Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 76
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Накрая ти ще си решиш ,ако не си го направил вече ,а само търсиш сверяване на "часовника".Малко от моя опит ,може нещо да ти даде идея.Преди 12г. незнам как ме озари идеята за 8 рамков ЛР кошер.И аз смятах площ на пити и изчислих ,че трябват 4 корпуса.Речено -сторено.Направих 30 броя.Понеже нямах такъв размер рамки ,реших че ще ги заселя с ДБ рамки.За тази цел чевъртият корпус направих на две части -170мм. и 70мм.Идеята беше първо 70мм + 230 да заформя ДБ плодника.На следващата година 70мм. +170мм трябваше да комплектовам цял корпус отново и да мина изцяло на ЛР.Да ама -не.Така си останаха до днес -ДБ плодник +2 ЛР корпуса + ДБ магазин.Един 8 рамков ДБ плодник е достатъчен само рано на пролет.Като се изпълни с пило ,около 6 р.слагам ЛР корпус за да има място за снасяне.Забравих да пиша ,че зимуват с ДБ магазин с мед.Този мед заминава покрай сиропа до пашата.Като почне пашата и разлеят отново магазина ,слагам втория корпус.При нормална година вадя 3 корпуса мед /на два пъти/.Това е около 2 тенекии ,около 47-48кг.Когато август магазина е пълен ,изобщо не ги мисля за зимата.Лесна работа -няма подреждане ,няма стесняване. Ако съм объркал размерите ме извинете скоро не съм правил кошери.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Не, е само за часовника. Верно направил съм 2 кошера за сега, но ще направя 20-тина комплекта с по 2 плодника.

    В интерес на истината, аз съм все още голям новобранец в пчеларството. Но за времето което съм прекарал край кошерите, съм открил една истина за себе си: размера, броя на питите вида на кошера и окомплектовката му е едно нищо! Все едно компютърни чаркалаци в кашон. Важна е технологията на работа. А нея всеки трябва да открие сам за себе си! В зависимост от личните си способности, района в който стопанисва пчелите си и не на последно място, развитието на климата и заобикалящата го среда в последно време. Разбира се във всеки подход трябва да има и логика. Няма как в настояще време да седна да развивам теории за "тръвна с увеличен диаметър или височина".

    Затова ще се радвам ако всеки който има някакъв опит в подобна технология сподели опита си.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Продължавам.

    4. Ако съм сложил магазини, вадя всички пити с мед и ги пускам през магазините, а в плодника основи до откритото пило. При нужда добавям трети магазин.
    Ако няма рапица и магазини, подхранвам със сироп и витамини до акацията. Цъфне ли - 2 магазина.
    Тук обикновено рапицата и акацията се застъпват, затова цъфне ли тя и в двата варианта само се добавят магазини и се вади мед ако има нужда.
    5. След края на акацията (около края на май), правя отводка над магазините със старата майка в един от двата плодника. В долния плодник остават 1 пита с мед 1 с прашец, 2 отрито пило, 2 запечатано пило, 1 основи и 1празна пита + млада майка или маточник. Над магазините плътна преграда, над нея плодника със старата майка и останалите пити.
    6. Така остават приблизително месец. По време на липата ( 1-25 юни) ако е необходимо, единият магазин може да се качи над отводката (най отгоре).
    7. В момента, в който слънчогледа започне да отделя нектар, отводката се сваля на отделно дъно в другия край на пчелина и се подхранва 1-2 пъти със сироп. В този момент се подменя старата майка с млада оплодена или маточник.
    Сега е момента за градене на магазинни пити - по 1-2 във всеки магазин (магазините могат да станат и 4, дай Боже и 5).
    8. Подготвям за зимуване.
    -Вариант едно - връщам отводката над основното семейство. С оставащите на мястото летящи пчели мога да направя нуклеуси с резервни майки.
    -Вариант две - зазимявам като отделни семейства. Не стеснявам, храня само в крайна нужда. Оставил съм 2-3 пити магазински с мед, които свалям с магазините най-близо до мрежестото дъно в края на август до 15-20 септември в зависимост от наличието на паша.
    Жорка всичко общо взето добре само с т.5 и т.6 не съм съгласен преосмисли ги
    Милен Михов

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    11.01.2013
    Мнения
    26
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Накрая ти ще си решиш ,ако не си го направил вече ,а само търсиш сверяване на "часовника".Малко от моя опит ,може нещо да ти даде идея.Преди 12г. незнам как ме озари идеята за 8 рамков ЛР кошер.И аз смятах площ на пити и изчислих ,че трябват 4 корпуса.Речено -сторено.Направих 30 броя.Понеже нямах такъв размер рамки ,реших че ще ги заселя с ДБ рамки.За тази цел чевъртият корпус направих на две части -170мм. и 70мм.Идеята беше първо 70мм + 230 да заформя ДБ плодника.На следващата година 70мм. +170мм трябваше да комплектовам цял корпус отново и да мина изцяло на ЛР.Да ама -не.Така си останаха до днес -ДБ плодник +2 ЛР корпуса + ДБ магазин.Един 8 рамков ДБ плодник е достатъчен само рано на пролет.Като се изпълни с пило ,около 6 р.слагам ЛР корпус за да има място за снасяне.Забравих да пиша ,че зимуват с ДБ магазин с мед.Този мед заминава покрай сиропа до пашата.Като почне пашата и разлеят отново магазина ,слагам втория корпус.При нормална година вадя 3 корпуса мед /на два пъти/.Това е около 2 тенекии ,около 47-48кг.Когато август магазина е пълен ,изобщо не ги мисля за зимата.Лесна работа -няма подреждане ,няма стесняване. Ако съм объркал размерите ме извинете скоро не съм правил кошери.
    Колега като сложиш рано на пролет лр корпуса над дб да снася майката и там. Налага ли се да я сваляш долу в дб плодник а .

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Хари потър Виж публикацията
    Колега като сложиш рано на пролет лр корпуса над дб да снася майката и там. Налага ли се да я сваляш долу в дб плодник а .
    Колега ,това не е нищо повече от начин на работа.Ако не съм го писал досега ,да пиша: не съм измислил нищо в пчеларството.Всичко при мен е от прочетеното и от практиката.На въроса -при мен не се налага.Пчелити сами я свалят ,блокирвайки я с нектар.Даже нямам ХР.Най -много в 3-4 семейства в началото на август ,има по 2-3 пити с пило в ЛР -вите корпуси.Питите са си 8 броя.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Колега ,това не е нищо повече от начин на работа.Ако не съм го писал досега ,да пиша: не съм измислил нищо в пчеларството.Всичко при мен е от прочетеното и от практиката.На въроса -при мен не се налага.Пчелити сами я свалят ,блокирвайки я с нектар.Даже нямам ХР.Най -много в 3-4 семейства в началото на август ,има по 2-3 пити с пило в ЛР -вите корпуси.Питите са си 8 броя.
    Съвсем ме обърка... корпуси, магазини, надставки... би ли обяснил "стъпка по стъпка" какво се случва през годината, като почнеш от август примерно?
    Не схванах магазина върху какво стои (ДБ,ЛР) и като медът е там, къде се появява първото пило?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Съвсем ме обърка... корпуси, магазини, надставки... би ли обяснил "стъпка по стъпка" какво се случва през годината, като почнеш от август примерно?
    Не схванах магазина върху какво стои (ДБ,ЛР) и като медът е там, къде се появява първото пило?
    Явно аз не съм го обяснил както трябва.Самата конфигурация се получи случайно..ДБ плоник +2 бр.ЛР корпуса +магазин ДБ .Стъпка ,по стъпка не мога да го обесня ,защото нямам статистическо мислене.Магазина целогодишно стои върху ДБ плодник.Когато в плодника има венец от мед есента , напролет кълбото и първото пило е в него.Когато меда е малко ,напролет ги намирам горе в магазина заедно с пилото.Такива случаи има в малко кошери и това е добре ,че пада голямо хранене.Ако трябва да дам мнение --решението ти за два плодника е правилно.После--работата ще си покаже.

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Нека броим питите. Три мои корпуса са 24 ДБ плодникови пити, което са 7.2 линейни метра пити. При ЛР 10р на три корпуса, това са 6.6м, при ДБ10 с два магазина са 6м, а при ДБ12 с два магазина са 7.2м.
    Мислиш ли, че "тясното" ще даде такова качество, че моите да изпреварят ДБ10 и ЛР10?
    Наистина си прав, а аз съм реагирал малко първосигнално, за което ти се извинявам . Сега като седнах да пресметна малко и на мен ми излизат по различно цифрите. Само дето аз сметнах в куб.см всеки отделен корпус (обема, с който ще разширяваш всеки път при поставяне на нов корпус), а не крайната кубатура. Общо взето резултата е следния:

    ЛР - 40 500 куб.см
    ДБ12 - 67 838 куб.см
    ДБ10 - 56 531 куб.см
    ДБ8 - 45 224 куб.см
    ФР - 28 688 куб.см

    Или с други думи обема на 8 рамковия корпус ДБ е по-голям от стандартния ЛП корпус с ~10 %.

    Нямам какво да кажа, освен да ти пожелая успех, смело напред и да споделиш резултатите

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    От известно време съм се замислил над идеята за 8 рамков ДБ кошер за отглеждане на пчели в моя район около Русе.

    Как мисля да ги постигна?
    Със следната конфигурация:
    Мрежесто дъно, два ДБ 8р плодника, 3 и повече магазина, табла с голяма хранилка, капак с изолация.
    Поръчал съм на фирма ВИМЕКС-М гр.Сливен мрежести дъна точно за тази цел. Засега ме бавят, защото трябва настройка на машините специално за моята поръчка, но аз и не бързам. Ако случайно решиш да поръчваш от там можеш да се вмъкнеш в същата поръчка и нещата да станат по-бързо. Всичко е до договорка с Младен Заров.
    Успех с начинанието, и да не забравиш да споделиш опита си.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Наистина си прав, а аз съм реагирал малко първосигнално, за което ти се извинявам . Сега като седнах да пресметна малко и на мен ми излизат по различно цифрите. Само дето аз сметнах в куб.см всеки отделен корпус (обема, с който ще разширяваш всеки път при поставяне на нов корпус), а не крайната кубатура. Общо взето резултата е следния:

    ЛР - 40 500 куб.см
    ДБ12 - 67 838 куб.см
    ДБ10 - 56 531 куб.см
    ДБ8 - 45 224 куб.см
    ФР - 28 688 куб.см

    Или с други думи обема на 8 рамковия корпус ДБ е по-голям от стандартния ЛП корпус с ~10 %.

    Нямам какво да кажа, освен да ти пожелая успех, смело напред и да споделиш резултатите
    Ай ся, ша са извиняваме... Благодаря за пожеланията!

    Вчера времето беше толкова перфектно, че не се стърпях и забърках една бърза каша: 600гр замразен прашец от акация , половин кило вода и пудра захар, колкото да се омеси. Нямах време за пликчета и т.н. затова отрязах по едно парче вестник, сложих по 1-2-3 лъжици тесто и айде по кошерите.
    Докато правех тая операция, отчетох как биха се случили нещата, ако бях с ДБ осмаци.
    Най-силните (10-20%), щяха да са изпълнили корпуса и да искат втори. На 6 рамки щяха да са 30% , демек тамън за акацията..
    Останалите се борят за слънчогледа...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

 

 
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •