Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 65 от 147 ПърваПърва ... 1555636465666775115 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 641 до 650 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #641
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Отваряй си очите за повишаване на опаразитеността след периоди на рязко намаляване на пилото (главна паша). Блокират ли майката, това автоматично води до бум на акара след това.
    Scutellator, защо се получава това, може ли да разясниш? На мен нещо ми бяга логиката. Блокирането на майката няма ли да намали пилото и съответно ще има по-малко млади акари. Какво бъркам?

  2. #642
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Намаляването на пилото означава че пчелите от следващото поколение, които трябва да заместят старите и да послужат за възстановяването на кошера след пашата ( семейството трябва да започне стадий на растеж), ще бъдат по-малко. Наличния по пчелите акар пък трябва да се набута в по-малко на брой килийки, по този начин увеличавайки опаразитеността на пилото. Получава се така че точно малкото на брой пчели, които трябва да започнат възстановяването на популацията са и най-силно опаразитени и компрометирани, което пък допълнително намялява тяхния брой (и качество) и може да доведе до избухването на вирусна/бактерийна епидемия. Това е момента в който може да се видят за пръв път от пролетта насам проблеми свързани с акара.

    От тук нататък семейството има два пътя - да изпревари в числеността си акарите ( отглеждайки повече пило и по-голям процент здрави млади пчели), отблъсквайки епидемията или пък да се озове в "плаващи пясъци", където колкото и да се опитва да прави повече пчели и пило, новите попълнения са все по-малко и по-малко.


    Тук предполагам че е интересно да спомена че акарът предпочита да паразитира върху кърмачките. По време главната паша когато повечето пчели са летящи, всичкия акар остава по гърбовете на малкото на брой кърмачки, което води до скъсяване на живота им и до увеличаване на нивата на патогени в храната на ларвите. Когато нивата на акарите в кошера станат високи, във восъкоотделящите жлези на пчелите се извършват физиологични промени и акара вече трудно различава млади от стари пчели
    http://entomologytoday.org/2014/08/2...-the-bees-wax/
    Този пост е редактиран от scutellator; 24.10.2014 в 10:49.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #643
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Някои можели да каже колко дни живее един акар?

  4. #644
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    Scutellator, защо се получава това, може ли да разясниш? На мен нещо ми бяга логиката. Блокирането на майката няма ли да намали пилото и съответно ще има по-малко млади акари. Какво бъркам?
    Колега не му е тук мястото, но така и така сте се събрали със скутелатора в една тема да ви питам. Ти преди време беше пуснал една тема за получаването на инвертаза от хлебна мая. А скутелатора ако не се лъжа беше споменал че американците дават хлебната мая без да я деактивират (преваряват).
    Скутелаторе моля те дай линк или повече инфо дали наистина си срещал такава информация, дали наистина американците дават хл.мая в суров вид.

    Понеже вече имам тест ленти за инвертиран сироп и текат едни домашни опити. Излизат много интересни резултати. На път съм да "хакна" руската инвертаза пчелита.
    Винаги може по-добре.

  5. #645
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    В суров вид- едва ли. Предполагам това което имаш впредвид съм го прочел от Ранди Оливър (ABJ) и най-вероятно става въпрос за бирена мая в готов вид.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #646
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    m_pchelari, аз до колкото прочетох сега в нета, тази Пчелита е точно някакъв щам дрожди, които произвеждат инвертаза. Ето го линка - http://pchelkinmed.com/p28966387-pchelit-2gr.html
    Какви интересни резултати си получил? Би ли споделил? Какво имаш в предвид под това ,че си я хакнал?

  7. #647
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Колега не му е тук мястото, но така и така сте се събрали със скутелатора в една тема да ви питам. Ти преди време беше пуснал една тема за получаването на инвертаза от хлебна мая. А скутелатора ако не се лъжа беше споменал че американците дават хлебната мая без да я деактивират (преваряват).
    Скутелаторе моля те дай линк или повече инфо дали наистина си срещал такава информация, дали наистина американците дават хл.мая в суров вид.

    Понеже вече имам тест ленти за инвертиран сироп и текат едни домашни опити. Излизат много интересни резултати. На път съм да "хакна" руската инвертаза пчелита.
    Нашата инвертаза е на основата на хлебната мая.Руската е патентована и доколкото помня е на основата на използвани в производството на спирт дрожди.Работят при много по-ниска температура.Нали помниш , че не се допуска нагряване над 35 градуса на "Пчелита"?Нашата изисква нагряване за по-бързо действие и резултат.
    Въпрос на предпочитание, хляб или водка.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #648
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ето го и изследването което бях обещал. Препоръчвам на всеки, който може, да го прочете много внимателно. Вярвам че ще му хареса и ще му предостави храна за размисъл.
    Прикачени файлове Прикачени файлове
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #649
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Към колегата Дамян :в книжката на Наско Кирилов -"Биологична и динамична защита на пчелите" попаднах на следните изречения за акара - "Акарите се развиват по-интензивно върху старите пити.Предполага се,че е свързано с температурния режим в пчелното семейство".
    Акара не се чувства комфортно при 35 градуса затова се пъха в по-крайните килийки.Слабите семейства и старите пити просто му казват : заповядай,чувствай се като у дома си

  10. #650
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Към колегата Дамян :в книжката на Наско Кирилов -"Биологична и динамична защита на пчелите" попаднах на следните изречения за акара - "Акарите се развиват по-интензивно върху старите пити.Предполага се,че е свързано с температурния режим в пчелното семейство".
    Акара не се чувства комфортно при 35 градуса затова се пъха в по-крайните килийки.Слабите семейства и старите пити просто му казват : заповядай,чувствай се като у дома си
    Бях пуснал инфо по въпроса, но не мога да се сетя в коя тема и автора на изследването.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 65 от 147 ПърваПърва ... 1555636465666775115 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •