Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 18 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 175
  1. #121
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Това не е голям проблем, кошерите ще умрат , програмистите ще закъсат на тези на които пчеларството е призвание ще останат. Това , което е написал Дони е вярно. Явно много е прочел. Това са тезите на учените на последната Апимондия. Но има и още една подробност - чуждите учени не знаят за България , че сме разграден двор за внос на забранени торове и препарати. И ръсене в промишлени количества.Ако някой не вярва нека да погледне нивите с жито и ечемик, нивите с царевица и слънчоглед, БАЛУРЪТ ще го запишат в Червената книга , като изчезващ вид.

  2. #122
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Ето нещо интересно
    http://nauka.offnews.bg/news/%D0%9D%...%B8_16618.html

  3. #123
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Извинявайте забравех да спомена че това пчелите да са толкова зле сме виновни самите ние защо ли ?Някаде около 1900 година великият човек му хрумнало да увеличи пчелната килика от 4,75 на 5 до 5,5 за да ги ползва като дойни крави.

  4. #124
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от bat_minka Виж публикацията
    .....Скоро в разговор между колеги от които единият продава явно лицензирани отводки и беше много посърнал разбрах,че купува майки от Кисов и е закупил около 300 бр.Та думите му бяха Няма ги,Губят се, умират в клетките ,не снасят около 50 %.
    Въпросът къде е причината за това обаче остава:
    - Дали проблемът е в неговите кошери - прекалено много натрупани патогени вследствие на неспазване на адекватен ветеринарен протокол (пчеларстване по "дедовата му система") и/или се дължи на внесени нови (и съответно по-вирулентни) патогени, останали от закупуването на майки/отводки/семейства през предходните години. Дали се дължи на високи остатъчни нива акарициди в кошерите (най-вече Кумафос), къс интервал между третирането и продаването на майките ( може да е решил да се прави на хитър и да постави лентички заедно с поставянето на клетките или пък да ги е извадил малко преди това, знам ли)...
    - Дали проблемът е в самия майкопроизводител - некачествени/междинни форми на майки? (НИКОЙ не е толкова некадърен! за да постигне такъв успех, дори и да продава единствено свищеви майки), заразени и (съответно голяма част от тях) болни майки и/или майки страдащи от страничните ефекти от употребата на Кумафос в майкопроизводствените единици ( отглеждачи, нуклеуси, бащини семейства).

    - Или пък проблемът е в това, че майките не издържат на съответните нива патогени и/или пестициди.

    Където и да е проблема, точно тук БИ ТРЯБВАЛО да се намесят съответните ВЕТЕРИНАРНИ КОНТРОЛНИ ОРГАНИ и да прекратят правото на продажба на съответното стопанство/а. Очевидно щом има на лице епизоотично заболяване ( дали произхождащо от семействата, от които се правят отводките или от закупените за тях майки), неговото разспространение трябва да бъде пресечено! Това обаче не се случва и (като изключим няколко "набедени" "изкупителни" жертви) аз не съм чувал за такъв случай през последните повече от 10 години!

    И всичко, което продължава да се случва с пчелите в България е последица от ето този хаос от всякави болести предлагани масово на пазара цяло десетилетие. АКО по някакъв начин бъде спряна търговията и движението на семейства, рояци и майки, и по някакъв начин бъде замразено всякакво движение на пчелни патогени от един пчелин на друг (което е дори теоретично невъзможно), то ще отнеме сигурно поне още 10 години на проблема да се разреши "от само себе си" и нещата да бъдат отново както в "доброто старо време".

    Ветеринарният контрол в България, така както досега се извършва само на книга, ме засяга и мен, макар и косвено.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #125
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    5-ти колега ми казва за необичайна смъртност при това хубаво време. "Пълно с мед, а пчелата умряла или я няма"
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #126
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    5-ти колега ми казва за необичайна смъртност при това хубаво време. "Пълно с мед, а пчелата умряла или я няма"
    Дамянов, би ли споделил подробности.При мен миналата зима имах два такива случая /пълно с мед -няма пчели/ но беше февруари.

  7. #127
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    5-ти колега ми казва за необичайна смъртност при това хубаво време. "Пълно с мед, а пчелата умряла или я няма"
    И каква е интерпретацията на този "феномен"?
    Working....

  8. #128
    Автор
    Регистриран
    12.06.2012
    Мнения
    112
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Дамянов, би ли споделил подробности.При мен миналата зима имах два такива случая /пълно с мед -няма пчели/ но беше февруари.
    И при мене се случи същото!

  9. #129
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem Виж публикацията
    И каква е интерпретацията на този "феномен"?
    Според мене основната причина е НАЛИЧИЕТО НА АКАР В ИЗОБИЛИЕ. Вече го обсъждахме във форума - много пчелари третират, гледат падналите на контролната дъска акари, и си мислят, че са си разрешили проблема. В същото време те НЕ ЗНАЯТ колко акари са останали неубити. Не си правят контролни проби и после се правят на ИЗНЕНАДАНИ, когато им измрат семействата.

    Така че според мене няма "феномен" на необичайната зимна смъртност. Има само феномен на НЕРАЗБИРАЩИЯ ПЧЕЛАР, на който дори и 100 пъти да му обясниш елементарни истини, пак те не могат да достигнат до съзнанието му. Така че не ме карайте да обяснявам отново за 101-ви път - няма да го направя.

  10. #130
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem Виж публикацията
    И каква е интерпретацията на този "феномен"?
    Феноменът"Странджа"ще превзема всяка година отделни райони, но няма кой да реве.VanHanegem защо не направиш още някой "цар",тава ти се отдава поне.Преди месец бъдещ пчелар от Кнежа/по памет/ писа, че търси отводки от друг район защото при тях имало над 50% смъртност.

 

 
Страница 13 от 18 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •