за мене това е така. За мое най-голямо щастие тази година рапица имам само на един единствен пчелин. Борбата с роенето е много проста - към края на април всяко едно семейство се дели на две. Майка не се търси - маточници се слагат и на двете нови семейства. Така се губи акацията, но за сметка на това в липата и слънчогледа (това са моите паши) се влиза с почти двойно по-голям брой кошери, всичките със силни семейства.

    За да проработи моя метод, още в края на март трябва да се сложат строителни рамки с цел да получи производство на ранни търтеи. Чак по-късно през юни тези рамки могат да започнат да се изрязват с цел борба с акара. Производството на маточници трябва да е планирано 2 седмици преди операцията - тоест трябва да се заложат днес-утре.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Всеки пчелар още преди да е започнал сезона си планува работата и се съобразява с наличните паши.Ако целта ти е да хванеш рапица или акация и да получиш добив от мед тогава отводките се правят след акацията като семействата решили да рояват директно се правят на отводки за да не се губи пчелата като те ще са готови за слънчогледа.Ако обаче целта ти е да хванеш само късна паша /липа,слънчоглед и мана/ тогава изчакваш първата седмица на масовия цъфтеж на рапицата за да наберат достатъчно сила семействата и ги разделяш ,а по повод осакатяването на майките спестете си труда единственото, което трябва да направите е да оставите семейството на един корпус - останалото ще го свърши рапицата .
    Така е колега имах некви планове,но едни казаха прави сборни към края на месеца,друг пчелар каза след рапицата хем ще имаш маточници и аз малко се разколебах в плановете си и затова питах и тук!

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Така е колега имах некви планове
    Пчелите са твои и плановете също единствено може да питаш за мнения и предложения но окончателното решение за това какво ще правиш е само твое,както и неуспехите и успехите ще бъдат само твои.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •