Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 28 ПърваПърва ... 81617181920 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 277

Тема: Маточници

  1. #171
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Най- ми хареса това, което рече за природата. Тя ни дава рояци, а ние мед та мед! А маточници не знаех, че ти трябват.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  2. #172
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Дамяне, тук изкара голямото срекме. 9 000 яйца на ден ако снася трябва паметник да и направиш и всичките майкопройзводители от теб майки да закупуват, да си подобрят гена на технните, какви са тия майки с по 1 500 яйца на ден дето продават.

  3. #173
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Имам една загадка
    Преди 2 дни сложих една ДБ рамка с основа.
    Вчера сложих 2 рамки с основи.

    Днес намирам 3 изградени рамки ПЪЛНИ от-до с яйца и личинки, а на всяка рамка в центъра захранен маточник.
    Почесвам се зад врата и тръгвам да търся майката. Намирам я на една от рамките, а пчелите я гонят и дърпат. Почесвам се отново и тръгвам да търся втора майка, но такава няма.
    В загадката се търси:
    Самосмяна ли ще правим?
    Тази майка по колко яйца снася на ден?
    Защо се държат агресивно към майката?
    Тази задача тест за интелигентност на пчелари ли е? Отговорът на задачата е един от следните три:
    1. Сбъркал си кошера
    2. Сбъркал си рамките
    3. Сбъркал си в броенето на дните

    Какво не е наред в условието на задачата?

    Намираш рамки с яйца и ЛИЧИНКИ. Това автоматично означава, че тези рамки са минимум на 5 дена - 1 ден градеж, 3.5 дена яйце, и 12-24 часа докато личинката порастне до толкова, че да можеш да я виждаш. Ако говорим и за захранен маточник - добави още 1 ден (личинката да порастне малко и маточника да се запълни до средата с пчелно млечице).

    Та според мене отговора на задачата е, че не можеш да броиш до 5 (става въпрос за дните). Иначе бърз градеж и аз съм наблюдавал, но в отглеждачите - за 1 денонощие изграждат 2 пити на 100% пити.

    Та ако имаш много добра майка, която снася по около 3000 яйца на ден, и много силен кошер с много пчели, които градят светкавично, това което си го наблюдавал е възможно да се случи за 6 дена. И ако се послъже малко за дните (намалят се на 5) и за питите (не са на 100% с пило, а на 60-70%) и ето че задачата придобива реалистичен вид.

    Намалянето на дните от 6 на 3 обаче вече не е пчеларска, а рибарска задача.

  4. #174
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    От 2 дни "обтелвам" с влакно, няма как да съм сбъркал рамките и дните. http://i.imgur.com/SDVYHpC.jpg
    Освен ако не съм изобретил машина на времето и съм нарушил пространствено-времевия континуум.
    Както казах: "СЕДЯ И СЕ ЧЕША ЗАД ВРАТА" Вярно, че ме беше напекло слънцето, ама не чак толкова .


    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Дамяне, тук изкара голямото срекме. 9 000 яйца на ден ако снася трябва паметник да и направиш и всичките майкопройзводители от теб майки да закупуват, да си подобрят гена на технните, какви са тия майки с по 1 500 яйца на ден дето продават.
    Ако днес е същата работа, може да им продам малко материал Рових за втора майка, но не намерих.

    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Най- ми хареса това, което рече за природата. Тя ни дава рояци, а ние мед та мед! А маточници не знаех, че ти трябват.
    Трябват ми и то много
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #175
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    От 2 дни "обтелвам" с влакно, няма как да съм сбъркал рамките и дните.
    Дамяне, дай отзиви след някой ден как е това обтелване. Мене не ми е толкова интерсно какво става в центрофугата, а как ги градят? Аз съм забелязал, че където телта не е влязла в основата по не я градят. Даже там остава понякога неизградено. Така както е дали няма да се прояви този ефект? Без проверка е трудно да се каже отнапред. Ти лепиш ли ги ги с трансформатор както са така?

  6. #176
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Дамяне, дай отзиви след някой ден как е това обтелване. Мене не ми е толкова интерсно какво става в центрофугата, а как ги градят? Аз съм забелязал, че където телта не е влязла в основата по не я градят. Даже там остава понякога неизградено. Така както е дали няма да се прояви този ефект? Без проверка е трудно да се каже отнапред.
    Мога да ти кажа веднага. Идеално ги изграждат, но за центрофугата имам съмнения. Килийките по влакното са равни с останалите.
    Предполагам, че влакното ще се разпъне с времето, но дотам още не съм стигнал. Не знам дали телта държи по-добре, защото разликата в разширяването и свиването е по-голяма. Ще видим...
    Виждал съм напълно изградени стари рамки, които са изгризани по телта. Други ги изтъняват до основата и се получава една черта по телта с ширина около 2см. Ако са хоризонтално обтелени, тези пити се късат и падат върху съседните. Имам и случай с домино, една се къса и повлича още 4.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #177
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Мога да ти кажа веднага. Идеално ги изграждат, но за центрофугата имам съмнения. Килийките по влакното са равни с останалите.
    Предполагам, че влакното ще се разпъне с времето, но дотам още не съм стигнал. Не знам дали телта държи по-добре, защото разликата в разширяването и свиването е по-голяма. Ще видим...
    И аз преди много време (първата година) направих глупоста да пробвам необтелени рамки или рамки с опростено обтелване. Резултата беше плачевен, но го рабрах с голямо закъснение. Като цяло изхвърлих повече от 2000 изградени и свлечени пити. Колкото до центрофугата - вътре те се късат на големи парчета, които летят и късат съседните, добре обтелени рамки.

    Гледайки на клипа твоето смешно Х-образно обтелване мога със 100%-ова сигурност да прогнозирам какво ще се случи:
    1. Горния край на питата ще се свлече още в кошера
    2. Питата ще се разкъса в центрофугата
    3. Поне 3 години след това ще се чистиш от такива пити и ще псуваш мига, в който ти е хрумнала тази "гениална" идея

  8. #178
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Килийките по влакното са равни с останалите.
    Предполагам, че влакното ще се разпъне с времето, но дотам още не съм стигнал.
    Аз сега забелязах, че ползваш влакно. Каква дебелина? А защо реши с влакно? Заради цената ли? Телта не се ли нанизва по лесно? Не се заяждам. Преди да ти "открадна" патента гледам да те "изсмуча" докрай Аз ако го направя ще е с тел и от едната страна 2 хоризонтални, от другата по диагоналите. Голяма идея ми даде. Аз слагам една хоризонтална тел на армираните основи (ЛР) (за да стоят прави и да не се гънат докато ги изградят). После тя не играе почти. Освен да пробвам с влакно и без ток. Така няма да се нарушава целоста на основата. Отивам да направя една веднага!

  9. #179
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Най-важна е горната хоризонтална тел, която трябва да е на 2 сантиметра под летвата. Тази тел предпазва от естествено свличане вътре в кошера. Ако я няма, често се получава такова свличане, в резултат на което пчелите правят венец от търтееви килийки.

  10. #180
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Аз сега забелязах, че ползваш влакно. Каква дебелина? А защо реши с влакно? Заради цената ли? Телта не се ли нанизва по лесно? Не се заяждам. Преди да ти "открадна" патента гледам да те "изсмуча" докрай Аз ако го направя ще е с тел и от едната страна 2 хоризонтални, от другата по диагоналите.
    Дебелината е 0.35мм. Влакното можеш да го срежеш лесно с макетен нож, а с телта е зор. Не съм смятал каква е разликата в цената.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 18 от 28 ПърваПърва ... 81617181920 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •