Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 107 от 147 ПърваПърва ... 75797105106107108109117 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,061 до 1,070 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #1061
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Защо очакваш някой да те хули?Това имаше тогава -това ползвахме.Като излезе Варостопа аз минах на него ,заради лесното му приложение.Сега препарати -бол ,чак ми се е замътила главата кой да избера.

  2. #1062
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Защо очакваш някой да те хули?Това имаше тогава -това ползвахме.Като излезе Варостопа аз минах на него ,заради лесното му приложение.Сега препарати -бол ,чак ми се е замътила главата кой да избера.
    Да така е но не вършат работа, Варостопа и производните не ги ползвам от години. От оксаловата к-на, може и да е съвпадение, имам варовито пило. Ползвах на есен (2014) в някой кошери тимол, едвам преживяха. На февруари, бяха остана ли шепа пчели с акари почти на всяка трета, за да ги спася, ги опушвах с амитраз началото на март. За сега са живи! МК доволен съм, но е много играчка напояването на плаките!

  3. #1063
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Няма как само с гледане да се преброят акарите. Освен по гърба на пчелите те могат да са по коремчетата им или дори да са се скрили под хитиновите люспи (абдоминални пластинки). При метода с упояването акарите се пускат от пчелите и след стръскване падат на хартиения лист.
    Така е прав си, но ще е интересно ако накараш един пчелар с опит да погледне една рамка и да каже някакво число и после да се види колко се доближава до реалния резултат.

  4. #1064
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #1065
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Ето в това е истината. Докато някой не селекционира пчели, които сами да се борят с акара и малкия кошерен бръмбар, няма как да успеем. Тя природата ще го направи сама, но ще минат стотици години.

  6. #1066
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ето в това е истината. Докато някой не селекционира пчели, които сами да се борят с акара и малкия кошерен бръмбар, няма как да успеем. Тя природата ще го направи сама, но ще минат стотици години.
    И двете неща са малко вероятни. Малко се вманиачвате в това селектиране. Като толкова лесно ги селектирате, защо не селектирате пчели които да се борят с акара, нозематозата..., а все повече и повече ги наливате и обгазявате с какви ли не препарати? Природата ще го направи, но дали ще го направи? Също не е ясно и никой не може да го предвиди. Може и да помогне на МКБ. Това, че пчелите са били и по времето на динозаврите не значи, че ще бъдат вечни. Може да се появи друг вид който да заеме тяхното място. В една от темите беше даден материал, че цветовете губят аромата си. Къде отиват пчелите в случая? Ето вероятност която може да доведе до другия вид на който няма да му е нужен аромата, а някакъв друг признак чрез който да се извършва опрашването, а може вече и опрашването да става по друг начин и т. н, и т. н.. За природата не само пчелите са важни. За нея всички са важни. А на кого ще помогне... знае ли човек?

  7. #1067
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    ..... В една от темите беше даден материал, че цветовете губят аромата си. Къде отиват пчелите в случая?......
    Интересно е как хората, които обикновенно са скептични към всичко написано, виждат някоя абсурдна за възприемане статия във вестника и я приемат за истина. Винаги съм се учудвал как атеистите може да бъдат суеверни и как някои от най-здравомислещите хора на Земята може да имат някакви техни си абсурдни и противоречащи на всякакъв здрав разум вярвания.


    МКБ в Природата има същата функция, каквато и восъчния молец - да почиства гнездата след загиналите/болните семейства и да ги подготвя за следващия си наемател. Само че е малко по-агресивен в дейността си от восъчния молец и вместо да чака болните семейства да загинат сами, просто ускорява процеса. В Южна Африка пораженията, които нанася МКБ са не по-големи от тези, които восъчния молец понастоящем нанася в Европа ( в миналото (преди само два века) е можел да причини гибелта на по-слабите пчелни семейства).

    Към днешна дата има Европейски медоносни пчели адаптирани към вароа, посредством селекция от Природата. Става въпрос за пчелите от другия край на Русия, в близост до границата с Китай, пренесени някога от европейските заселници.


    Човек ако желае, може да ускори процеса, който Природата по принцип би трябвало да извършва, или пък да го насочи в едната или в другата посока. Когато човек подхранва най-слабите си семейства и им позволява да не загинат - ТОВА ПАК Е СЕЛЕКЦИЯ!


    И между другото, наистина има пчели (СЕМЕЙСТВА) устойчиви на Нозематоза. Иначе във почти всяко семейство страдащо от тежка форма на Нозема, част от пчелите по някакъв начин успяват да останат "незаразени".
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #1068
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Интересно е как хората, които обикновенно са скептични към всичко написано, виждат някоя абсурдна за възприемане статия във вестника и я приемат за истина. Винаги съм се учудвал как атеистите може да бъдат суеверни и как някои от най-здравомислещите хора на Земята може да имат някакви техни си абсурдни и противоречащи на всякакъв здрав разум вярвания.

    Интересно ми е как някои хора, които обикновено са с доста акъл не се досещат, че други просто използват темата и материали от други теми за да покажат/докажат други едни абсурди в същите тези теми.

    Когато човек подхранва най-слабите си семейства и им позволява да не загинат - ТОВА ПАК Е СЕЛЕКЦИЯ!
    Човек ако желае, може да ускори процеса, който Природата по принцип би трябвало да извършва, или пък да го насочи в едната или в другата посока. Когато човек третира семействата безразборно с какви ли не химикали и по този начин им помага да загинат - ТОВА СЪЩО Е СЕЛЕКЦИЯ!
    И между другото, наистина има пчели (СЕМЕЙСТВА) устойчиви на Нозематоза. Иначе във почти всяко семейство страдащо от тежка форма на Нозема, част от пчелите по някакъв начин успяват да останат "незаразени".
    Това се отнася за всички видове в природата иначе до сега и хората да ги нямаше.

  9. #1069
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Мислиш ли че случайно съм писал този пост. http://pchelari.com/forum/showthread...1%86#post73434
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  10. #1070
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Мислиш ли че случайно съм писал този пост. http://pchelari.com/forum/showthread...1%86#post73434
    Не се отваря страницата.

 

 
Страница 107 от 147 ПърваПърва ... 75797105106107108109117 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •