Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 28 ПърваПърва ... 4121314151624 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 277

Тема: Маточници

  1. #131
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Използването на пластмасови клетки или решетки не е за препоръчване. Проблемът при тях е, че пчелите не успяват добре да затоплят маточника, защото са отдалечени от него на няколко милиметра

    Не и ако клетката е отворена отдолу.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #132
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Чудя се дали майките действително умират при изграждане на далаци върху маточниците.Веднъж колега ми каза,че когато изградят далак върху маточниците просто ги почиства с макетно ножче от далака преди предаване, и майките пак си се излюпват нормално.Аз самият имах такъв случай на градеж върху маточниците,но така и не се реших да пробвам съвета на колегата.

  3. #133
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00 Виж публикацията
    Чудя се дали майките действително умират при изграждане на далаци върху маточниците.Веднъж колега ми каза,че когато изградят далак върху маточниците просто ги почиства с макетно ножче от далака преди предаване, и майките пак си се излюпват нормално.Аз самият имах такъв случай на градеж върху маточниците,но така и не се реших да пробвам съвета на колегата.
    Ако са здрави майките и не са заразени, няма да умрат.

  4. #134
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Да умират ,даже и за броени часове ги прегризват и изчистват,и това е на 11 ден след пренасянето на 5-7 часови ларви.Или казано ден преди излюпването.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  5. #135
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Да умират ,даже и за броени часове ги прегризват и изчистват,и това е на 11 ден след пренасянето на 5-7 часови ларви.Или казано ден преди излюпването.
    Да добавя,че 36 часа преди това няма и помен от надграждане.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  6. #136
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Не и ако клетката е отворена отдолу.
    Тези клетки са създадени не за да защитават маточника от прогризване, а за да може майката да се роди в тях и да и се попречи да отиде и да разруши другите маточници. Именно поради тази причина клетките винаги се продават с капачета отдолу.

    Ползата от тези клетки е в последните 1-2 дена преди излюпването. Тогава много майкопроизводители ги прехвърлят в инкубатор, в който поддържат постоянна температура и влажност. Майките се излюпват в този инкубатор, след което се маркират и чак тогава се придават на нуклеуси или оплодни сандъчета. Знам че ще кажете, че тази технология не е най-правилната поради редица всеизвестни причини, но това всъщност е единствената технология, КОЯТО ГАРАНТИРА РАСОВАТА ПРИНАДЛЕЖНОСТ.

    Иначе ако маточника или новооплодената майка се придаде в нуклеуса, каква ще е гаранцията, че в този нуклеус не е попаднала чужда майка или че не е имало свищева майка или че случайно при направата на отводката не е прехвърлена миналогодишната майка от основното семейство. Всички тези ситуации се случват в някакъв процент от случаите, и единствения начин след 10 дена да се разбере дали в нуклеуса все още се намира точно нашата майка (или друга такава, но от тазгодишната партида), е майката да се роди в контролирани условия (инкубатор) и веднага след това да се маркира.

  7. #137
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Тези клетки са създадени не за да защитават маточника от прогризване, а за да може майката да се роди в тях и да и се попречи да отиде и да разруши другите маточници. Именно поради тази причина клетките винаги се продават с капачета отдолу.
    В първото изречение има противоречие ,но както и да е лично мен ме интересува как ще се реши проблема с надграждането на маточниците по време на силна паша ,като едно от решенията е майкопроизводния пчелин да бъде в местност с бедна паша или без главна паша.

  8. #138
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    В първото изречение има противоречие ,но както и да е лично мен ме интересува как ще се реши проблема с надграждането на маточниците по време на силна паша ,като едно от решенията е майкопроизводния пчелин да бъде в местност с бедна паша или без главна паша.
    Разместване на отглеждача- настрани в пчелина дава резултат.Или като един вид застраховка може ,да се сложи основа на 1/3 между летвите с маточниците и горната летва на рамката.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  9. #139
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    В първото изречение има противоречие ,но както и да е лично мен ме интересува как ще се реши проблема с надграждането на маточниците по време на силна паша ,като едно от решенията е майкопроизводния пчелин да бъде в местност с бедна паша или без главна паша.
    Местност без главна паша е невъзможно да се намери! Дори и пчелите да се отглеждат в беден на вегетация район, то селекцията (т.е. адаптацията на пчелите към този район) която ще последва ще върне ситуацията с надграждането в първоначалното им положение ( тъй като при беден район има два варианта - или ще успяват да се развиват нормално само тези семейства, които могат да компенсират недостатъка на района, или ще са нужни огромни количества сироп за да могат семействата да се поддържат във функционално състояние. Второто, обаче е икономически неизгодно, тъй като себестойността на произвежданите маточници скача до небесата)

    Противоположният на този вариант е да се използват пчели, които имат слабо восъкоотделяне и градеж на пити. Или пък алтернативно, пчели които не се справят така добре със събирането на нектар (примерно някои линии италианки създадени специално за производство на пило и пчелно млечице) и са прекалено пристрастени към кофите със сироп.

    Естествено, има и други варианти - предоставяне на достатъчно количество основи и голи рамки за градеж, използване на безмайчини семейства за инкубатори/отглеждачи, "клетки за коса" със оставени отвори отдолу, маточна рамка със ХР от драта края.......
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #140
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2015
    Мнения
    30
    Бихте ли ми отговорили как да се ориентирам, маточниците от роево състояние или от самосмяна на колко дни са и кога ще е най-добре да ги придам/възможно най-рано/ без опасност да ги повредя. Тъй като имам малко семейства, а искам да ги увелича "ударно", смятам да докарам до роево състояние единият от кошерите след акацията и като видя, че са заложили маточници да ги разделя в сандъчета на по една пита за оплождане на майките, но при положение че има да речем 20 добри маточника, като оставя майката със старите пчели на една пита, мога да отделя не повече от девет пити/при десетак ДБ/, а искам да използвам и другите маточници и съм готов да разделя на пити и втори кошер. Питам защото ще мога да наблюдавам кошера през 5-7 дни най-малко и незнам кога да отделя тези маточници, които ще придавам на втория кошер!

 

 
Страница 14 от 28 ПърваПърва ... 4121314151624 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •