Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 64
  1. #11
    ANIBAL
    Guest
    Първо,моите поздравления на Скутелатор за подмяната на снимката.Най-сетне нещо хубаво и класическо.Оная рижата не я харесвах хич.
    Сега по темата -Ирис, аз ограничавам майката като подреждам несъвършени изградени магазинни пити.Там майката не и харесва да се качва.И това е вместо ХР.В същото време тези пити са идеални за складиране на стоков мед.И така до колкото изкарат през сезона.Не свалям в никакъв случай магазините.Там те задържат достатъчно количество пчели и не се получава пренаселване на кошера и рой.Пилото е винаги много,защото резервоара за мед е огромен и има площи за дейноста на пчелите.Тези пити аз си ги правя сам.Просто пчелите имат определени ориентири при градеж и ако ги няма ,те градят напосоки.Така се получава моята ХР.Никога досега от поне 10 години в тях не е имало пило.Ти знаеш,че моят плодник е само един Рутов корпус.Там винаги и никъде другаде няма пило.Затова аз в повечето случаи вадя от плодника по две пити за сборни отводки.И на тяхно место слагам основи .И това е и моят противороев метод.Откритото пило в никакъв случай не бива да бъде ограничавано,защото в края на сезона се получава срив на семейството.Подобен на този през пролетта,но по същата причина.И в повечето от случаите е това причината за изчезналите пчелни семейства.Добавете и акара и са готови.

    Напротив, откритото пило поддържа семейството работоспособно и дейно.Това е сигурен признак за присъствие на майка.И пчелите не се замислят за спасение.Това е в общи линии.Колкото по-дълго време има от него ,толкова по-добре.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Мисля, че след като има 3 месеца за развитие /юли за майката, август и септември за поколението/, новата майка ще може да създаде достатъчно пчели за зимуването. Ако ли пък има някакви съмнения, относно това, Алексей има помощни майки от миналата година /сдвоени в 12 рамковия ДБ/, които ще използва по предназначение.
    За да се намали времето за развитие, може да се използват зрели маточници, които се придават в магазина при отнемането на майката /а може и преди това/ и се осигури отворен вход в магазина.
    Няма място за опасения, ако си предвидил нещата и помагаш навреме.

  3. #13
    ANIBAL
    Guest
    За Алексей не се съмнявам ,че ще постигне това ,което желае.Става въпрос за теб.Понеже ти поиска да получиш от нас как го постигаме.И мнение да дадем по въпроса.А и аз малко имам слабост към теб ,та за това така описвам нещата.Иначе и ти знаеш моето мнение за късната подмяна на майките.И точно така има достатъчно време за създаване на пило.Но тук ставаше въпрос за работата на семейството през медосбора.И май това е важното в случая.Става въпрос за нашите ДОХОДИ.Скутелатор е напълно прав-семейството се блокира мигновено.Няма ли плодна майка при него.И открито пило.ГОВОРЯ ЗА ПРИСЪСТВИЕ.НЕ ЗА КОЛИЧЕСТВО.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Опитът ми от миналата година показва следното.Около 10.07. свалих вторите магазини с мед.плодниците почти бяха блокирани имаше на 3-4 рамки запечатано пило много нектар и малко яйца.Със свалянето на магазините изкарах майките с по две рамки,като на тяхно място поставих ВО.Вечерта им сипах сироп от захар мед и млеко от пресован далак.Наистина семействата,както казвa scutellator,заработиха вяло.Но си мисля че по този начин семейството си почива особенно новоизлюпващите се пчели,като единствената им задача е да си произвадат майка,а малкото яйца означава че са по едри от което следва по добра майка.Почти след два месеца новите майки започнаха да осеменяват(около25 08.).И какво се получи-взрив.Трябва да подчертая че когато махах майките софората тъкмо започваше да цъфти.Ден два след като майките започнаха да осеменяват,свалих магазините отдоло,като при Венер.Магазините бяха пълни и на 90% запечатани.И си останах с пръст в уста,само че преди това бръках в меда.Към момента семействата са ми по силни от миналата година.

  5. #15
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    [quote="Aleksey"]Опитът ми от миналата година показва следното.Около 10.07. свалих вторите магазини с мед.плодниците почти бяха блокирани имаше на 3-4 рамки запечатано пило много нектар и малко яйца.Със свалянето на магазините изкарах майките с по две рамки,като на тяхно място поставих ВО.

    И ако напишеш,че са ти изградили ВО ще ти "повярвам".

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator

    Дали когато подсилиш някое семейство за пашата ( напр. чрез налитане) добивите са съответни на силата му?
    Да. Шансовете му мисля са по-големи от друго, което не е подсилено.
    Естествено стига да има какво да събира.Ако няма паша каквото и да правиш резултата е нулев.
    Лично мое мнение е че семейство със семейство не си прилича.
    В смисъл, което семейство си върви си върви за другите каквито и хитрини да прилагаш успехите може да са относителни.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Много пчелари особено с ДБ не се съобразяват с това, че този 12 рамков плодник е доста голям и чакат да побелеят питите и тогава да сложат магазините, а то вече пашата преминава, пчелите задръстват плодника с мед и ограничават майката и ето ти роево настроение.
    НЕ!

    Със свалянето на магазините изкарах майките с по две рамки,като на тяхно място поставих ВО.Вечерта им сипах сироп от захар мед и млеко от пресован далак.Наистина семействата,както казвa scutellator,заработиха вяло.Но си мисля че по този начин семейството си почива особенно новоизлюпващите се пчели,като единствената им задача е да си произвадат майка...
    Защо сложи основи? И какво е "почивка"?
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Восъчните рамки бяха изградени,като интересното е че на всяка рамка имаше иградени чашки за маточници по около 12-13 бр. пръснати равномерно по рамката.Майките заобикаляха тези рамки не ги осеменяваха затова ги изместих крайни за мед.Мисля че запазих една ще проверя и ще снимам.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Като принцип ограничаването на майката и освобождаването на кърмачките за медосбор има известна доза истина,НО това е по-скоро именно принцип,а не истина със практическо приложение - и всъщност в случая изваждате нещо от контекста на целия метод описан от Грънчаров и за това се получава неправилно тълкуване и разбиране на този принцип.

    Aleksey си прави експерименти и аз следя със интерес неговото участие във форума - но в първия момент от другата тема (от където iris взе цитата) не включих,че цели именно ограничение на кърмаческата дейност със цел да увеличи медоноса.

    Значи конкретно по този въпрос моето становище е следното - да ограничаваш яйцесноса на майката и кърмаческата дейност е същата недомислица,като да избиваш търтейте.

    Целта на пчеларя не е да ограничава майката - това за мен е абсурд,това е немислимо и лекомислено,аз целогодишно се старая да подържам силни семейства,сега да ме убеди някой,че видиш ли във главна паша трябва да ги олабвам,щото така щяло да имам повече мед ..... и за колко време ще го имам този мед и за колко време ще го имам това вече псевдо силно семейство.

    Моите извинения,ама в едната тема спорим,колко добре било целогодишното подаване на суха захар,включително и зимата,защото така сме щели да имаме едва ли не свръх силни семейства,а в следващия момент ми се обяснява как трябва да ограничавам майката и пилото - това ми звучи баш като неподготвено изказване.

    Aleksey,помисли реално дали наистина не си останал с пръст в устата както много правилно отбеляза scutellator - за два месеца в главната ти паша,ти събираш един магазин с мед ....... и се чувстваш доволен ...... според мен не мислиш достатъчно трезво,ако смяташ че оставайки пилото и майката през тази паша,ще събереш по-малко мед.И нещо повече - дори ще имаш повече мед,ако направиш едновременен експеримент със еквивалентни семейства,на едното махни майката,на другото недей,сам ще се убедиш.И още едно нещо в повече - след тази паша семейството със майка,ще е във пъти по-неамортизирано,по-организирано и изобщо като цяло ще има по-добър вид от онова седяло през пашата без майка.

    Колеги - четете първо малко по-внимателно,опитайте се да вникнете по-цялостно във материала,на която и да е било книга.Не става да прочетете два реда от цялата книга и да си мислите,че сте разбрали "тайната" на автора.

    И второ четейки по-внимателно щяхте да разберете,че в случая няма никаква тайна и смисъла на този принцип е прозрян от всеки по-опитен пчелар и е цел във практиката му без да е чувал дори за тази книга,а именно - идеята не е да ограничаваш ти майката това е грешка,за която ще си платиш скъпо,идеята е по време на главната паша,така да хванеш ритъма на семействата,че непосредствено преди нея пилото основно да е запечатано и да се излюпи по време на тази паша,това е цаката при главните паши и високия медодобив,това е което трябва да търси и цели пчеларя.

    т.е.Aleksey - съдейки по дадената информация - задръстен от мед плодник,пило на 4 рамки повечето запечатано,ти всъщност си оскотил това семейство и си си намалил сам добивите.Пчелите в случая,са знаели по-добре от теб как да постъпят - те сами са ограничили майката до толкова,че да се запази баланса,м/у едновременно силното и развиващо се семейство и силния медодобив.

    Или казано по-просто - вие гледайте,да си подържате силни семействата,със пило,пчели,търтеи и прочие,а за медодобива пчелите ви сами ще се погрижат,това не го мислете.

    Цитат Първоначално публикувано от toko652003
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator

    Дали когато подсилиш някое семейство за пашата ( напр. чрез налитане) добивите са съответни на силата му?
    Да. Шансовете му мисля са по-големи от друго, което не е подсилено.
    да ама не - ти му предай некачествени пчели,па чакай за шансове.

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Естествено, че от некачествени пчели нищо не може да се очаква. Имах в предвид за подсилване с нормални пчели. Явно грешно съм разбран или не съм се изразил правилно.

    п.п.некачествени пчели в какъв смисъл? Болни,опаразитени, дребни или друго(недобра селекция)?
    ...пояснил съм по-горе, че семейство със семейство не си прилича пчели много, но не събират мед, а примерно повече градят и обратното.

 

 
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •