Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 31
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    01.04.2015
    Мнения
    2

    Абсолютно начинаещ

    Здравейте "колеги",

    За да придобиете представа какво правя тук, ще го кажа кратко...само мераклийте са повече от китайците....та и аз един от тях - мераклиите.

    И сега по същетво....след като 28 години не бях вкусвал мед, реших да пробвам за няколко дни как е и ми хареса та за два месеца отидоха няколко буркана. След това в тьрсене на истински мед установих, че не е толко лесно да намериш такав дето не го е гряло сльнце, не е "крьщаван" и т.н. и понеже вече казах, че съм мераклия и капризен да е истински био и т.н си викам колко му е да взема 2-3 кошера. Знам че е по-скапо от да си купиш просто мед но имам малко ресурс и голямо дворно място което често посещавам (аз, баща ми). Е да ама се оказа "малко" по-сложничко

    Кошер съм виждал само на снимка досега. Поразпитах как стоят нещата и се обърках още повече.

    Няколко основни неща, които искам да си изясна:

    - Опасно ли е кошерите да са в двора където има дръвчета, грозде..смисъл ако се навъртат там пчелите лошо
    - Кога трябва да сложа кошерите ако искам да извадя мед тази година
    - от къде мога да купя кошери и ччелно семейство. Аз съм от перник, но често пътувам из страната и мога от друг град ако препоръчате
    - има ли хора които правят въвеждащо обучение (практическо)
    - да знаете някой опитен пчелар около Радомир, тьй като мястото ми е близо и ще мога да се консултирам.

    Като за начало изписах доста. Дано не ви е писнало от такива като мен.

    Предварително благодаря на всички за отделеното време.

    Поздрави,

    Мишо

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Добре дошъл .Ама точно на 01,04 ли трябваше да се регистрираш.Звучиш майтапчийски.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от misho09 Виж публикацията
    Здравейте "колеги",

    За да придобиете представа какво правя тук, ще го кажа кратко...само мераклийте са повече от китайците....та и аз един от тях - мераклиите.

    И сега по същетво....след като 28 години не бях вкусвал мед, реших да пробвам за няколко дни как е и ми хареса та за два месеца отидоха няколко буркана. След това в тьрсене на истински мед установих, че не е толко лесно да намериш такав дето не го е гряло сльнце, не е "крьщаван" и т.н. и понеже вече казах, че съм мераклия и капризен да е истински био и т.н си викам колко му е да взема 2-3 кошера. Знам че е по-скапо от да си купиш просто мед но имам малко ресурс и голямо дворно място което често посещавам (аз, баща ми). Е да ама се оказа "малко" по-сложничко

    Кошер съм виждал само на снимка досега. Поразпитах как стоят нещата и се обърках още повече.

    Няколко основни неща, които искам да си изясна:

    - Опасно ли е кошерите да са в двора където има дръвчета, грозде..смисъл ако се навъртат там пчелите лошо
    - Кога трябва да сложа кошерите ако искам да извадя мед тази година
    - от къде мога да купя кошери и ччелно семейство. Аз съм от перник, но често пътувам из страната и мога от друг град ако препоръчате
    - има ли хора които правят въвеждащо обучение (практическо)
    - да знаете някой опитен пчелар около Радомир, тьй като мястото ми е близо и ще мога да се консултирам.

    Като за начало изписах доста. Дано не ви е писнало от такива като мен.

    Предварително благодаря на всички за отделеното време.

    Поздрави,

    Мишо
    Започни с прочитането на някоя пчеларска книжка. След това изчети архивите на форума - на всеки един твой въпрос сигурно е отговаряно поне по 100 пъти. И най-накрая когато в главата ти настане пълна каша, тогава вече можеш да започнеш да задаваш разумни въпроси и да получаваш разумни отговори. Просто това е пътя - друг път няма. Задаването на въпроси на такъв ранен етап е безсмислено, защото отговора на всеки един от тях означава някой от форума да седне и да ти напише цяла една книга в 5 тома от по 500 страници.

    Единственият ти сериозен въпрос е дали някой познава пчелар около Радомир - да такъв един пчелар наистина може много да ти помогне. Всичко останало са наивни въпроси, на които никой не иска да отговаря, след като вече го е правил поне 100 пъти.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Семейството на което баба ми и дядо ми са кумували, като се пенсионираха се преместиха в Радомир, децата им "станаха шопи", и те да са по-близо до тях. Потомственни пчелари са, преместиха си и кошерите с тях си(трийсеттина на брой). Ще питам нашите за контактите им, точни хора са - ако не друго, то поне мед на 11-12лв/кг от производител на място би могъл да си купиш от тях, пък и след вторият буркан смятам, че спокойно ще може да обменяте опит, а такъв най-добре се придобива и трупа при практически занятия, тъй че дори и да си купиш пчелни семейства, би било много добре да се "закачиш" за някой опитен пчелра от когото да се учиш, но и не спирай да четеш. Едно от най-подходящите четива за теб в момента е Календарният справочник по пчеларство на Любен Радоев:

    http://www.bookpoint.bg/книги/Календ...во-5589.htm

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    03.07.2013
    Мнения
    9
    Аз също започнах почти като теб.Първата година си купих 5 броя нови празни кошера и годината свърши за мен.През зимата прочетох една книжка, регистрирах се в pchelari.com. Тук също може да се научи много. Понякога има и филми как се прави абсолютно всичко.На пролетта когато се роят пчелите сам си хванах 1 рой и се започна с практиката редом с това четенето продължи.Чичко Google знае всичко.На следващата година роих моя първи кошер и купих още 5 одвотки и хванах още два ройя. Така завърших годината с 9 пълни кошера и 60 кг. мед.Тази година съм купил още 7 нови кошера и ще ги правя 20. В You Tube има много клипове за пчеларството.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от dokod1962 Виж публикацията
    Аз също започнах почти като теб.Първата година си купих 5 броя нови празни кошера и годината свърши за мен.През зимата прочетох една книжка,регистрирах се в пчелари.ком. Тук също може да се научи много. Понякога има и филми как се прави абсолютно всичко.На пролетта когато се роят пчелите сам си хванах 1 ройяк и се започна с практиката редом с това четенето продължи.Чичко гугъл знае всичко.На следващата година ройх моя първия кошер и купих още 5 отводки и хванах още два ройяка.Така завърших годината с 9 пълни кошера и 60 кг. мед.Шази година съм купил още 7 нови кошера и ще ги правя 20. В ю туб има много клипове.
    Уууу, най - после един трудолюбив и търсещ човек. А и резултатите добри. От мен едно голямо БРАВО и успех по - нататък.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    17.02.2015
    Мнения
    275
    Пчеларски район
    София, Симеоново
    Здравейте! Горе-долу и аз съм на нивото на misho09 с разликата, че съм прочел Календарния справочник на 70% и още хиляда страници, 50 клипа и лекции и според мен Календарният справочник не е най-подходящата първа книга за новобранеца.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз преди да започна бях изчел няколко книги и изгледал доста клипове и по едно време започнах да се обърквам и спрях. В последствие като взех кошерите първите дни ги гледах като извънземни все едно нищо не съм прочел. Според мен най добре е да се започне за начало с някоя книга като Календарния справочник да изгледаш някой клип и филм на пчеларска тематика и в последствие, практиката и теорията да вървят ръка за ръка.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от judas Виж публикацията
    Здравейте! Горе-долу и аз съм на нивото на misho09 с разликата, че съм прочел Календарния справочник на 70% и още хиляда страници, 50 клипа и лекции и според мен Календарният справочник не е най-подходящата първа книга за новобранеца.
    Колега ,не е необходимо да натрупаш десет години стаж и тогава да споделяш. Щом след прочетеното виждаш някаква грешка ,сподели я за да не се повтаря от други.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от judas Виж публикацията
    Здравейте! Горе-долу и аз съм на нивото на misho09 с разликата, че съм прочел Календарния справочник на 70% и още хиляда страници, 50 клипа и лекции и според мен Календарният справочник не е най-подходящата първа книга за новобранеца.
    Всяка книга е подходяща, но е по - важно четящия колко е подготвен за нея.
    Други подходящи книги за начинаещи които бих препоръчал са: Календар на пчеларя от Величков и 1001 въпроса и отговора по пчеларство. (да не се бърка с Приказки от 1001 нощ)
    Наръчник по пчеларство. Тази е малко старичка и не знам дали ще можете да си я намерите, но за мен е много добра, като за начало. А и всъщност тя е основата на всички останали. (от нея са преписвали)

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •