Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 63 от 147 ПърваПърва ... 1353616263646573113 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 621 до 630 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #621
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Сега се върнах от стария пчелин и всяко старо семейство имаше акар.
    Гледам пред един кошер пчела без криле...
    НАПРАВО ПОБЕСНЯХ!
    Почнах да ги отварям един по един и резултата беше много неприятен.
    Новите семейства (отводки на по 2 рамки) нямаха и един акар, докато старите семейства на всеки 30-40 пчели една имаше по един акар.(нямаше повече от един акар върху пчела)
    Новите семейства имат поне по 9 плътни междурамия с пчели(дори най-слабия кошер дето го мислех дали ще изкара зимата) и един акар не видях. Каква е логиката в това?
    Защо ще има в старите семейства, а в младите няма да има?!?!?
    Старите семейства дори трябва да имат по-малко, защото не смених всички рамки и имам още от предишните собственици (ръсенето с препарати е било хоби).
    Миналата седмица ги гледах и нямаше видимо акари по пчелите, а в пилото явно е имало и дори и по пчелите, но са били прекалено малко.

    Най-лошото е че едно от най-добрите семейства има акар, а исках от него да направя 10-20 майки. Цяла година работи перфектно и съм изключително доволен от него, но сега вече съдбата му е под въпрос.
    Майката и дъщерите са много по-големи от всичко, което съм виждал и явно си е генетично, снасят като луди, по количество мед се класират на челни позиции, но сега явно ще трябва да видя дали старата майка ще се оправи с акара.(младите нямат)
    Други две семейства (майки сестри) не са агресивни, при меда не се представиха много добре, но се развиха много бурно в края на сезона - нямат и един акар, а старото семейство има.

    Всяко едно старо семейство има акар, а в новите няма, а имам млади изпреварващи всички стари и по тях няма акар. (Явно отговора не е в броя пчели)
    Логично обяснение, което виждам е че при новите семейства е прекъснат цикъла на акара и след това акара или не е успял да оцелее или е много...много малко.
    След няколко дни, ако е добро времето отново ще отворя младите и ОТНОВО рамка по рамка да ги прегледам.

    До днес акар не бях намирал в нито едно от семействата, а при всяко отваряне гледам първо за деформации, акар, гнилец и после за пило, майка, мед, прашец и т.н
    Ровил съм в запечатано пило, пчели в сапунена вода, ако има буклуци по пода съм ги събирал във вестник да ги зяпам после и един акар не съм намирал.
    Само една пчела съм виждал с деформация и това беше днес.

    Възможно ли е акара толкова бързо да нападне семействата?!?!
    Във всяко едно старо семейство меда е на пълни 10-12 рамки, едно семейство не взема сироп, а лежака(не успях да го махна) има към 13-14 пълни рамки.
    Чудя се да третирам или да видя кое семейство как ще се справи с проблема. Работата е на кантар и клони към това да не третирам.
    Няма проблем да загубя и млади и стари до 50%, но трябва да има изгода от загубата.
    Ако ги набухам с препарати, значи няма да мога да видя кое семейство се справя с акара и кое не.

    Абсолютно съм сериозен като казвам, че съм готов да жертвам до 50%!
    Предложения как да избягам от дилемата?

    П.С Моля без редовните изпълнения, ако няма да казвате нещо значимо, то във Фейсбук има място за глупости винаги.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #622
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Днес бях на пчелина за да ги зазимя,предвид идващите студове и да им сложа тимол в чорапчета по 10гр..Останах приятно изненадан от третирането с Апифит с пулверизатор.Тъй като вече бях пръскал 4 пъти от август насам с оксалова,реших да не прекалявам и преди 10 дена ги окъпах с Апифита,като добавих и нозевит,но половината доза.Концентрацията която ползвах беше 3л.сироп 1/1 + 80мл.Апифит+20мл.Нозевит за 40 семейства.Всичко това го изпръсках на семействата,като имах все още опаразитени след излюпеното пило.Днес след като констатирах опадалия акар след пръскането,реших да им направя още едно,но наполовина по-малко разтвор като сложих и тимола след това.
    Към колегата Дамян - колега,нали си падаш по експериментите,пробвай едно семейство с лимоновия сок и ако искаш си вземи Апифит и пробвай и с него.За себе си реших отсега нататък,Апифита да го ползвам с пулверизатора.Не мисля,че в хранилката ще успее да събори толкова акар.

  3. #623
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    ........Възможно ли е акара толкова бързо да нападне семействата?!?!
    Във всяко едно старо семейство меда е на пълни 10-12 рамки, едно семейство не взема сироп, а лежака(не успях да го махна) има към 13-14 пълни рамки.
    Чудя се да третирам или да видя кое семейство как ще се справи с проблема. Работата е на кантар и клони към това да не третирам.
    Няма проблем да загубя и млади и стари до 50%, но трябва да има изгода от загубата.
    Ако ги набухам с препарати, значи няма да мога да видя кое семейство се справя с акара и кое не.

    Абсолютно съм сериозен като казвам, че съм готов да жертвам до 50%!
    Предложения как да избягам от дилемата?

    П.С Моля без редовните изпълнения, ако няма да казвате нещо значимо, то във Фейсбук има място за глупости винаги.
    Причината за многото акар тази година според мене е в късното пило. Каквито и есенни третирания да сме правили, винаги след тях са оставали живи акари, скрити в запечатаното пило. При това положение докато не се направи едно последно третиране след излюпване на последното пило, НЯМА ОТТЪРВАНЕ.

    Та ти мислиш, и аз мисля - но буквално нямаме избор. Трябва да чакаме последното пило и след него - още едно третиране. Нещо по-щадящо - може би лентички - знам ли. И аз съм в твоето положение - всеки ден хвърлям боб белким да ми даде някаква насока какво да правя.

  4. #624
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Причината за многото акар тази година според мене е в късното пило. Каквито и есенни третирания да сме правили, винаги след тях са оставали живи акари, скрити в запечатаното пило. При това положение докато не се направи едно последно третиране след излюпване на последното пило, НЯМА ОТТЪРВАНЕ.

    Та ти мислиш, и аз мисля - но буквално нямаме избор. Трябва да чакаме последното пило и след него - още едно третиране. Нещо по-щадящо - може би лентички - знам ли. И аз съм в твоето положение - всеки ден хвърлям боб белким да ми даде някаква насока какво да правя.
    Проблемът е в това, че искам да знам как и кога го хванаха акара. Това може да е много полезна информация.
    Как няма акар цяла година и се пръкна чак сега?!?! Един да бях видял, само един през цялата година, но това ме навежда на мисълта, че акара е дошъл от друг пчелин.
    Вадя си извода, че няма как ефективно да се бориш, докато близкия колега е развъдник за акари.
    Другия въпрос е защо само старите семейства? - това е много интересно и след като отново проверя младите ще дам информация дали се е появил и при тях.
    Ако след другия преглед отново няма акар(при младите), значи трябва да се проучи "ЗАЩО?".
    Защо при пити бъкани с химикали има акар, а при нови пити няма? (Тези стари пити направо се хвърлят, то те само биха замърсили чистия восък)
    Дори сега се чудя дали да не преместя семействата с акари на друго място.

    Наблюдавал ли си дали има повече акар при стари семейства(майки, пчели, кошери, рамки и т.н) или при нови?
    Ако друг колега е наблюдавал подобно нещо нека пише! - Това няма как да е само при мен! Не е възможно да е инцидентно! И трябва да има логично обяснение!

    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Към колегата Дамян - колега,нали си падаш по експериментите,пробвай едно семейство с лимоновия сок и ако искаш си вземи Апифит и пробвай и с него.За себе си реших отсега нататък,Апифита да го ползвам с пулверизатора.Не мисля,че в хранилката ще успее да събори толкова акар.
    Само един кошер няма как да даде точно информация, трябва да третирам поне 10-20 броя и да ги преместя.
    Вече съм говорил за камион да ги пренеса, но още не съм се решил. В този вариант ще трябва да ходя 3 пчелина...ще стана луд .
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #625
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    При мен силното опаразитяване се получи също при старите семейства.Забелязах и това,че ДБ бяха по-силно опаразитени от МК.Последното си го обяснявам с по-силните семейства,но и при мен тазгодишните семейства нямат такова нападение.

  6. #626
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    При мен силното опаразитяване се получи също при старите семейства.Забелязах и това,че ДБ бяха по-силно опаразитени от МК.Последното си го обяснявам с по-силните семейства,но и при мен тазгодишните семейства нямат такова нападение.
    Предполагам, че може да има някаква разлика, но няма да е толкова значима.(МК или ДБ)
    При мен има два варианта или има или няма. Старите имат, а младите нямат.
    A на колко междурамия са старите и новите ти?
    Забелязваш ли разлика в количеството акар между по-силните млади и по-слабите млади?
    Търся някаква връзка, ако отново не намеря при втория преглед акар в младите семейства.
    Трябва да видя какво ще излезе от нета и дали вече няма готов извод защо може да се случи това.
    Няма причина за тази разлика, а ако беше само разлика в броя щеше да е друго.

    От изследването става ясно, че лимонената киселина действа, точно като ОК, но е по-малко токсична(предполагам за акара).
    Сега въпроса е колко пакетчета лимонена киселина на колко захарен сироп се слагат (така или иначе слагам лимонена киселина в храната).
    Много трудна работа е това да се намери добра рецепта за тази киселина.
    Лимоновият сок има до 48г/л лимонена киселина.
    Най-добре звучи 25гр лимонена киселина в 500гр захар и 500мл вода.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 22.10.2014 в 01:53.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #627
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Спокойно бе колега. Акара не чак толкова страшен.
    Няма как да кажеш кое семейство колко е опаразитено само с обикновен преглед.
    Това, че не си виждал акарите при прегледите, не означава, че е нямало, напротив те обикновено не се виждат. Когато започнат да се виждат значи са мнооооого. Сега си започнал да ги виждаш ,защото нямаш или почти нямаш пило и вече всичките са пчелите.

  8. #628
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Колега според мен това ,че в старите пити са ползвани много и различни препарати им помага да получат резистентност.Биологията (развитието) на Акара при положение до колкото си спомня ,че не третираш за акар е нормално в края на сезона да се получи пик в развитието им и сега да са силно опаразитени. Финландския метод при който след края на последната паша семействата се изваждат и поставя само на рамки с В.О .По тоя начин прекъсват развитието на Акара и третирането е ефикасно и си подменят рамките със нови ?.
    Милен Михов

  9. #629
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Сега се върнах от стария пчелин и всяко старо семейство имаше акар.
    Гледам пред един кошер пчела без криле...
    НАПРАВО ПОБЕСНЯХ!
    Почнах да ги отварям един по един и резултата беше много неприятен.
    Новите семейства (отводки на по 2 рамки) нямаха и един акар, докато старите семейства на всеки 30-40 пчели една имаше по един акар.(нямаше повече от един акар върху пчела)
    Новите семейства имат поне по 9 плътни междурамия с пчели(дори най-слабия кошер дето го мислех дали ще изкара зимата) и един акар не видях. Каква е логиката в това?
    Защо ще има в старите семейства, а в младите няма да има?!?!?
    Старите семейства дори трябва да имат по-малко, защото не смених всички рамки и имам още от предишните собственици (ръсенето с препарати е било хоби).
    Миналата седмица ги гледах и нямаше видимо акари по пчелите, а в пилото явно е имало и дори и по пчелите, но са били прекалено малко.

    Най-лошото е че едно от най-добрите семейства има акар, а исках от него да направя 10-20 майки. Цяла година работи перфектно и съм изключително доволен от него, но сега вече съдбата му е под въпрос.
    Майката и дъщерите са много по-големи от всичко, което съм виждал и явно си е генетично, снасят като луди, по количество мед се класират на челни позиции, но сега явно ще трябва да видя дали старата майка ще се оправи с акара.(младите нямат)
    Други две семейства (майки сестри) не са агресивни, при меда не се представиха много добре, но се развиха много бурно в края на сезона - нямат и един акар, а старото семейство има.

    Всяко едно старо семейство има акар, а в новите няма, а имам млади изпреварващи всички стари и по тях няма акар. (Явно отговора не е в броя пчели)
    Логично обяснение, което виждам е че при новите семейства е прекъснат цикъла на акара и след това акара или не е успял да оцелее или е много...много малко.
    След няколко дни, ако е добро времето отново ще отворя младите и ОТНОВО рамка по рамка да ги прегледам.

    До днес акар не бях намирал в нито едно от семействата, а при всяко отваряне гледам първо за деформации, акар, гнилец и после за пило, майка, мед, прашец и т.н
    Ровил съм в запечатано пило, пчели в сапунена вода, ако има буклуци по пода съм ги събирал във вестник да ги зяпам после и един акар не съм намирал.
    Само една пчела съм виждал с деформация и това беше днес.

    Възможно ли е акара толкова бързо да нападне семействата?!?!
    Във всяко едно старо семейство меда е на пълни 10-12 рамки, едно семейство не взема сироп, а лежака(не успях да го махна) има към 13-14 пълни рамки.
    Чудя се да третирам или да видя кое семейство как ще се справи с проблема. Работата е на кантар и клони към това да не третирам.
    Няма проблем да загубя и млади и стари до 50%, но трябва да има изгода от загубата.
    Ако ги набухам с препарати, значи няма да мога да видя кое семейство се справя с акара и кое не.

    Абсолютно съм сериозен като казвам, че съм готов да жертвам до 50%!
    Предложения как да избягам от дилемата?

    П.С Моля без редовните изпълнения, ако няма да казвате нещо значимо, то във Фейсбук има място за глупости винаги.
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Чета от няколко години редовно форума и все се чудя на колегите защо продължават да тикат в кошерите си химикали.
    След като знаем, че препаратите не са ефективни дългосрочно и всяка година слагаме повече и повече.
    Ами както е тръгнало след 10 год няма да слагаме лентички, а ще наливаме с кофите.
    Аз лично предпочитам да дам 50% жертви, а не да бухам вътре препарат след препарат.
    Не съм третирал с нищо и нямам такива намерения, но проблема е, че ако имам болно семейство има вероятност да зарази други в района.
    Не съм виждал акар, а нозема мисля, че има един кошер, но не съм сигурен на 100% защото кошера е още от предишния собственик.
    Аз съм готов да дам жертви, но съседа няма да остане доволен.
    Другата година ще местя кошерите на 80км и знам, че района има проблем с вароа.
    Да започна да бухам химия ли?
    Аз нещо което няма да го ям, няма и да го продам.
    Какво е решението според теб?

    Поздрави

    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Пашата тази година ми го позволи.
    Надявам се и другата да бъде толкова добра.
    Много слушах, че не трябва да се храни.
    Като видях колко е топло времето ми стана ясно, че ще има рев на пролет.
    Януари , Февруари , Март
    Както казах аз рискувам повече и това ми се отплати тази година.
    Прашец не вадя! Не си струва на тази цена да лишавам семейството от протеин)
    Цъфна акацията и заваля дъжд, цъфна липата и пак дъжд, но иначе не виждам края на пашата.
    Аз си знам, че едно от семействата най-вероятно ще загине зимата.
    Кошера отива в печката въпреки, че е на няколко години.
    На мен семейства с проблеми не ми трябват. Ако ще мре да мре - природа.
    Харча луди пари за неръждавейка, но за лекарства пари не давам.
    Ноземата я боря като не играя шах с рамките, а като изкарам рамка от кошера я пращам в печката.
    Акар не съм виждал и мисля, че това е така защото деля семействата често.
    По този начин прекъсвам директно цикъла на репродукция.
    А и младо семейство търтеи не ще.
    Това е моята логика и не си правя илюзии, че съм на 100% прав.
    Тези дето се мислят за велики ги видяхме тази пролет.
    Първо умориха от глад пчелите, а след това гонеха роеве из гората - имам снимки :D
    Ако виждате, че греша някъде...моля аз приемам критика, но само с обосновка.
    След като е без пари, що да не чуеш чуждо мнение.



    Знам, че липсата на протеини и мазнини съкращава живота на пчелата.
    Миналата година сложих питки с протеин, но хванаха мухъл и ги махнах.
    Нямах надеждна информация дали това ще е проблем.



    Храня само с инвертиран сироп - това съм забравил да го пиша.
    Аз не следя календара, а прогнозата за времето.
    Декември и Януари имах пило, а меда беше на 1-3см от горна летва.
    Ако не бях хранил щях да пълня с лопатата в кофи.
    Март месец ме беше страх, че ще се приготвят за роене.
    Вадех рамки и пчелите "преливаха". - мисля, че приятелката ми направи видео и ще я питам тази вечер.
    Акар нямам или трябва да си взема очила :D
    Нозема - Всичко което съм чел от научни статии до форуми ме навежда на мисълта, че е проблем на мърливия пчелар.
    Рамкоповдигача се топи в спирт и сода след всяко семейство и в края на деня се минава с пистолет за горещ въздух.
    Аз нямам проблем да понеса до 50% загуби.
    Това не ме притеснява, все пак трябва да помним, че работим с животни.

    Ако имате идея за по-добър вариант готов съм да пробвам.

    Поздрави на всички!
    Едно е ясно - всеки все някога РЕВЕ... И като гледам, май че по-лекият вариянт е есента, защото има все още време да се вземат някакви мерки, напролет може да няма кого да третираме...?!?
    Не всяко третиране или борба с акара не означава автоматично - блъскане на химия(както ти го определяш) в кошера! Има механични методи за борба с акара(намаляване на броя му), има много биологични препарати - етерични масла, киселини...
    Ако много си се ошашкал и искаш да ги изчистиш, то би могъл да пробваш някой от двата "горещи" метода, които се разискваха преди няколко дни...

    Руският метод:

    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    Ето едно интересно клипче за борба с вароатозата.
    http://www.yaruley.ru/video/vip/29/s...leshhem_varroa
    Немският метод:

    Аз лично не съм виждал някаква свръх опаразитеност, но колеги(най-вече скутелатара) не еднократно са споменавали, че нивото на опаразитеност - не означава автоматично край на пчелното семейство, по скоро умират от вируси, акара само допринася за разпространението им.

    Похвално е, че имаш желание да направиш селекция на пчели които да нямат акар. Дали е възможно това - незнам, но съм чувал от колеги, че е възможно да се направи селекция на пчели устойчиви на акар, т.е.т. такива коитохда не се третират против акар, и да са с високи хигиенични навици и сами да поддържат ниски нива на акарна опаразитеност в семейството, но това не означав, че няма да има нито един акар в семейството. До колко въпросната селекция на акаро устойчиви пчели ще се отрази на добива, не бих се ангажирал да твърдя, но едно е безспорно - необходимо е време(поне няколко сезона), наблюдения, опити, експерименти...
    И точно такъв е за теб може би този момент, да ги видиш как ще иззимуват с някой и друг акар?!? Няма да им е лесно, според мен - имайки предвид метода ти за "борба/профилактика" срещу нозематозата...

    И, незабравяй догодина строителната рамка - страшно много спомага за редубиране популацията на акара, въпреки че не е особенно приложима при интензивно увеличаване на броя на пчелните семейства, към което ти се стремиш...

  10. #630
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Много витамини - много акари. ХА, ха. Няма логика, но защо да не помислим и върху това.

 

 
Страница 63 от 147 ПърваПърва ... 1353616263646573113 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •