Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 24 от 28 ПърваПърва ... 142223242526 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 231 до 240 от общо 277

Тема: Маточници

  1. #231
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Здравейте колеги.Да съживиме малко темата за маточниците.В едно руско клипче за производство на пчелни майки видях много интересен начин за производство на майки.В надупчена пробита с бургия спринцовка от 20 мл./куб. на буталото се залепва восъчна чашка с ларва която се захранва от пчелите като влизат в спринцовката през дупките да обслужват маточника.От долу спринцовката е отрязана ,и затапена с коркова тапа.След излюпване на майката тя остава в спринцовката,там пчелите я хранят и пчеларя на клипчето я извади и я маркира след това я върна в спринцовката запуши двата края с кърмова маса и я остави да я освободят пчелите за да се оплоди и да им остане за майка на семейството.Мисля да си направя експеримент с отводка ,като му отнема всичкото пило/открито и люпещото се/.Но изникна един въпрос с каква бургия да разпробия спринцовката за да влизат в нея само пчелите,а майката да не може да излезе.Премерих 1 клетка за предаване на майки, но тя е с 1 отвор за освобождаване на майката и той е 8мм. Аз само такива съм използвал и с такива работя.Интересува ме ако някой предава майки и използва клетка с 2 отвора,колко мм. е малкия отвор през който влизат само пчелите при майката при първото опознаване за подхранване и освобождаване,за да знам с каква бургия да разпробия спринцовката.Предварителн му благодаря за отговора.Поздрави.
    Бих ти предложил вместо да се чудиш с какво да дупчиш спринцовките, да поръчаш на някой дърводелец да ти направи такива клетки. Вместо мрежичка постави предварително изрязани на размер парчета от пвц хр (онея които са прозрачни и тънки като вестник).

  2. #232
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Я гледайте па “ромънящето“ кво ги прави
    http://https://youtu.be/I9DSOH2yKeE

  3. #233
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Здравейте колеги.Да съживиме малко темата за маточниците.В едно руско клипче за производство на пчелни майки видях много интересен начин за производство на майки.В надупчена пробита с бургия спринцовка от 20 мл./куб. на буталото се залепва восъчна чашка с ларва която се захранва от пчелите като влизат в спринцовката през дупките да обслужват маточника.От долу спринцовката е отрязана ,и затапена с коркова тапа.След излюпване на майката тя остава в спринцовката,там пчелите я хранят и пчеларя на клипчето я извади и я маркира след това я върна в спринцовката запуши двата края с кърмова маса и я остави да я освободят пчелите за да се оплоди и да им остане за майка на семейството.Мисля да си направя експеримент с отводка ,като му отнема всичкото пило/открито и люпещото се/.Но изникна един въпрос с каква бургия да разпробия спринцовката за да влизат в нея само пчелите,а майката да не може да излезе.Премерих 1 клетка за предаване на майки, но тя е с 1 отвор за освобождаване на майката и той е 8мм. Аз само такива съм използвал и с такива работя.Интересува ме ако някой предава майки и използва клетка с 2 отвора,колко мм. е малкия отвор през който влизат само пчелите при майката при първото опознаване за подхранване и освобождаване,за да знам с каква бургия да разпробия спринцовката.Предварителн му благодаря за отговора.Поздрави.

    Честно казано, не знам какъв “трябва” да бъде на теория размера на отвора, за да се получи възможно най-добрият резултат. Но мога да ви кажа какъв хоби-вариант използвам на практика, за собствени нужди.
    Възможността за работа с пчелите основно в събота и неделя неизбежно води до някои ограничения и корекции при избора на прилаганите технологии и подходи,
    Иначе казано, налага ми се да осигуря излюпването на майките в предпазни клетки, като в същото време искам пчелите да имат свободен достъп за да могат да обгрижват маточниците, а по-късно съответно и майките. За постигане на целта си използвам комплектите на “Ролта” тип “Никот”(горещо ги препоръчвам), като в предпазните клетки съм пробил кръгли отвори с диаметър 5милиметра. Моят опит твърдо сочи, че качествените майки не преминават през такъв отвор.
    Имах един единствен случай, при който в клетката бях поставил за излюпване свещеви маточник от майка, която беше загинала неочаквано, а държах да продължа линията и. Когато дойде време за инструменталното осеменяване се оказа, че младата майка вече е успяла да се измъкне, оплодила се е и даже беше снесла първите си яйца. В същото време в нуклеуса имаше още две майки в клетки, при които всичко си беше нормално.
    Всъщност не можех да съм сигурен дали причината е в размера на майката или в размера на отвора(беше придобил малко елипсовидна форма при направата), така че просто изхвърлих въпросната предпазна клетка.

  4. #234
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Колега,благодаря ти за отговора.Поздрави.

  5. #235
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Кога майката снася в маточните килийки и как става това? Какво я кара да снесе в тях?

  6. #236
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Чета че,след като семейството е осиротяло и има прясно пило,няколко часа след това,пчелите залагат маточници,които след 3дни се унищожават.Винаги ли се смята,че пчелите не са заложили на еднодневна личинка?Ако откриете въпроса,благодаря за отговора!

  7. #237
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Колега , нека да изчакаме , и когато наближи момента да говорим по въпроса .

  8. #238
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Колега mici-92, прочети цялата тема от самото и начало, и ще си отговориш на всички въпроси. А и като гледам с какво усърдие навлизаш в материята, до май месец може вече и да пренасяш личинки на възраст до 12 часа със затворени очи. Важното е да пробваш първия път, и макар да нямаш успех отначало - втория и третия път ще бъдат по-успешни със сигурност!

  9. #239
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Колега mici-92, прочети цялата тема от самото и начало, и ще си отговориш на всички въпроси. А и като гледам с какво усърдие навлизаш в материята, до май месец може вече и да пренасяш личинки на възраст до 12 часа със затворени очи. Важното е да пробваш първия път, и макар да нямаш успех отначало - втория и третия път ще бъдат по-успешни със сигурност!
    Явно,с мен нещо не е наред,след като прочетох темата,а не видях отговора.Мерсиии,за медала!

  10. #240
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Чета че,след като семейството е осиротяло и има прясно пило,няколко часа след това,пчелите залагат маточници,които след 3дни се унищожават.Винаги ли се смята,че пчелите не са заложили на еднодневна личинка?Ако откриете въпроса,благодаря за отговора!
    Колега не си чел добре.При осиротяване на семейството,пчелите в стремежа си да си произведат по скоро майка залагат маточници върху личинки на различна възраст.След 4 пълни денонощия се унищожават само запечатаните маточници,те са заложени върху по стари личинки.Отворените маточници не се пипат.Прочети внимателно справочника на Любен Радоев.Струва ми се,че търсиш само готова,практически насочена информация без сам да си напрегнеш малко мозъка.Пчелар се става не за година или две,а целенасочено се добавят знания и умения.От мене ти пожелавам успех и да влагаш повече мисъл,преди да зададеш въпросите си.

 

 
Страница 24 от 28 ПърваПърва ... 142223242526 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •