Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
Здравейте колеги.Да съживиме малко темата за маточниците.В едно руско клипче за производство на пчелни майки видях много интересен начин за производство на майки.В надупчена пробита с бургия спринцовка от 20 мл./куб. на буталото се залепва восъчна чашка с ларва която се захранва от пчелите като влизат в спринцовката през дупките да обслужват маточника.От долу спринцовката е отрязана ,и затапена с коркова тапа.След излюпване на майката тя остава в спринцовката,там пчелите я хранят и пчеларя на клипчето я извади и я маркира след това я върна в спринцовката запуши двата края с кърмова маса и я остави да я освободят пчелите за да се оплоди и да им остане за майка на семейството.Мисля да си направя експеримент с отводка ,като му отнема всичкото пило/открито и люпещото се/.Но изникна един въпрос с каква бургия да разпробия спринцовката за да влизат в нея само пчелите,а майката да не може да излезе.Премерих 1 клетка за предаване на майки, но тя е с 1 отвор за освобождаване на майката и той е 8мм. Аз само такива съм използвал и с такива работя.Интересува ме ако някой предава майки и използва клетка с 2 отвора,колко мм. е малкия отвор през който влизат само пчелите при майката при първото опознаване за подхранване и освобождаване,за да знам с каква бургия да разпробия спринцовката.Предварителн му благодаря за отговора.Поздрави.
Бих ти предложил вместо да се чудиш с какво да дупчиш спринцовките, да поръчаш на някой дърводелец да ти направи такива клетки. Вместо мрежичка постави предварително изрязани на размер парчета от пвц хр (онея които са прозрачни и тънки като вестник).