Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 17 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 164
  1. #71
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    От боеприпасите няма проблем,нека кажат и колегите обгаряш и си готов.

  2. #72
    Наблюдател
    Регистриран
    18.08.2014
    Мнения
    23
    Ох, и при мен много слабо се оплождаха майките по мои изчислкения окло 10% оплодени и приети не знам на какво се дължи, но от обиденения отводките станаха по силни от семействата)

  3. #73
    Наблюдател
    Регистриран
    13.11.2013
    Мнения
    32
    Здравейте колеги.
    В тази тема да ви попитам за моя проблем.
    Да започна с малко предистория. Миналата година направих отводка началото на август и майката пронесе на 2 септември(на 3 септември имаше пило на два дни-леко наклонено). До тук добре. Презимува добре,дойде април пило на 6 рамки, май-кошера пълен и сложих магазин, юни-магазина половината пълен с незапечатан мед, началото на юли пилото започна да намаля при положение,че има място за снасяне. Вчера при прегледа гледам почти няма пило, няма и маточници и реших да сменя майката. Поръчах нова майка, която ще дойде утре по обед. Кога трябва да махна старата и да придам новата? Чета за някакви от 2 до 6 часа семейството да остане без майка,но не знам така ли да го направя или нещо друго ще ми препоръчате. Благодаря предварително.

  4. #74
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Марианчо,ти прочете ли темата преди да попиташ?Майката ще я придадеш от три до пет часа след осиротяването!Колегите многократно са го обяснявали.

  5. #75
    Наблюдател
    Регистриран
    13.11.2013
    Мнения
    32
    Прощавай бат тянко, но аз съм още млад пчелар и затова питам. Днес тукашен пчелар ми каза да махна старата майка и 3 дни да не ги пипам. На 4 ден отварям и премахвам всички маточници,които са заложили и след това придавам новата майка.Тогава те разбират,че нямат младо пило за майка и приемат без проблем новата майка. Мисля,че има логика в това,но ще послушам теб.Благодаря за бързия отговор.

  6. #76
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Не бързай толкова!Прочети всичко което можеш по тази тема и избери метод на придаване,който ти решиш.

  7. #77
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Marian Виж публикацията
    Прощавай бат тянко, но аз съм още млад пчелар и затова питам. Днес тукашен пчелар ми каза да махна старата майка и 3 дни да не ги пипам. На 4 ден отварям и премахвам всички маточници,които са заложили и след това придавам новата майка.Тогава те разбират,че нямат младо пило за майка и приемат без проблем новата майка. Мисля,че има логика в това,но ще послушам теб.Благодаря за бързия отговор.
    За да няма младо пило, трябва да изчакаш 9 дена - 3 за яйцата и още 6 за незапечатаните личинки. Това с 3-те дена на твоя пчелар е пълна некомпетентност - дори и след 3 дена ще има идеални еднодневни личинки, на които пчелите с кеф могат да заложат маточник. Изчакването на 10 дена пък е ПЪЛНА ГЛУПОСТ - силно ще отслабиш семейството, предизвиквайки дефицит на около 18 000 яйца, и след около 40 дена ще наблюдаваш как се е свило почти на половина.

    Начините за придаване на нова майка така, щото да има висока вероятност за приемане, са съвсем други. Просто трябва да си направиш труда да попрочетеш архивите на форума, и ще откриеш стотици полезни съвети как това се прави по поне 10 различни начина, много по-добри от грешния начин на твоя "стар" пчелар. Самият аз преди 2-3 дена някъде из форума писах подробна технология за това как аз придавам майките.

  8. #78
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Една майка на отводка почти спря да работи, на какво се дължи това? След като се оплоди стигна до 5-6 рамки с пило, вчера гледам кошера не работи като останалите, летеж почти няма, отварям и гледам разнородно пило само на 1 рамка а до нея още няколко пити полирани но не осеменени. Майката беше много енергична гоних я 1 мин. по питата да я убия.

  9. #79
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Една майка на отводка почти спря да работи, на какво се дължи това? След като се оплоди стигна до 5-6 рамки с пило, вчера гледам кошера не работи като останалите, летеж почти няма, отварям и гледам разнородно пило само на 1 рамка а до нея още няколко пити полирани но не осеменени. Майката беше много енергична гоних я 1 мин. по питата да я убия.
    Миналат година имах две такива майки, роеви.Кошерите направиха самосмята септември. Щом я гониш няма яйца в нея, лека е. Майката която снася, се движи бавно, преглежда килийките и снася. Обяснявам си го; липса на храна и висока опаразитенос.

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Сега по време на слънчогледа ако няма храна кога ще има а преди 15тина дена проверявах търттеевото пило за акари и има съвсем малко тук там по 1 акар в килийка.
    Ще видя след някой ден новата майка как се представя.

 

 
Страница 8 от 17 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •