Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 32
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    13.07.2014
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    община Добрич

    Question как да дам прашец на пчелите ?

    здравейте колеги !

    днес ходих на пчелина да видя какво става с пчелите понеже е хубаво времето
    и какво да гледам в повечето кошери няма никакъв прашец.... (съответно и пило)
    а тези които имат имат малко прашец и малко пило (пилото е колкото кутия цигари на 1-2 рамки)
    та въпроса ми е към по опитните колеги как да им дам прашеца които ще купя от пчеларския магазин понеже нямам в склада
    всъщност не съм сигурен дали е най добрия вариант това отворен съм за идеи

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Ами в природата има достатъчно вече ако при вас няма вземете питка с прашец и им дайте макар,че малко е късно за питки вече ама....

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Енчо 123, като си преместих кошерите в двора на къщата на 01.03 им сложих по една питка с прашец (ако не се лъжа АПИТОМ-П) ПИШЕ ЧЕ СЪДЪРЖА 4% прашец. Не съм ги преглеждал за пило и прашец. Знаех, че ще последва застудяване и реших, че ще бъде по-добре да имат храна с прашец в случай че гледат пило. Не знаех и колко време ще продължи този студ. По празниците април ще разбера какъв е бил ефекта, и какви съм ги надробил.
    Не мога да ти отговоря дали трябва да им слагаш прашец. Колеги слагат прашец в питките. Не знам при теб каква е пашата т.е. кога ще цъфне нещо, за да могат пчелите да си набавят.

    Поздрави, Г. Георгиев

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    13.07.2014
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    община Добрич
    в природата няма при мен поне не ги и виждам да носят (днес ги гледах в продължение на 2 часа и не видях да носят а беше 17 градуса и си летяха )
    и сега се чудя ако им сложа по малко чист прашец в хранилките дали няма да го вземат (в момента имат мед и си го вдигат)
    притеснява ме и това какъв ще е прашеца защото бях чел че ако им се даде есенен прашец пролетта може да се объркат и да вземат за зима да се стягат (не знам дали е вярно)

    п.п средата на февруари им давах питки с прашец (домашни)

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Енчо, нищо лично, бих те помолил да попълниш коректно регистрацията си. Така всички колеги които искат да ти помогнат със съвет ще имат повече инфо за ситуацията в района ти.
    Не смятам, че прашеца на растенията кара пчелите да се стягат за зима. Това което знам със сигурност, е че различният прашец е с различен състав, а от там един е по-хранителен от друг.
    Пишеш, че днес си ги гледал 2ч. при темп. 17 гр. Защо не погледна как стоят нещата вътре? Сигурен ли си, че всичко с майката е наред?

    Поздрави, Г. Георгиев

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    13.07.2014
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    община Добрич
    вътре гледах даже ги свих на толкова междурамия колкото пчелите покриват, майки има (белязани са и лесно се виждат ,майките са на 1 година)
    80% от кошерите са без прашец не знам защо при положение че ги заземих с по 2 рамки прашец .....

    п.п. попълних малко информация

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Прашеца ако е изсушен, трябва да се смели на прах и да го сложиш в питка, за да го вземат. Другия вариант е потърси в нета FEED BEE - това е най-добрия заместител на прашеца.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Прашеца го изядоха топлото време към края на януари май беше. Тази година прашеца закъснява и съответно пилото. Където са зазимени с по-малко прашец сега е в недостиг. Кошера който наблюдавам имаше 3 пити с прашец и още преди 2 седмици беше останала само една. Прашецовия заместител който слагам се сваля светкавично.
    Вече е късно да даваш прашец и без това няма да се усвои като перга и съответно да стане на пило. Прашеца в питките има роля за вкусовите им качества и по-бързото им консумиране. Днес при мен всяка 10-та пчела носеше прашец, така че още 2-3 дена и ще ти тръгне пилото, готви сиропа.
    Винаги може по-добре.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    13.07.2014
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    община Добрич
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Прашеца ако е изсушен, трябва да се смели на прах и да го сложиш в питка, за да го вземат. Другия вариант е потърси в нета FEED BEE - това е най-добрия заместител на прашеца.
    мерси !!!
    значи не е добра идея да го дам самостоятелно ще го смеся с мед примерно (ще го дам в хранилката понеже го дават да са хубави температурите от тук нататък )
    ако има такава храна ФЕЕД БЕЕ ще взема такова но ме съмнява да го има по нашите магазинчета ...

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    13.07.2014
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    община Добрич
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Прашеца го изядоха топлото време към края на януари май беше. Тази година прашеца закъснява и съответно пилото. Където са зазимени с по-малко прашец сега е в недостиг. Кошера който наблюдавам имаше 3 пити с прашец и още преди 2 седмици беше останала само една. Прашецовия заместител който слагам се сваля светкавично.
    Вече е късно да даваш прашец и без това няма да се усвои като перга и съответно да стане на пило. Прашеца в питките има роля за вкусовите им качества и по-бързото им консумиране. Днес при мен всяка 10-та пчела носеше прашец, така че още 2-3 дена и ще ти тръгне пилото, готви сиропа.

    дано си прав колега

    аз пак ще се консултирам с пчеларя които ме учи какво да правя просто исках странично мнение

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •