Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 18 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 175
  1. #51
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Вие разбирате ли, че е невъзможно да имате здрави пчели?
    Няма как да изолирате пчелина си от вирусите и бактериите разпространявани от майкопроизводителите.
    Само една чужда пчела да влезе в пчелина и всичко приключва.
    Само една основа със заразен восък да си купите и всичко приключва.
    Само една лъжичка мед да дадете от чужд кошер и всичко приключва.
    Осъзнавате ли, че няма как да се предпазите? Съседа ви ще си купи една отводка и вие изгаряте.
    Осъзнавате ли какво движение на пчелни семейства има из страната?
    Сега ветеринарните лекари нищо не могат да направят. Трябва да спре търговията и да се въведе ветеринарен контрол(истински), че да имаме шанс да ограничим малко болестите. Да се правят изследвания всяка седмица на всички майкопроизводители и ако са чисти, то вече да се прави на месец и после на 6 месеца. Ако майкопроизводител излезе с положителни проби, то какво ще се прави - Нафта и клечка или антибиотици които не работят?!?!
    Изобщо това на мен не ми се вярва да се случи в България. Ако бяхме нормална държава, то до тук никога нямаше да се стигне.
    Ако някой има идеи как може да се подобри поне малко положението, то нека ги предложи. Ние сме малка държава и пчелините са наредени и готови за домино.
    Просто се чудя как все още изобщо има пчели в България. Всички предполагахме какво е положението, но никой не очакваше да е чак толкова зле.
    И всичко това се случва заради една скапана Родопика и егото(алчността) на един доцент.
    Бих казал че доцента е направил услуга за здравния статус на пчелите в България,макар и воден само от алчност.Според мен най-важното елемент за здравето на пчелите това е имунната им система.Имунната система е се формира съвместно с патогените.Колкото по-дълго време един щам патогени съществува съвместно с даден организъм толкова организмът се приспособява да даде подобаващ имунен отговор на атаките на патогена.Разбира се в еволюционно отношение това са бавни процеси,но в крайна сметка нито един вид не е унищожен от друг патогенен такъв.Погледнато реално няма как да се спре разпространението на патогенни паразити като церане или вароа,както и много други вируси,пчелите рано или късно ще придобият резистентност и ще се научат да живеят съвмесно без да им нанасят такава вреда.Патогените са един естествен регулиращ механизъм за поддържане здравния статус и развитие на имунната система на всеки организъм.Погледната реално няма жив организъм без някакви паразити или патогенни микроорганизми,дори бъдейки в латентно състояние и чакайки отслабване на имуннта система за да се проявят.
    Какво искам да кажа,че рано или късно с помоща на доцента или от някъде другаде заразата щеше да плъзне.Въпроса е как ние ще отговорим на това.Най-бързия и ефективен начин в краткосрочен план е борбата с химични средства,има ефект но заедно с ползите причинява и равностойни според мен вреди,като отслабва имунната система на пчелата и увеличава резистентноста на паразита.Другият начин е използването на биологични средтсва за борба,не е толкова ефективен,но и вредите които пичинява са по малки.Третия начин за който се сещам е естествения подбор,само че той е немислим за човека от икономическа гледна точка.
    Доцента е един измамник,това стана ясно и всеки който се чуства измамен може да му търси отговорност,но по важнит въпрос е ще съумеем ли да опазим пчелите и пчеларството в сегашното му състояние и докога ще можем да удържаме фронта срещу заразите и дали няма да стане така че проблема да експлоадира.да не забравяме че на хоризонта се очаква нов паразит като малкия кошерен бръмбър.Какво ще стане когато се струпат всички проблеми наведнъж?Когато химичните средства станат неефективни?
    Доцента според мен е един съвсем дребен проблем който лесно меже да се избегне,просто трябва да се даде гласност на далаверите му и да му се потърси отговорност.

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Следя с огромен интерес темата, независимо, че е далеч от моите неща и за доста от коментираните подробности не ми достигат знания. Очевидно е, че положението е сериозно и поздравления за професора, дал гласност на изследванията. Злото е изтървано, кутията на Пандора - отворена. Въпроса е какво да се прави по-нататък, за да се минимизират вредите. Гледам, че някак си дискусията отиде в посока само на майкопроизводството и отводките. Но само те ли са разпространителите на заразата? Само в тялото на пчелата, яйцата и ларвата ли са вирусите? Някой по-горе спомена восъчните основи, но това мина незабелязано. А ако причината е и в тях? Ако не се обеззаразява правилно восъка и при безконтролното производство и продажби на основи те са също съществен разпространител? Защо не се обърне Конфедерацията към професора да даде повече детайли за тези два вируса и преносителя на Нозема церане - къде е тяхната най-висока концентрация, в кои материали - восъка, дървото на кошера, пчеларския инвентар - не само в пчелите. Защото ако пчелите изграждат постепенно имунна система и си помагат сами, пчеларя може да им помогне като вземе мерки за обеззаразяване и ограничаване преноса на вирусите и другите патогени с подходящ комплекс от мерки. Другия важен въпрос, на който аз бих потърсил отговор от тази лаборатория е с какво най-ефективно да се обеззаразява инвентара - химични вещества, висока температура, твърдо ултравиолетово облъчване, озон, гама лъчи? Правил ли е той експерименти в тази посока и може ли да даде някакви препоръчки? Наистина е интересно нещата да се огледат и обсъдят отвсякъде. Понякога решаването на даден проблем изисква и страничен, непредубеден поглед.

    PS.Като че ли за потвърждение на написаното по-горе сега попаднах на това: http://www.pchelarstvo.com/%D0%B2%D0...%D0%B0-%D0%B4/
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #53
    Престъплението на доцента е, че не е алармирал за всичко това а дори се е опитал да го прикрие. Но това не е оправдание от страна на пчеларите имащи се за професионалисти. Всичко това се знае от години. С пръдня, боя не става. Не може да очакваш, че някой друг ще се грижи да нямаш проблеми в "бизнеса" а ти само да вадиш мед и да прибираш пари. Е не става. Жалко че много хора трябваше да го разберат по трудния начин. Майкопроизводителите допринасят за разпространението на болести, точно толкова колкото и самите пчелари. Те не са виновни че съществуват вируси, акари и паразити. Има толкова много редовни пчеларски практики, които много повече разпространяват болестите, но колко от вас са се замисляли за това ? И ако за хоби пчеларите, това е разбираемо, то за "професионалистите" е абсурдно. Освен ако целта не е усвояване на субсидии. Може и да ме упреквате, но сами сме си виновни за това положение.

  4. #54
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    ..(нали ги знаеш, да не те отварям)

    Да те ориентирам, а не за друго.
    Дамянов, когато у нас са се гледали пчели, у вас още баба ти не е била родена. За това не ми е необходимо да ме отваря такъв, който още за себе си не се е ОТВОРИЛ, а също така и ОРИЕНТИРАЛ. Като че ли малко си се
    изсилил.

  5. #55
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Кой ще е този луд производител на основи дето ще нагрява восъка до 140 градуса. Това е адски много енергия, а тя не е безплатна.
    Забравете за обеззаразяване на основите, това просто не се случва. Ако има някакво обеззаразяване, то е неволно, а не защото е цел.

    Има голямо значение дали бъдещия ми комшия е програмист. Кой ще си купи пчели от лицензиран, ако не е по програмите.
    Аз не мога да си представя защо бих си купил майка или пчели, като знам какво е положението. Как се грижи за пчелите си един пчелар който е изкарал пари от джоба си и как го прави програмист.

    Има един много евтин начин да се реши проблема с болните майкопроизводители. Държавата ще се съгласи, защото не искат да дават повече пари.
    Майкопроизводителите да дадат проби само един път, но в чужда лаборатория и ако излязат положителни, то да се отнеме лиценза им до доказване на обратното.
    В същото време контрол до дупка на доказано заразените майкопроизводители и да нямат възможност да продадат болните си пчели.
    Така се ограничават огнищата и това е първото нещо което трябваше да се направи, но още през 2013.
    Как е възможно само една лаборатори за анализ на вирусите да има в България? Как е възможно да няма контрол как се вземат/дават пробите? Какво изследват другите лаборатории?!?!

    Някои колеги знаят какво се случва когато влязат няколко вируса в едно семейство. Всяка пчела реагира различно на вирусите, някой напускат кошера, но по-страшните са другите.
    За малкия кошерен бръмбар изобщо не ми се мисли. Само няколко бръмбарчета са достатъчни да предизвикат такава чума, че просто ще се чудим откъде ни е дошло.
    Италия е на две крачки от нас, а с нашия ветеринарен "контрол" ще разберем какво се случва като видим пихтията на дъното на кошера. Попитайте пчеларите около вас как изглежда МКБ и след това се замислете хубаво. Ако не друго, то рибарите ще имат захранка колкото искат.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #56
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Дамянов, когато у нас са се гледали пчели, у вас още баба ти не е била родена. За това не ми е необходимо да ме отваря такъв, който още за себе си не се е ОТВОРИЛ, а също така и ОРИЕНТИРАЛ. Като че ли малко си се
    изсилил.
    Това беше шега, но явно не си го разбрал. Както и да е...ще те помоля да не говориш за семейството ми, че да не променяме тона.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #57
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Колеги, не луд този, който яде баницата, а този който му я дава. Аз не съм купувал майка от лицензиран производител 2 години. Няма и да купя! Причинате са много, но след като пчелите започнаха да подменят сами 90% от купените и придадени майки, какво повече да добава. На човек не му трябва много опит за да се сети, че куците коне ги убиват. Майките са мудни, дребни, не редят пилото, трудно пронасят (обикновено с нормален темп чак на следващата година, ако работничките сами не са им откъснали главите до тогава). Майките, които сам си произвеждам за лични нужди са 1000 пъти по-добри, с всичките им расови недостатъци. Изпълняват си нормата без да им мигне окото. По-скоро бих купил запасна свищева майка на произволен любител пчелар (като мен), отколкото най-елитната на "лицензираните" производители. Така че нека се замислим кой е виновен. Тези, които продават некачествена стока или ние, които не спираме да купуваме.

  8. #58
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Вижте какво са публикували : http://www.fermer.bg/%D0%BE%D1%84%D0...news12940.html

    Забележете колко тенденциозно е орязан доклада , като освен това казват : "Ето и целият файл на изследването "

    Не става ясно кога е правено изследването , кои райони е покрило , какви препоръки дава лабораторията . Успели са от 13 страници доклад да направят 2 .

  9. #59
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Вижте какво са публикували : http://www.fermer.bg/%D0%BE%D1%84%D0...news12940.html

    Забележете колко тенденциозно е орязан доклада , като освен това казват : "Ето и целият файл на изследването "

    Не става ясно кога е правено изследването , кои райони е покрило , какви препоръки дава лабораторията . Успели са от 13 страници доклад да направят 2 .
    Кофти е, че не са цитирали нашата медия (форума) като първоизточник на информацията. Ако трябваше да са честни, редно беше да го направят. Аз също го правя, когато цитирам тяхна информация или копирам цитати от техния сайт. Най-отдолу винаги посочвам източника и поставям линк към него. В конкретния случай нашият форум се явява първоизточник на информацията, а аз лично съм получил доклада от проф. Вълчовски, както и разрешение да го направя публично достояние.

    Както и да е. Поне научихме едно много важно нещо - fermer.bg следи публикациите във форума. Това е похвално. Остана да се убедим, че и ДФЗ ги следи, и да се надяваме, че за в бъдеще изпреварващо ще решават пчеларските проблеми, без да се налага да им правим периодични протести и носене на кошери със жилещи пчели пред министерството.

  10. #60
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Има един много евтин начин да се реши проблема с болните майкопроизводители. Държавата ще се съгласи, защото не искат да дават повече пари.
    Майкопроизводителите да дадат проби само един път, но в чужда лаборатория и ако излязат положителни, то да се отнеме лиценза им до доказване на обратното.
    В същото време контрол до дупка на доказано заразените майкопроизводители и да нямат възможност да продадат болните си пчели.
    ЧУДЕСНО. На всички лицензирани майкопроизводители ще им бъде забранено да продават и ще останат да продават майки и отводки само нелицензираните.

    Аз съм млад пчелар и не знам какво е било в миналото. Нека старите пчелари от форума да си припомнят имало ли го е всичко това в миналото, или наистина 2013-та година е била първата, през която е пламнала епиденията?
    "СПК" в България се наблюдава от 4-5 години, а проблеми в майкоразвъдните стопанства започват да се появяват някъде около 2006 година, ако не и по-рано:
    http://www.dave-cushman.net/bee/rogerpatterson.html


    Проблема с патогените е следния. ВСИЧКИ ЖИВИ СЪЩЕСТВА имат в себе си и постоянно поглъщат от околната среда потенциално болестотворни микроорганизми. Само че живота си продължава и света не е спрял да се върти. Е, от време на време се наблюдават епизоотични и епидемиологични заболявания и масов мор, но в повечето време повечето живи същества са функционално напълно здрави.

    И след като няма как да се предлагат на 100% стерилни пчели, то правилото е да човек да не продава болести на някого, каквито той си няма (при търговски отношения между две държави) и да не продава потенциално опасни болести, които биха могли да причинят заболяване.

    И тъй като обикновенно повечето патогени са повсевместно разпространени навсякъде (или поне в повечето държави), не става въпрос дали пчелите, които продаваш ще притежават ABPV (тъй като е повсевместно разпространен, както и спорите на АГ), а в случая КАКЪВ ТОЧНО ЩАМ на ABPV пренасят пчелите ти. Както казва д-р Хаус - Не е важно дали, а колко. Всички сме изложени на слънчевата радиация, но въпреки от това, човек не се разболява всеки ден от лъчева болест.
    За да го перефразирам, ако не предизвиква заболяване - не е от значение ( в този случай нивата му ще са много ниски и ще бъде много трудно да бъде открит при лабораторно изследване. Е, това обаче е така САМО в 99% от случаите). Ако при лабораторно изследване, нивата му са високи, това означава, че този щам има потенциал да се превърне в епизоотично заболяване ( и да причини голяма смъртност). Това е и принципа на веретинарния контрол.

    Нозема тип Ц, например е намерена в проби пчели от източното крайбрежие на САЩ, които са на повече от 30 години!!!! ( което на практика означава че в САЩ е съществувала най-малкото отпреди 1925 г). ДА, обаче тя не започва масова експанзия и не е причинявала проблеми със здравословното състояние на семействата до преди около 15-ина години.

    Пчелите живеят в среда наситена с патогенен товар - в пчелните семейства е пълно с потенциално болестотворни микроорганизми. Освен от познатите начини за заразяване, един кошер може да се зарази и буквално от въздуха, както и от цветчетата, посетени преди това от пчела-заразоносител (т.е. патогените са буквално навсякъде). Само че тук пак се връщаме на правилото- не е важно дали, а колко.


    Като вземем предвид и чукащия на вратата кошерен бръмбар, бизнес плановете на всички ни ще станат "сметки без кръчмаря" , а пчеларството такова каквото го познаваме ще изчезне.
    Току-виж МКБ спасил българското пчеларство, вместо да го затрие. НО всичко зависи по какъв път пчеларите ще си изберат да поемат. А като ги знам по чий акъл се водят, пак ще направят грешния избор.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 6 от 18 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •