Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 23 от 28 ПърваПърва ... 132122232425 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 221 до 230 от общо 277

Тема: Маточници

  1. #221
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Според руската литература,дължината на матоника-2,5 см

  2. #222
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Здравейте колеги.Да съживиме малко темата за маточниците.В едно руско клипче за производство на пчелни майки видях много интересен начин за производство на майки.В надупчена пробита с бургия спринцовка от 20 мл./куб. на буталото се залепва восъчна чашка с ларва която се захранва от пчелите като влизат в спринцовката през дупките да обслужват маточника.От долу спринцовката е отрязана ,и затапена с коркова тапа.След излюпване на майката тя остава в спринцовката,там пчелите я хранят и пчеларя на клипчето я извади и я маркира след това я върна в спринцовката запуши двата края с кърмова маса и я остави да я освободят пчелите за да се оплоди и да им остане за майка на семейството.Мисля да си направя експеримент с отводка ,като му отнема всичкото пило/открито и люпещото се/.Но изникна един въпрос с каква бургия да разпробия спринцовката за да влизат в нея само пчелите,а майката да не може да излезе.Премерих 1 клетка за предаване на майки, но тя е с 1 отвор за освобождаване на майката и той е 8мм. Аз само такива съм използвал и с такива работя.Интересува ме ако някой предава майки и използва клетка с 2 отвора,колко мм. е малкия отвор през който влизат само пчелите при майката при първото опознаване за подхранване и освобождаване,за да знам с каква бургия да разпробия спринцовката.Предварителн му благодаря за отговора.Поздрави.

  3. #223
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Здравейте колеги.Да съживиме малко темата за маточниците.В едно руско клипче за производство на пчелни майки видях много интересен начин за производство на майки.В надупчена пробита с бургия спринцовка от 20 мл./куб. на буталото се залепва восъчна чашка с ларва която се захранва от пчелите като влизат в спринцовката през дупките да обслужват маточника.От долу спринцовката е отрязана ,и затапена с коркова тапа.След излюпване на майката тя остава в спринцовката,там пчелите я хранят и пчеларя на клипчето я извади и я маркира след това я върна в спринцовката запуши двата края с кърмова маса и я остави да я освободят пчелите за да се оплоди и да им остане за майка на семейството.Мисля да си направя експеримент с отводка ,като му отнема всичкото пило/открито и люпещото се/.Но изникна един въпрос с каква бургия да разпробия спринцовката за да влизат в нея само пчелите,а майката да не може да излезе.Премерих 1 клетка за предаване на майки, но тя е с 1 отвор за освобождаване на майката и той е 8мм. Аз само такива съм използвал и с такива работя.Интересува ме ако някой предава майки и използва клетка с 2 отвора,колко мм. е малкия отвор през който влизат само пчелите при майката при първото опознаване за подхранване и освобождаване,за да знам с каква бургия да разпробия спринцовката.Предварителн му благодаря за отговора.Поздрави.
    4.2 - 4.3 мм.

  4. #224
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Здравейте колеги.Да съживиме малко темата за маточниците.В едно руско клипче за производство на пчелни майки видях много интересен начин за производство на майки.В надупчена пробита с бургия спринцовка от 20 мл./куб. на буталото се залепва восъчна чашка с ларва която се захранва от пчелите като влизат в спринцовката през дупките да обслужват маточника.От долу спринцовката е отрязана ,и затапена с коркова тапа.След излюпване на майката тя остава в спринцовката,там пчелите я хранят и пчеларя на клипчето я извади и я маркира след това я върна в спринцовката запуши двата края с кърмова маса и я остави да я освободят пчелите за да се оплоди и да им остане за майка на семейството.Мисля да си направя експеримент с отводка ,като му отнема всичкото пило/открито и люпещото се/.Но изникна един въпрос с каква бургия да разпробия спринцовката за да влизат в нея само пчелите,а майката да не може да излезе.Премерих 1 клетка за предаване на майки, но тя е с 1 отвор за освобождаване на майката и той е 8мм. Аз само такива съм използвал и с такива работя.Интересува ме ако някой предава майки и използва клетка с 2 отвора,колко мм. е малкия отвор през който влизат само пчелите при майката при първото опознаване за подхранване и освобождаване,за да знам с каква бургия да разпробия спринцовката.Предварителн му благодаря за отговора.Поздрави.
    Мисля че размера на дупките на ХР ще свършат работа,ако се мисли логично.Но експеримента е от теб.Успех!

  5. #225
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2010
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    общ. Свищов
    Размера да е като на ханеманова решетка, но майката не е оплодена и е по-дребна така ,че трябва още да се намали.Защо изобщо се занимавате с такива работи?

  6. #226
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Благодаря на всички за отзивите.Проба/Грешка.Пашата обича смелите.

  7. #227
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Благодаря на всички за отзивите.Проба/Грешка.Пашата обича смелите.
    Това ли си гледал? https://www.youtube.com/watch?v=779AOmR-wsI

  8. #228
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Не колега,друго беше.Но това също нагледно показва излюпването в изолатор.Запечатването става свободно,и тогава слагат изолатора за да не се срещат с другите майки.

  9. #229
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Не колега,друго беше.Но това също нагледно показва излюпването в изолатор.Запечатването става свободно,и тогава слагат изолатора за да не се срещат с другите майки.
    Затова попитах, мисля че е по-добро. Спринцовките се слагат чак преди излюпването, така маточниците са в контакт с пчелите. Отворите са колкото за въздух.

  10. #230
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от plamen2009 Виж публикацията
    Размера да е като на ханеманова решетка, но майката не е оплодена и е по-дребна така ,че трябва още да се намали.Защо изобщо се занимавате с такива работи?
    Няма общо дали е оплодена или не, не е нормално майката да може да минава през хр. В интерес на истината след излюпването си от маточника, със всеки изминал ден майката отслабва с около 7мг дневно до деня в който излезе за оплождане. Това е за да може да лети уверено и сигурно по време на брачния полет. Ханемановата решетка не спира майката да минава през нея заради размера на коремчето й (той е променлив), а заради размера на гръдната и част. При пчелите ширината на гърдите варира 4-4.2мм, а при майката тези размери са 4.7-5мм. Ако някоя майка може безпроблемно да минава през хр, то такава майка няма място на пчелина!

 

 
Страница 23 от 28 ПърваПърва ... 132122232425 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •