Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 35
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Какво топло посрещане ,направо не е за вярване.При положение ,че има сходни теми очаквах бъдещия колега да бъде набързо сдъфкан.
    Ама и въпросите му ми звучаха ,като бъзик.

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Точно контрола върху търтеите се проваля, когато в даден регион мирно "съжителстват" няколко породи майки.
    Това е без значение за контрола на бащинството.
    Всяка раса, линия или дори дъщерите на една майка имат различия по между си. Вариация има както по ройливост, агресивност... че дори и по цвят! Какво като търтеите са от "правилната раса", щом между тях има и такива, които са от ройливи, агресивни или трудно оцеляващи ( адаптирани към лейката със захарен сироп) семейства?
    Преди време пуснах тази снимка Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	7993607Z.jpg
Прегледи:      411
Размер:	255.1 KB
ID:	3767. Така изглежда една от най-"чистите" и най-редки раси в Света, тъй като е просъществувала в пълна изолация през последните 2 000 години! На снимката е Сахариенсис, такава каквато е в един от оазисите в Мароко.



    Цитат Първоначално публикувано от Aranis;
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator;
    Всички свободно оплодени майки са мелези по default.
    Което не е непременно лошо.
    Точно същото щях да кажа и аз:
    До колкото си спомням генетичното разнообразие е хубаво нещо
    Генетичното разнообразие прави семействата по-устойчиви на заболявания и по-приспособими към разнообразна околна среда.


    Все пак преди намесата на човека и в продължение на 200 млн.години всички пчелни майки са били оплождани безконтролно и в свободен полет
    Така е, само че тогава една майка не е прелитала хиляди километри, където търтеите й да се оплодят с каквото намерят на новото място ( или поне това се отнася за Европейските пчели). Тогава миграцията на пчелни семейства е била ограничена и е нямало подвижно пчеларство.
    Най-сериозния удар върху естествения отбор (Природната селекция) го нанася изобретяването на захарта! Тъй като семействата престават да бъдат адаптирани към условията в средата, която обитават.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2015
    Мнения
    5
    Благодаря за полезните и информативни съвети и коментари!

    Да, подобни теми има, прочел съм ги, но пък от друга страна в тях не се говори толкова за пчеларството от кота нула. А именно как един човек по-бързо да навлезе в материала. Да, с много четене и гледане може да стане и ще стане, но идеята (поне в моите разбирания) на подобни форуми е точно такава, хората с опит да споделят опит и насоки към тези с по-малко/никакъв и така да си спестя излишни главоболия и да повтарям нечии грешки. Както съм написал в първият си пост, тази идея за пчеларство я обмислям за догодина(когато надявам се ще имам не само някакви теоретични знания но и практически), сега след като чета коментарите и съветите все повече си давам представа за мащаба на това начинание и може би дори и за 5 кошера ще се замисля :D.

    Примерно аз лично не намерих никъде в под-форума за Кошери, тема даваща начална информация за кошери. Да прочетох за устройството на кошерите, но дали някой може да даде ясна категоризация с предимства на различните видове кошери от към капацитет, трудност на обслужване, а подобна информация би била не само на мен, но и на всеки начинаещ който в последствие ще се сблъска с проблема: "как да започна по правилния начин за да постигна оптимални резултати"

    Поздрави

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колега ,за да ти е полезен форума трябва да имаш някаква основа.За пчеларството -да прочетеш поне една книга.Ето например аз черпя информация от Опел форум ,но съм правил лада и шкода на части.Нали ме разбираш: ако нямам опит ,няма как с два дена четене да отворя -автосервиз.Мисля ,че и да има отговори на въпросите ти някои просто няма да ги разбереш на този етап.Всичко това ако ще ставаш пчелар. Другият вариант --наемаш работник такъв.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Какво топло посрещане ,направо не е за вярване.При положение ,че има сходни теми очаквах бъдещия колега да бъде набързо сдъфкан.
    Ама и въпросите му ми звучаха ,като бъзик.
    Е кое не ти се вярва? Хората дето се стремяха към някакъв порядък отдавна са се примирили и даже обръгнали... Аз все си мислех че наближаваме дъното, ама явно дъно няма. В абсолютно сериозен раздел, в момента трите теми най-отгоре са: "стартиране на пчелина", "пчеларството-първи бизнес", "семеен бизнес" и стой та гледай какво пише из вътре. Очаквам утре поредния новопостъпил форумец дето не различава пчела от търтей да се представи с пускане на тема "семеен пчеларски бизнес", сакън някой да не си помисли че 80% от пчелините в Бг не са семейни или че пък тук си говорим само за зайци, ракия и кифтета. "Обидно е за държавата", казваше Верещагин, бих добавил - обидно е за Форума. И ако зависеше от мен - немедленно и лично такива теми ги забивам в коша, независимо какво ще плямпат дежурните хуманисти и кибици.

    П.п. Ако някой ще ме репликира, да го направи където му е мястото, тук няма да пиша. Създателя на темата - отивай и чети в раздела за начинаещи, като изчетеш всичко по два пъти, питаш където му е мястото. Ако никой не ти отговаря, значи вече е отговаряно 100 пъти на такъв въпрос. Успех.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2015
    Мнения
    5
    Колега, съгласен съм с това, че трябва четене и до тук. Не съм съгласен обаче с твърдението, че трябва да имам опит за да ми е полезен форума. Ще ти дам пример с нещо друго, тъй като се занимавам с планинско колоездене всяка година в началото на сезона форума се пълни с теми: какво колело да си купя, Какво ми трябва и тн. Тези хора идват във форума защото търсят съвет. Някои просто искат бърз отговор, други имат наистина желание да се занимават и се задържат във форума. В началото обаче няма как да се знае какви са и въпреки това на всеки се дава полезна информация. И аз мога да обяснявам на дълго и широко и в детайл който само хора които дълги години са се занимавали с това, но не го правя. За щастие и тук до сега получавам само полезни съвети от колегите.

    На пчеларството гледам по този начин, това че темата е качена в подраздела за Пчеларството като бизнес е само защото няма да речем "Пчеларство за начинаещи". Аз съм тук за да си изградя ясна представа и да си направя информирано решение, "мога ли да се захвана с това начинание".
    а този коментар нещо присмиваш ли ми се или аз не го схващам?
    Всичко това ако ще ставаш пчелар.
    Поздрави

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от IGeorgiev Виж публикацията
    Примерно аз лично не намерих никъде в под-форума за Кошери, тема даваща начална информация за кошери. Да прочетох за устройството на кошерите, но дали някой може да даде ясна категоризация с предимства на различните видове кошери от към капацитет, трудност на обслужване
    Не си питал не ти е било отговорено . Ето ти няколко линка, даващи отговор въпросите ти свързани с различните системи кошери:

    http://www.pchelar-probvaisambg.com/...116_spisak.htm
    http://pcheli.net/mlad-pchelar/106-j...i-kosheri.html
    http://beehoneyportal.com/pchelen-ko...idove-kosheri/
    http://www.farmer.bg/4274-Obst-pogle...-kosheri-u-nas

    И това са само първите 4 линка от страница 1 на Гугъл, на който бе зададен въпроса: "предимства и недостатъци на различните системи кошери?"

    За това ти написах още в първия пост, че тук нещата са обратни - трябва да имаш макар и съвсем малък опит преди да четеш, защото иначе разпознаваш думите, но изреченията съставени с тях не ти дават никаква информация. Все едно аз да чета техническа документация на БМВ. Знам за думите "въртящ" и "момент", но словосъчетанието "въртящ момент еди колко си" не ми носи никаква информация за автомобила...

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колега ,не ти се присмивам.Усмивката е заради презумцията ,че може и да се откажеш.Не ти приемам примера ,защото като си говорите за колела ,се предполага ,че всичките можете да карате.В нашият случай не е така.Изобщо не обичам да споря ,затова спирам и успех.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Георгиев,преди да започнеш да подреждаш мислите и плановете си за пчеларството,посетете със семейството си алерголог.Да не се окаже,че си инвестирал много време и пари за по опасно занимание от колоезденето.Успех!

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Ето нещо за четене: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1402
    Милен Михов

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •