Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 76
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски

    8 Рамков ДБ - има ли той почва у нас?

    От известно време съм се замислил над идеята за 8 рамков ДБ кошер за отглеждане на пчели в моя район около Русе.

    Целите са няколко и може да прозвучат малко странно, защото на някой колеги 10 рамки са им малко, камо ли 8...
    та целите са:
    1. Контрол (различна сила на семействата според нуждите на момента)
    2. Добиви
    3. Бързо развитие
    4. Лесно размножаване (отводки)
    5. Лесно зимуване
    6.
    7.
    8....

    Как мисля да ги постигна?
    Със следната конфигурация:
    Мрежесто дъно, два ДБ 8р плодника, 3 и повече магазина, табла с голяма хранилка, капак с изолация.

    Системата на работа:
    1. Декември, Януари, Февруари и Март: Подхранване на семейството със собствен мед директно от легнала пълномедна пита над гнездото. Питата може да се върти и обръща за да бъде усвоена пълноценно цялата. След средата на март се дават пити с наличен прашец.
    2. Март - Април: Слага се таблата с хранилката, семейството се разширява с освободените пити, храни се със сироп + витамини и медикаменти. До средата на април семейството трябва да е усвоило първия плодник. По това време тук цъфти рапицата, затова слагам два магазина. Ако няма рапица, поставям втори плодник над първия, като качвам откритото пило в него с изградени пити и основи.


    Продължавам след малко...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Един плодник с 8 рамки е съвсем достатъчен - 8 рамков ДБ с 4 магазина е твоята конфигурация!
    Working....

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Поздравления за темата! Имам 100 такива 8 рамкови ДБ кошера, в момента само 27 са с пчели другите ще ги пълня тая пролет живот и здраве. Миналата година ги направих от роеви отводки на две пити в началото на май и след здраво подхранване някой дадоха по един магазин слънчогледов мед август месец. Горе долу добре зимуваха, как ще се развият този сезон ще видим. това за 4 магазина е вярно и препоръчително, лошото е че аз съм ги предвидил с по 2 и май ще се наложи да им доправям магазини

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Продължавам.

    4. Ако съм сложил магазини, вадя всички пити с мед и ги пускам през магазините, а в плодника основи до откритото пило. При нужда добавям трети магазин.
    Ако няма рапица и магазини, подхранвам със сироп и витамини до акацията. Цъфне ли - 2 магазина.
    Тук обикновено рапицата и акацията се застъпват, затова цъфне ли тя и в двата варианта само се добавят магазини и се вади мед ако има нужда.
    5. След края на акацията (около края на май), правя отводка над магазините със старата майка в един от двата плодника. В долния плодник остават 1 пита с мед 1 с прашец, 2 отрито пило, 2 запечатано пило, 1 основи и 1празна пита + млада майка или маточник. Над магазините плътна преграда, над нея плодника със старата майка и останалите пити.
    6. Така остават приблизително месец. По време на липата ( 1-25 юни) ако е необходимо, единият магазин може да се качи над отводката (най отгоре).
    7. В момента, в който слънчогледа започне да отделя нектар, отводката се сваля на отделно дъно в другия край на пчелина и се подхранва 1-2 пъти със сироп. В този момент се подменя старата майка с млада оплодена или маточник.
    Сега е момента за градене на магазинни пити - по 1-2 във всеки магазин (магазините могат да станат и 4, дай Боже и 5).
    8. Подготвям за зимуване.
    -Вариант едно - връщам отводката над основното семейство. С оставащите на мястото летящи пчели мога да направя нуклеуси с резервни майки.
    -Вариант две - зазимявам като отделни семейства. Не стеснявам, храня само в крайна нужда. Оставил съм 2-3 пити магазински с мед, които свалям с магазините най-близо до мрежестото дъно в края на август до 15-20 септември в зависимост от наличието на паша.
    Този пост е редактиран от koragroup; 22.03.2015 в 23:44. Причина: правопис
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Нямах необходимото търпение да изчета подробно всичките 8 стъпки.... Ще бъда кратък - ДБ технология не ти дава много възможности да "бягаш" от нея - затова един плодник и много (4-ри) магазини са ти съвсем достатъчни. Другото са само ...добри пожелания, породени от голям ентусиазъм! Простите неща са "гениални", защото са ...прости.
    Working....

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem Виж публикацията
    Един плодник с 8 рамки е съвсем достатъчен - 8 рамков ДБ с 4 магазина е твоята конфигурация!
    Някои няма дасе съгласят с теб. Повечето бъкфастски пчелари карат на 12 МД (ДБ). Отделен е въпроса дали пчела, която в пика на сезона прави пило еквивалентно на 14-16 ЛР рамки, не може да бъде нацъклена с успех и само на един корпус.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Какво ме накара да "измисля" цялата история.
    По моя край, пролетта изчезна. И сега в момента сутрин е 4-5 градуса, а през деня над 15-18. Дъждовно е за поредна година - всичко това забавя развитието на семействата, но не и на природата. От средата на април става жега, а семействата ми са на 85-90% развити. Почват да пълнят рапица в плодника, защото както знаем семействата се развиват първо хоризонтално, а после вертикално. Често по инерция ограничават мястото на майката за снасяне, забавят развитието си и така в акацията влизам пак на 80% сила на семейството.
    След акацията почва борбата с роенето - махай пило, разширявай, и пак няма гаранция. Единствения 99% сигурен начин против роене е - нова майка! На практика правя двумайчино семейство, като не елиминирам липата като паша.
    Преди слънчогледа налитам основното семейство и така си осигурявам добива от основната паша. Взел съм от всички паши и съм удвоил семействата.
    Вярно, работата е повечко, ама и изненадите (неприятните) биха били по-малко.
    Този пост е редактиран от koragroup; 22.03.2015 в 23:58. Причина: допълнение и правопис
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Хайде и аз да сложа мерудия в тая манджа .

    Сигурен ли си че си сметнал правилно развитието на семейството? Ти си в топъл и богат район. По мое мнение няма да се разминеш само с една отводка. При такова тясно пространство, ако не ограничаваш майката с ханеманова или изолатор за рамки ще имаш доста по бурно развитие от описаното (аз поне така си мисля). Без да се напрягаш до средата на май ще имаш 3 корпуса пълни с пчели и още 2 чакащи да се излюлят. Есента също няма да е толкова лесна. Трудно се събират "суперсемейства" в един плодник. Като нищо ще ти се налага да зазимяваш на 2 корпуса.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Хайде и аз да сложа мерудия в тая манджа .

    Сигурен ли си че си сметнал правилно развитието на семейството? Ти си в топъл и богат район. По мое мнение няма да се разминеш само с една отводка. При такова тясно пространство, ако не ограничаваш майката с ханеманова или изолатор за рамки ще имаш доста по бурно развитие от описаното (аз поне така си мисля). Без да се напрягаш до средата на май ще имаш 3 корпуса пълни с пчели и още 2 чакащи да се излюлят. Есента също няма да е толкова лесна. Трудно се събират "суперсемейства" в един плодник. Като нищо ще ти се налага да зазимяваш на 2 корпуса.
    Нека броим питите. Три мои корпуса са 24 ДБ плодникови пити, което са 7.2 линейни метра пити. При ЛР 10р на три корпуса, това са 6.6м, при ДБ10 с два магазина са 6м, а при ДБ12 с два магазина са 7.2м.
    Мислиш ли, че "тясното" ще даде такова качество, че моите да изпреварят ДБ10 и ЛР10?
    За преимуществото пред ДБ12 няма да говора (корпусна технология, ротация, разделяне на семейството...)
    Иначе си прав, че ханемановата решетка ще е необходим елемент (както при всяка друга корпусна технология, според мен).
    Иначе за силните семейства в края на сезона, това да ми е кахъра. Ако отводките са по слаби им разменям местата и така изравнявам семействата.
    Чак "супер семейства" не очаквам се получат, а по важно е с колко пчели посрещаш декември, отколкото с колко приключваш септември, нали?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Един плодник е достатъчен и три магазина с които играеш главната игра. Другото са импровизации . А и по една отводка си дърпаш без проблем на сезона . Четвърти магазин рядко се слага , зависи от пашата. Ханеманови решетки нямам на пчелините.Майката обикновено снася на средните две стокови рамки. Като дойде време да цедиш само ги преместваш и оставяш.Миналата година работих с даданови и рутови магазини, Йорданович ме запали по тая комбинация и да докладвам , чак голяма разлика няма от работата с еднотипните магазинчета. Най- малкто проблемите в кръста са нищожни.
    Както казва Холандеца по горе действай смело!
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •