Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 33

Тема: 50% Пило

  1. #1
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен

    50% Пило

    Днес отворих няколко семейства за по-подробна инспекция. Интереса ми беше провокиран от едно семейство, което беше свръхактивно.
    Температурата беше 5.5-6.5 градуса, а семейството внасяше прашец и сироп от външната хранилка. Ще кажеш, че са сложило зимните дрехи и всичко е на паша.
    В кошера се оказват 9 рамки 1/2 пило, 1/2 мед. А на десетата рамка излезе и майката, задната страна на тази рамка беше само с 1/2 яйца и без мед. Интересното беше, че рамките имат точно 1/2 пило и 1/2 мед, лявата половина беше с пило, а дясната с мед.
    В другите кошери нямам такова нещо и всичко си е стандартно(така да се каже).
    От това семейство ще правя 20-30 майки и ще бъде интересно дали поведението на новите ще бъде същото.
    На снимките се вижда майката и от двете страни на рамката, но фотографа го беше страх малко и е снима отдалече.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Дамянов ,такива кротки пчели -да вземеш да ги махнеш тези ръкавици. Миналата година правих майки от мн. добри Павловки /родопики/ ,засега нещо не ми харесват .Ще видим по нататък.

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Дамянов ,такива кротки пчели -да вземеш да ги махнеш тези ръкавици. Миналата година правих майки от мн. добри Павловки /родопики/ ,засега нещо не ми харесват .Ще видим по нататък.
    Сега пък ръкавиците му пречели...ей... . Ще търся някакви по-удобни, но не съм стигнал до тях.
    Точно това семейство е много кротко, но все пак са пчели. Отварям го и пчелите си седят на рамките тихо и си работят, вадя рамки и няма проблем, но ако чукна рамката в кошера докато я връщам може да не ме изтърпят.
    Наблюдавам ги от миналата година и досега само хубави неща.

    Съседния кошер - майка сестра е отвратителна(за моите нужди).
    Едва изкарах рамките от кошера. Толкова много прополис не бях виждал на едно място. Рамките ще кажеш, че пиян заварчик ги е минавал, с един милиметър не можеш да ги мръднеш. Прополис по целите уширители и на фалца и на дебело.
    Някой може да търси точно такава, но на мен само ми пречи и при първа възможност ще си загуби главата.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Имам семейства ,които работят невероятно чисто.По местата където лягат рамките няма грам восък и прополис.Имам и такива ,както казваш -все едно някой ги е заварявал със СО.Трябва да помолим Скутеллатор да каже коя каква порода е.Аз все ще правя селекция ,ама май ще е в другия ми живот.

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Имам семейства ,които работят невероятно чисто.По местата където лягат рамките няма грам восък и прополис.Имам и такива ,както казваш -все едно някой ги е заварявал със СО.Трябва да помолим Скутеллатор да каже коя каква порода е.Аз все ще правя селекция ,ама май ще е в другия ми живот.
    Дони, ще каже къде е ключа за палатката
    Аз няма как да я оставя тази гадина, то много прополис много нещо. Кошера, рамките, майката(сестри) и пчелите са едни и същи(отводки на 2рамки), но явно бащата си е казал тежката дума.
    Дори старите пити бях разпределил поравно между отводките.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Една идея : вземи ги развъди ,има колеги на подвижно .Няма да им трябват разделители на рамките.Ще карат бързо по пътищата и после ще спят спокойно.

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Една идея : вземи ги развъди ,има колеги на подвижно .Няма да им трябват разделители на рамките.Ще карат бързо по пътищата и после ще спят спокойно.
    Ха ха ха ххахахаахахахахах...
    Не се бях сетил, за всеки влак си има пътници викаш.
    Аз съм над 100 кила и напъвам всичките рамки подред(напред-назад, нагоре) с рамкоповдигача, режа прополиса по уширители...рамките пращят, но не се разделят. Направо смлях една горна летва, но ще я оправям лятото.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Имам семейства ,които работят невероятно чисто.По местата където лягат рамките няма грам восък и прополис.Имам и такива ,както казваш -все едно някой ги е заварявал със СО.Трябва да помолим Скутеллатор да каже коя каква порода е.Аз все ще правя селекция ,ама май ще е в другия ми живот.
    А видял ли си, че тези които са заварили рамките с прополис са и по - добри от към количество мед, а другите са доста "чисти" и от към него?

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    А видял ли си, че тези които са заварили рамките с прополис са и по - добри от към количество мед, а другите са доста "чисти" и от към него?
    Къде се губиш бе човек?Направо е станало "здравей" да ти казвам. При моите не само ,че са чисти ,но и мед събират добре.Записал съм ги в тефтера уж да правя майки от тях тази година.Може да е станала някаква мутация при мен от Родопиката.Догодина ако чуеш за "Златна Атанасовка" да не се чудиш.

  10. #10
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Много добър пример за недостатъците на ниските и широки рамки. Медът не е на мястото, където трябва да бъде, пилото също не е на мястото на което трябва да бъде.
    Затова пчелите се опитват да разположат поне малко нектар около пилото, и летят при ниски температури.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •