Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 64
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625

    Влияние на откритото пило на медосбора

    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    ...В книгите на А. Грънчаров препоръчва, плодника да се стесни по време на главната паша, да се ограничи площта за яйцеснасяне, за да се освободят повече пчели за събиране на мед. При твоя двукорпусен плодник има опасност по време на главната паша голяма част от пчелите да гледат пило и да съберат по-малко мед. Забелязваш ли такова явление?
    Имаше изказано мнение, че откритото пило не влияе на медосбора, било мит.
    Моля, всеки колега, който прилага методи за ограничаване на пилото да споделя тук как го прави, срокове, паши и т.н.
    Ако смятате, че темата не е актуална, моля да я изтриете или преместите на подходящо място.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз мога да споделя нещо от моя скромен практически опит.
    Пролетта на 2010 от 4 семейства, иззимих само 2 и то доста слабички и понеже не можаха да запълнят за пашата 2 корпуса ЛР 10 рамкови, арестувах майката в един корпус и отгоре ХР. И така си останаха до края на сезона, като от тези 2 семейства, направих една отводка и извадих 60 кг стоков мед и 30 кг оставих за тях. Имайте впредвид, че разчитам основно на ливадна и горска паша.
    Та по въпроса, аз стигнах до извода, че когато има слаба , но продължителна паша, трябва да се ограничава майката, защото ако я освободиш да снася , повече пчели ще останат да гледат пилото и по-малко ще има за нектаросъбиране и нектароприхващане. И нектара , който постъпва, ще отиде за изхранване на пилото и за пчеларя няма да остане нищо. Иначе ако има добри паши в района, тогава не е нужно да се ограничава майката, те пчелите сами го правят това. Много пчелари особено с ДБ не се съобразяват с това, че този 12 рамков плодник е доста голям и чакат да побелеят питите и тогава да сложат магазините, а то вече пашата преминава, пчелите задръстват плодника с мед и ограничават майката и ето ти роево настроение.

  3. #3
    iris, когато семейството е с 5-6 кг пчели, има достатъчно за извършване на всички дейности в кошера. Във всички пчеларски книги пише, че инстинкта за събиране на храна е най-силен и доминиращ. Склонен съм да вярвам на това, защото и личните ми наблюдения са такива, че при обилна паша семейството се стреми да я оползотвори максимално и отглеждането на пило остава на заден план. Това важи само за силните семейства. При слабите и отводките, положението е коренно различно.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Аз също вярвам на написаното. Но трябва да се съобразявам с липсата на обилна паша и да "хитрея"...

  5. #5
    Природните дадености при теб са коренно различни от тези при мен. За това и техниките ни на работа са различни. Аз споделям личната си практика с пчелите.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Природните дадености при теб са коренно различни от тези при мен. За това и техниките ни на работа са различни. Аз споделям личната си практика с пчелите.
    За което всички сме благодарни.
    Благодат е пчелите да работят в условия на изобилна паша. Тогава и пчеларят и пчелите ликуват.
    Когато пашата е оскъдна нещата стават по-различни. Пчеларят се опитва да надхитри природата, прилагайки всичко, което някога е прочел, дочул, видял. С една дума, всичко, което би могло да е от полза. Затова се сетих за тази тема.

  7. #7
    Мисля че в условията на оскъдна или дори средна паша особено ако няма слънчоглед в края на сезона е задължително да се ограничи майката в един ЛР корпус за да се получи някакъв стоков мед....иначе седзона си минава кошера отглежда пчали и в медовия сектор - нищо...или почти нищо....тука не говорим за Добруджа,Лудогорието,крайд унавието или Златията където мед тече и от камъните...става дума за полупланински и планински райони с по-бедна растителност и къс медоберен сезон в пълното или частично отсъствие на площи с маслодайни или други нектароотделящи култури.......

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от Aleksey
    Накарай мързеливия на работа и ще получиш акъл(съвет).Не съм от тях,но съм алергичен към пчелната отрова и затова се опитвам да си изградя технология,която да сведе до минимум работата ми с пчелите.Затова експериментирам.Имам два 12дб и четери 10дб.Сега си купих един нов ЛР.Имам и 3 нуклеуса(6 ремки).Целта ми е по 3 магазина мед ,но само от 10дб,като третия магазин е за пчелите.12дб и нуклеусите ги използвам за отвдки.В какво се състоят опитите ми.Развивам семействата така че до началото на май десетаците да са със 3 магазина,като единия магазин го използвам за развитие.Понеже пашата ми не е обилна а постоянна(подържаща),след акацията свалям един магазин мед (остават два).След липата около 10 юли свалям още един магазин и остава един.Със ваденето на втория магазин изваждам и майката с две рамки.Между два 10дб има един 12дб,който е преграден на две с мрежеста преграда.Майките от десетаците влизат в разделения 12дб.Понеже в десетаците се прекъсва кърменето пчелите успяват да напълнят магазините.След като новите майки(свищеви) започнат да осеменяват свалям пълния магазин отдоло за есенно развитие и с това приключвам на 90% и зазимяването.Старите майки се развиват като отводки и зимуват по две в 12дб.Това е в общи линии.Иначе и аз съм начинаещ(втори сезон).
    Пример за ограничаване на пилото с изваждане на майката и отглеждане на свищева майка.

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Да и ще си останеш с пръст в уста. Без майка пчелите не работят толкова усърдно (ако въобще го правят). Без пило - също.
    Когато ограничиш пилото - така е - по-малко пчели ще се занимават с отглеждане на пило, но дали реално освободените пчели ще се включат ефективно в медосбора? Или това ще доведе до намаляване на средното количество работа за пчела на някоя определена длъжност в процеса?

    Дали когато подсилиш някое семейство за пашата ( напр. чрез налитане) добивите са съответни на силата му?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Мисля, че няма да остане с пръст в уста. Много хора, и на изток и на запад, практикуват този начин, съобразявайки се с местните си условия. Ако не бяха доволни, нямаше да се шуми толкова около него.
    Но Алексей е тук и ще сподели наесен какво е постигнал чрез него.

 

 
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •