Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 17 ПърваПърва ... 614151617 ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 168
  1. #151
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Боби, ти май беше на ДБ? Не ти знам основите какви са и зателването как го правиш, но ако говориш за новоизградени плодникови рамки в ДБ плодник, пълни с нектар, има голяма вероятност да почнат да се свличат и отгоре да се разтегнат килийките. Башка, ако почнеш да ги центрофугираш, не знам колко опит имаш в тая работа, ама и там може да стане деформация... Така, че най-добре според мен, тия пити ако са добре изградени ги слагай в пилото, да снася майката в тях и да ги заздравят пчелите. Отгоре през магазина пускай по една голяма рамка да градят /надолу ти идва като строителна рамка/ и да се качват нагоре. Мед ще вадиш само от магазина.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #152
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Йорданов, чета с интерес всичките ти "изяви" във форума. Преди доста време ни впечатли с един пътепис........ поне на мен ми се ще да прочета още нещо ако може. Благодаря ти за съветите. Сега ще поясня малко. Поради невъзможност сложих магазините около 10.05. Акацията вече беше цъфнала. С цел подмяна на рамки (пити) в плодника извадих двете крайни, и ги спуснах през два магазина от двете страни като крайни. На тяхно място в плодника придърпах питата която беше предпоследна. Така премествайки полека стигнах до средата на кошера. В центъра оставих двете централни пити, а до тях поставих по една ВО. Не знам дали обяснявам разбираемо затова отново: Кошерите ми са ДБ-10 рамкови. Вадя двете крайни, три в ляво, три в дясно по средата останаха две, до тях съм сложил рамките с ВО. В магазините бях сложил около три-четири стари изградени рамки, а всичко друго ВО. На 23.05. ги отварям и какво виждам, в по-силния, ВО изградени и запълнени с нектар, в плодника ВО също е имаше и няколко килийки с прашец. Не съм центрофугирал нищо (не беше запечатан). В по-слабия бяха изградили ВО в плодника и по същия начин, пълни с нектар, но в горния магазин бяха почистили и поправили всички килийки на изградените стари рамки, но рамките с ВО не ги бяха пипнали. Отдавам го на по- слабо развито семейство. Извадих от по-силния изградените и запълнени с нектар рамки и ги размених с не изградените рамки с ВО от по-слабото с-во. За мое успокоение на по-силния му ръгнах още един магазин с ВО под другите два.
    Пропуснах една важна подробност, и в двата имаше изградени маточници, но на една рамка. Хвана ме шубе да направя отводка. Предстои липова паша и да не предобря работата. В по-слабия беше един, а в по-силния три. Не съм извършвал упражнението с изрязване на маточници, но трите мат. бяха на една рамка на едно и също място на рамката от двете страни (от едната два, от другата един). За мен, според моите ....... това е за самосмяна на майката. Ще разбера дали бъркам след 10-15 дни.
    Извинете ме за "романа". Поздрави, Г. Георгиев

  3. #153
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,


    От много мислене и писане (творене), забравих. Обтелването е vw образно, в двата края по един вертикален и м/у тях нагоре надолу,ако не се лъжа общо 8 тела от горна до долна летва. Бих казал пре-достатъчно.


    Поздрави, Г. Георгиев

  4. #154
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Така, дотук всичко е в рамките на нормалното, най-готиното е че имаш хубава и навременна паша. Обтелването също е ОК, може би ще направим и някои уточнения, но по-нататък. Не ми харесва обаче, че си помогнал на пчелите да ограничат майката. Вземаш й старите пити и й слагаш ВО? При голям приток на нектар и достатъчно носачки виждаш какво става - градят и заливат навсякъде. Десетакът при силна паша може да се окаже с недостатъчен обем плодник и трябва и за там да мислиш, освен за магазините, разбира се. С по-слабия можеше да работиш като с осемрамков... Значи, прецени отдолу ако има много мед, извърти една или две от старите пити и ги върни обратно. Също виж тия новоизградените и пълни с мед на позицията която заемат в момента да не действат като преградна /ограничителна/ дъска. Аз бих направил една отводка все пак и ако всичко е наред три месеца няма да пипам в плодника.

    П.п. Хаха, за пътеписът и други хора са ме подканяли, ама нямам време...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #155
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Йорданов, благодарности за съветите, имам голяма нужда. Теоретично си мисля, че знам доста, отварям кошера и действам според това което намирам. А след това почват едни "терзания". Що не направих това, а направих онова и т.н. Питите които извадих са доста стари, лявата беше изцяло с мед, имаше около една четвърт незапечатан, на дясната имаше пило "запечатано" около две цигарени кутии. Реших, че като вдигна двете крайни пити, и сложа ВО ще освободя място на майката да снася. Акацията беше цъфнала, времето не беше от най-идеалното за паша. Реших, че пчелите ще могат да изградят ВО и майката ще снесе в нея........
    Но явно това е била сметка без да питам "кръчмаря" (пчелите). Малко ми е терсене, живея в София, а пчелите са на 140км. Знам, че мога да центрофугирам пити от плодника за да се освободи място за майката, но не беше запечатан. Сега се сещам, че в определени случаи като моя спокойно може да се центрофугира незапечатан мед, и след това да се съхранява по определен начин, и в даден момент може с него да се подхранят пчелите. Дали съм прав? Сега като си мисля, ме е доста яд. Можех да извадя мед, да не говорим за отводка. Честно малко ме беше страх. На другия ден щях да се прибирам, и нямаше да мога да "проследя" нещата.
    А това с местенето на кошера за да се разделят летящите пчели нямаше как да го направя сам. След десетина дена, да се надявам, че дотогава ще за запечатали и ще мога да вадя меда.

    Поздрави, Г. Георгиев

  6. #156
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Абе споко, приемаме, че всичко е нормално към момента. Може да бъде къде по-зле. С теорията си отличник, трябва ти още малко смелост, но бъдещето е пред теб. На следващото посещение задължително прегледай плодника, трабва да имат място. В магазините също, особено ако нещо ще цъфти. При твоите условия - умерено ранна паша и НЕвъзможност за редовен контрол, дванайсетакът е по-подходящ, имай го предвид.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #157
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Абе споко, приемаме, че всичко е нормално към момента. Може да бъде къде по-зле. С теорията си отличник, трябва ти още малко смелост, но бъдещето е пред теб. На следващото посещение задължително прегледай плодника, трабва да имат място. В магазините също, особено ако нещо ще цъфти. При твоите условия - умерено ранна паша и НЕвъзможност за редовен контрол, дванайсетакът е по-подходящ, имай го предвид.
    При тази ситуация всичко е така. Място много, а и клони също. От големи 12-ци - големи рояци.

  8. #158
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Предупредил съм комшийката да ми звънне когато липата е пред цъфтеж. Тогава ще става каквото ще става. Задължително ще прегледам плодника, ако има нужда ще извъртя някоя пита, да освободя место за снасяне на майката. Ще пиша след това. Ще видим и какъв ще е "добива".

    Поздрави, Г. Георгиев

  9. #159
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Точно преди паша трябва да се ограничи яйцеснасянето на майката,за да вкарат повече нектар.Ако изцентрофугираш плодникови рамки майката ще ги осемени и докато запечатат пилото липата ще мине.Но ако имаш слънчолед,тогава не е необходимо да чакаш липата за да освободиш място за осеменяване.

  10. #160
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Ангеле, много си прав. Не се бях замислил за това. Благодаря ти. При всички случаи ще "разровя" в плодника, да съм наясно какви са ги свършили след моята "компетентна" намеса.

    Поздрави, Г. Георгиев

 

 
Страница 16 от 17 ПърваПърва ... 614151617 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •